Szabad a Gazdi

5
Szabad a Gazdi
„Ráuntam”– ez az egyik leggyakoribb indoklás, amit menhelyeken, önkormányzati ebrendészeti telepen hallani kutyájukat otthagyó gazdáktól.

 

Mások nem tudják finanszírozni a kutyatartás költségeit, ezért inkább menhelyre adják állatukat – hangzott el a „Szabad a Gazdi” program Illatos Úti telepen tartott nyitóeseményén. A Vidékfejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) közös programjának nagykövete Schell Judit színművésznő. A „Szabad a Gazdi” kampány arra ösztönzi a leendő kutyatulajdonosokat, hogy vásárlás helyett inkább fogadjanak örökbe, valamint kedvencük ivartalanításával járuljanak hozzá a gazdátlan ebek számának csökkentéséhez.

Magyarországon 2012-ben több mint 28 ezer kutya került önkormányzatok által üzemeltetett ebrendészeti telepekre, és további évi 10-12 ezerre tehető a menhelyen tartott ebek száma. A Vidékfejlesztési Minisztérium egy korábbi felmérése szerint a menhelyekre bekerülő kutyák közel 20 százalékát a saját gazdája adja le.

A fenti számokra tekintettel kiváló eredmény, hogy hazánk legnagyobb forgalmú ebrendészeti telepén, a Főváros Állategészségügyi Szolgálatának Illatos úti létesítményében 2012 augusztusa óta nem kellett kutyát helyhiány miatt altatni.

„Szabad a Gazdi” program
a menhelyekre bekerülő kutyák közel 20 százalékát a saját gazdája adja le



A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Állategészségügyi Szolgálatának Illatos úti ebrendészeti telepére minden évben 2500-3000 gazdátlan kutya kerül be.  A saját gazda által leadott állatok bekerülésének leggyakoribb oka a kutya előrehaladott életkora, a kutyatulajdonos nehéz szociális helyzete vagy lakóhelyének megváltozása, de sok kutyát egyszerűen azért hagynak a telepen, mert a gazda ráunt az állatra.  Éves szinten a szolgálathoz bekerült kutyák közül 15-20 ebről feltételezhető, hogy bántalmazták, és megközelítőleg 150 állat szorul sürgősségi ellátásra.

A Vidékfejlesztési Minisztérium és a NÉBIH támogatásával induló Szabad a Gazdi program célja, hogy minél több menhelyre és ebrendészeti telepre leadott kutya találjon gazdára, valamint hogy a felelős állattartási gyakorlatok – mint például az ebek ivartalanításának – elterjesztése következtében csökkenjen a gazdátlan állatok száma.

„Szabad a Gazdi” program
Az örökbefogadással két kutya életét menthetjük meg!



„A menhelyi ebek ötöde, az ebrendészeti telepeken élők több mint harmada nem talál új gazdára. Évente tehát több ezer gazdátlan kutya vár új családra – hiába” – mondta el Dr. Kardeván Endre, élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár, országos főállatorvos a program bejelentése alkalmából rendezett sajtóeseményen.

Dr. Kardeván Endre a Szabad a Gazdi programmal kapcsolatban hangsúlyozta: „A gazdátlan ebek problémája ellen csak felelős hozzáállással tehetünk: vásárlás helyett örökbefogadással és kedvenceink ivartalanításával. Ma Magyarországon az ebek mindössze 5-10 százaléka ivartalanított, pedig ez az eljárás a nem kívánt ebszaporulat megelőzésének egyetlen biztos eszköze. A „Szabad a Gazdi” program célja, hogy felhívja a figyelmet a gazdátlan állatok helyzetére és az ivartalanítás fontosságára, ezáltal hozzájárulva a felelős állattartási kultúra megteremtéséhez.”

Schell Judit színművésznő, a „Szabad a Gazdi” kampány nagykövete az eseményen hangsúlyozta: „Az örökbefogadással két kutya életét menthetjük meg: nemcsak az általunk befogadott állatét, hanem azét is, aki számára így hely szabadul fel a menhelyen vagy ebrendészeti telepen. Az örökbefogadás a felelős állattartás első lépése, amelyet további fontos döntések sora követ. A mikrochip-használatra vonatkozó előírás betartása, valamint az ivartalanítás elvégzése mind szükségesek ahhoz, hogy boldog kutyák gondos és legfőképpen felelős gazdijai legyünk.”

„Szabad a Gazdi” program
Az örökbefogadás a felelős állattartás első lépése



A felelőtlen szaporítás során megszülető kölyökkutyák jelentős része menhelyekre, gyepmesteri telepekre, vagy rosszabb esetben az utcára kerül.

Dr. György István, Budapest városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettese az eseményen elmondta: „Sajnos Pest megyében is magas az ebrendészeti telepre kerülő kutyák száma –2012-ben 7000 állatot fogadtak be az itteni létesítmények. E jelentős mennyiségű állat körülbelül 40 százalékát az Illatos út munkatársai látják el, így legmagasabb színvonalú szakmai munkájuknak kiemelt szerepe van a fővárosi gazdátlan kutyák gondozásában.”

Dr. Kozma Tamás, a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Illatos úti Állategészségügyi Szolgálatának vezető állatorvosa elmondta: „Az Illatos úti Ebrendészeti Telepre évente 600-700 kölyökkutyát adnak le gazdáik, akik a kölykök megszületésekor szembesülnek azzal, hogy a szuka kutyájuk nem kívánt vemhességének eredményeként világra jött kölykök felelős gazdához juttatása milyen nagy problémát jelent.”

Dr. Kozma Tamás továbbá kiemelte: „A kölyök állatoknak nagyobb esélye van az örökbefogadásra, de sokszor előfordul, hogy egy meggondolatlan döntés következtében a gazda néhány hónap elteltével visszahozza a kutyát. A nehezen kezelhető, viselkedési hibás, idős állatok örökbeadása problémásabb, sokuk hónapok óta a szolgálatnál van. A nehézségek ellenére azonban 2012 augusztusa óta nem kellett helyhiány miatt állatot altatnunk.”

Az ebeket a szolgálat korszerű orvosi ellátásban részesíti. Az örökbeadást megelőzően az állatorvosok a kutyákat ellátják egyedi azonosítóval és a koruknak megfelelő védőoltással. A gazda által bevitt állatok azonnal örökbe fogadhatók, a hatóság által begyűjtött kutyák 14 napos megfigyelés után kerülhetnek új gazdához. Egy eb örökbefogadásának ára az orvosi költségekkel együtt 5000 forint, az örökbefogadás feltétele a személyi okmányok bemutatása és az örökbefogadói megállapodás elfogadása.

A program keretében indított, folyamatosan frissülő honlapon és Facebook oldalon a kezdő és gyakorló gazdák felelős állattartással kapcsolatos tippeket olvashatnak, valamint tájékozódhatnak a kampány aktuális híreiről. Az örökbefogadás mellett döntő friss gazdik egy színes, informatív „Szabad a Gazdi” naplót is kézhez kapnak, amelyben kutyatartással kapcsolatos hasznos tippeket, tanácsokat és sok más érdekességet olvashatnak egész év során.  

További információ:
www.szabadagazdi.hu
www.facebook.hu/szabadagazdi
http://elelmiszerlanc.kormany.hu/allatvedelem

értékelés