
A spanyolországi Doňana Nemzeti Parkot, amely annak idején döntő fontosságú volt a vizes élőhelyek megítélésének megváltoztatásában, most a nemzeti park határai felé közeledő fejlesztések veszélyeztetik.
A spanyolországi Doňana Nemzeti Parkot, amely annak idején döntő fontosságú volt a vizes élőhelyek megítélésének megváltoztatásában, most a nemzeti park határai felé közeledő fejlesztések veszélyeztetik. A nemzeti park mellett termesztik ugyanis azokat az epreket, amelyek Európa piacain jelennek meg – akár télen is. Az intenzív földműveléshez szükséges víz legális és illegális kinyerése veszélyezteti a felszíni és a felszín alatti vizek áramlását. E mellett az eperfarmok feldarabolják az ott élő fajok (például az ibériai hiúz és az ibériai sas) élőhelyeit, és akadályozzák az állatok vonulását.
Doňanának különleges helye van a természetvédelem történetében. A több millió költöző madár számára létfontosságú vizes élőhely megmentésére biztosított WWF alapot az 1950-es években hozták létre. Később a Doňana megmentésén dolgozó prominens szakemberek kormányzati körökben lobbiztak a nemzetközi fontosságú édesvízi élőhelyek megvédéséért, ami a Vizes Élőhelyek Nemzetközi Egyezményét (a Ramsari Egyezményt) eredményezte.
A WWF jelenleg az Egy Európa - Több Természet (One Europe – More Nature) együttműködésen alapuló programja keretében a gazdákkal, a gazdasági szereplőkkel és a kormányzati szervekkel dolgozik a Doňanát átszelő természetes folyosók létrehozásán. A program céljai közé tartozik az is, hogy csökkenjen a víz és a kémiai anyagok használata a farmokon és helyreálljanak a leromlott területek.
A nemzeti park fontosságára hívta fel a figyelmet az a légballonos utazás, amin Dr. Luc Hoffmann tiszteletbeli vendégként vett részt. Ő a Doňana megmentéséért vívott első harc kulcsfigurája, a WWF alapító tagja és a Ramsari Egyezmény kulcsfontosságú lobbistája.
„A Doňana világszerte a fajmegőrzés jelképe – mondta James Leape, a WWF International igazgatója – és a WWF büszke arra, hogy szerepet játszott e rendkívüli érték fennmaradásában. E terület védelme hosszú távú hasznot jelent nemcsak Spanyolország, de egész Európa számára. Ezrét továbbra is azon dolgozunk, hogy Doňana élőhelyei ne tűnjenek el a mezőgazdasági fejlesztések következtében.”
További információ:
www.wwf.hu