5
Miért ivartalaníttassuk kandúrunkat?
Az állattartók, főleg ha férfiak, már az ivartalanítás szó hallatán magukhoz kapnak, és közlik, hogy szó sem lehet róla...

Egy kis pszichológia

 

Manapság Magyarországon nem elterjedt a hímnemű állatok ivartalaníttatása. Az állattartók, főleg ha férfiak, már az ivartalanítás szó hallatán magukhoz kapnak, és közlik, hogy szó sem lehet róla... Az okozza a legnagyobb problémát, hogy az állatokat sokan emberi képességekkel, tulajdonságokkal ruházzák fel.

 

Miért ivartalaníttassuk kandúrunkat?


Felelős állattartás


Nagyon sok állatvédő sem ivartalaníttatja saját kan kutyáját, és az örökbeadottat sem (ennek már gyakrabban anyagi okai vannak). Pedig a felelős állattartásnak nem csak a nőstények ivartalaníttatása a része. Legtöbben azt válaszolják, hogy ők tudnak vigyázni a kutyára. Valóban, nagyon sok kan kutya van, amelyik egész élete során nem kerül felügyelet nélkül utcára, nem is párzik. De ha az állat gazdája tisztában van azzal, hogy kutyája nem tenyészállat, nem hordja őt kiállításokra, nem fogja tudatosan pároztatni, és kerüli a véletlen felpárzást is, akkor az állatnak is és a gazdának is sokkal előnyösebb az állat ivartalaníttatása!


A kan kutyának is jót tesz!


A kan kutya ivartalanításának egészségügyi megelőző szerepe is van, elkerülhető, hogy a gyakori időskori prosztata vagy hereproblémakat egy már veszélyeztetett időszakban kelljen műtéti úton orvosolni. Azok a kan kutyák pedig, amelyek kijutnak az utcára veszélyeztetik saját és más állatok testi épségét, sőt el is pusztulhatnak vagy okozhatják más állat pusztulását. A létrejött alomhoz is két nem kell...

Azért is a tulajdonos felelős, ha egy ilyen kaland során embert mar meg az állat. Tüzelési időszakban a hím állatok összeverekednek a nőstényért, ebből sérülések egész skálájával keveredhetnek ki. Ezen kívül ki vannak téve az elkóborlással járó összes veszélynek: fennakad a kerítésen, elütheti autó, valamilyen oknál fogva nem talál haza avagy befogja a sintér vagy valaki, jobb esetben jószándékból. Gyakori, hogy az állatok, még ha szerencsésen haza is jutnak, valamilyen fertőző vagy kullancs által terjesztett betegséget összeszednek.

 

Miért ivartalaníttassuk kandúrunkat?

A kandúrokra különösen ügyeljünk!


Kandúrok esetében még fokozottabban fontos az ivartalanításuk. A legritkábban fordul elő, hogy valaki egy ivaros kandúrt élete végéig lakásba zárva tartson. Nem véletlen, közismerten maró szaga van a területet jelölő vizeletüknek. A kandúrmacskák természetüknél fogva akár több négyzetkilométernyi területet is bejárhatnak, nem véletlen, hogy annyi elgázolt macskát, javarészt kandúrt találhatunk az utak mentén.

A területen domináns kandúr állandóan verekszik, nagyon komoly sérüléseket okozva mind magának, mind ellenfeleinek. Gyakoriak a mély, eltályogosodó sebek, a kivert szemek, a sose gyógyuló nyílt fekélyek. Továbbá a legtöbb fertőző macskabetegségeket is a verekedések és párzás során szedik össze.

Akinek ivaros kandúrja van, az ugyanúgy felelős a létrejött almokért, mint akinek ivaros nőstény macskája van!

Érdemes a kandúr macskát még azelőtt ivartalaníttatni, hogy jelölni kezd. Sok később ivartalanított kandúr leszokik a jelölésről, de néhány sosem.

Végül, de nem utolsósorban, mind kutya, mind macska esetében elmondható, hogy ivartalanítás nélkül a párzás időszakában mennyi bosszúságot tudnak okozni a gazdának, de a szomszédoknak is a szétszedett kerítések, átvonyított, átnyivákolt éjszakák...

 

További információ:
www.ivartalanitas.hu

értékelés