
Annak ellenére, hogy Thaiföldön 1970 óta tilos a vadon élő elefántok kereskedelme és vadászata, a turisták igényeinek és az ázsiai (főleg kínai, japán és thaiföldi) piac elefántcsont-kereslete miatt jelentősen csökkent a vadon élő elefántok száma. Becslések szerint mára csak 1000 - 3000 elefánt él a vadonban Thaiföldön.
![]() |
A hatóságok nem foglalkoznak azzal sem, hogy Mianmarból elefántok százait importálják, hogy kielégítsék a thai turisztikai iparág elefántok iránti igényét. Ezeket az elefántokat thai turisztikai cégeknek adják el kalandtúráztatás céljából.
A jelentés azt is hangsúlyozza, hogy a helyi hatóságok és a nemzetközi közösség nyomása ellenére virágzik az elefántcsont-kereskedelem. A kenyai és etióp vámosok nemrégiben összesen mintegy 1.5 millió dollár értékben foglaltak le elefántcsontot. A szállítmányok eredetét nem lehetett tisztázni, de állítólag Thaiföldre tartottak. Idén mindezidáig 128 elefántot öltek meg az elefántcsontért Kenyában a tavalyi 98-cal szemben. Az elefántcsont iránti egyre nagyobb ázsiai kereslet miatt az elefántcsont ára meredeken emelkedik és kilója akár az 1000 dollárt is elérheti.
![]() |
Thaiföldön 1970 óta tilos a vadon élő elefántok kereskedelme és vadászata, a turisták azonban ma is igényt tartanak az elefántcsontra... |
Természetvédelmi szakemberek úgy gondolják, hogy kezdeti lépésnek megtenné, ha lehetővé válna az elefántcsont és az élő elefánt teljes körű regisztrációja a kereskedelmi ágazat számára.