-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A tengeri és az édesvízi akváriumok között nagy a különbség. Az édesvízi medencék berendezése és gondozása lényegesen egyszerűbb, mint a tengeri akváriumoké. Az akváriumban tartott halak nagy többsége édesvízi faj.
Az édesvízi akváriumok között megkülönböztetünk mérsékelt övi és trópusi medencéket. Az előbbiek szobahőmérsékleten, míg az utóbbiak 24-26°C hőmérsékleten üzemeltethetők. A legismertebb akváriumtípus a társas akvárium, melyben különféle fajokhoz tartozó halakat tartunk együtt. Az ilyen akváriumokat könnyű gondozni, ha betartjuk a lényeges követelményeket. A társas akváriumnál azonban nagyon oda kell figyelni arra, hogy a különböző vízinövények, halak fény-, tápanyag-, hőmérséklet- és vízminőség-igénye megközelítőleg hasonló legyen. Fontos szempont a halfajok társas viselkedése is, nehogy kárt tegyenek egymásban.
Minél nagyobb az akvárium, annál könnyebb karbantartani
A tapasztalatok szerint a nagyobb akváriumok nemcsak mutatósabbak, hanem karbantartásuk és gondozásuk is egyszerűbb, valamint esetükben könnyebb a biológiai egyensúlyt kialakítani és fenntartani. Akváriumokból bőséges a választék. Mindenki kiválaszthatja a neki legjobban megfelelő méretű és formájú medencét. Tipp: Mekkora akváriumot válasszunk?
Minél nagyobb az akvárium, annál könnyebb azt gondozni |
Az akvárium kialakítása
Szinte minden lakóhelyiséget otthonosabbá tehetünk egy akváriummal. Elhelyezéskor a legfőbb követelmény, hogy az alap teherbíró, sima és rázkódásmentes legyen. Az sem árt, ha van a közelben elektromos dugaszolóaljzat. Az ablak mellett nincs jó helyen! A közvetlen napfény felmelegíti a vizet és jelentős algásodást okozhat. A hőingadozások elkerülése érdekében a fűtőtest közelébe se tegyük!
Aljzat
A társas akváriumban az aljzatnak kettős szerepe van: rögzülhetnek benne a vízinövények, másrészt élőhelyet találhatnak maguknak a mikroorganizmusok. A 3-5 mm közötti szemnagyságú kavics az ideális, de ne legyen se szögletes, se túlságosan világos, mert a halak nem kedvelik, és szépségük is jobban érvényesül a sötét aljzaton. A kavicsot mossuk tisztára, keverjük össze vízinövénytáppal és terítsük szét az akvárium alján. Bővebben: Milyen legyen az akváriumi aljzat?
Víz
A halak élettere a víz. Éppen ezért annak megfelelő minősége legalább annyira fontos követelmény, mint a tápláléké. A csapból folyó víz tele van klórral, nehézfémekkel, melyek mérgező hatásúak a halakra. Ezért a hálózati ivóvizet kezelni kell a kereskedelemben kapható készítményekkel. Tipp: A víz lágyítása
Vízinövények
A vízinövények nemcsak díszítőelemei az akváriumnak, hanem oxigént is termelnek, valamint közreműködnek a halak anyagcseretermékeinek lebontásában. Ezen kívül a halak számára eledelül, búvó- és ikrázóhelyül szolgálnak. A vásárlásnál mindig gondoljunk arra, hogy szükségünk lesz hosszú növésű háttérnövényekre, közepes méretű fajokra az előbbiek elé, valamint alacsonyakra, melyeket legelőre fogunk elültetni. A növényeket soha ne telepítsük sűrűn egymás mellé, hiszen a halaknak mozgástérre van szükségük, másrészt a növények is növekednek, terebélyesednek. Miután már a helyükön vannak, feltölthetjük a medencét azonos hőmérsékletű és kellően előkészített vízzel.
A leggyakoribb akváriumi vízinövények>>
A vásárlásnál mindig gondoljunk arra, hogy szükségünk lesz hosszú növésű háttérnövényekre |
A különféle technikai berendezések nélkül ma már aligha lehet akvarizálni. Tekintettel arra, hogy trópusi halakról van szó, folyamatosan szükségük van melegre. Erre a feladatra a legpraktikusabbak a rúdfűtők. A hőmérséklet mérésére hőmérőt használunk. Minden akvarista érthető óhaja, hogy akváriumának vize átlátszó és tiszta legyen. Ezt legkönnyebben a víz szűrésével és szellőztetésével lehet elérni. Különböző nagyságú és működésű készülékek kaphatók erre a célra.
Etetés
A különféle halfajoknak más és más a táplálékigénye: a növényevőké például igencsak eltér a mindenevőkétől. Azoknak a halaknak, amelyek az aljzat közelében élnek, olyan eleség kell, ami el is jut odáig. A haleleségekkel szembeni legfőbb követelmény, hogy fogyasztóik egészségesek és aktívak maradjanak, színük legyen élénk. A tökéletes táp a legfőbb biztosítéka annak, hogy az akváriumban tartott, gondozott halak egészségesek legyenek és így nekünk is örömünk teljen bennük.
Rendszeresen és lehetőleg azonos időben etessünk. A halak hamar megszokják a kialakított rendet. Ujjunkkal finoman kopogtassuk meg az akvárium üvegét, erre nyomban odasereglenek.
Rendszeresen és lehetőleg azonos időben etessünk |
Gondozás
Semmi esetre sem szabad a halakat a feltöltés után azonnal beleengedni a vízbe. A kihelyezés meglehetősen kényes feladat. Hogy a sokkhatást és a megfázást elkerüljük, legalább 15-20 perces szoktatásra van szükség. Ezt úgy oldjuk meg, hogy a halakat a zacskóval együtt rakjuk az akvárium vizébe. A várakozási idő leteltével beengedhetjük az új szerzeményeket az akváriumunkba.
A halfajok eléggé különböznek egymástól, ebből következik, hogy nem mindegyik viseli el a másikat. Éppen ezért kellő körültekintéssel kell azokat kiválasztanunk. Rendszerint a közeli rokonságban lévő fajok azok, amelyek egymással békességben együtt élnek. A legjobb társításnak az számít, amikor csapathalak, páros és magányos halak egyaránt jelen vannak. Így egy változatos, mozgó összkép alakul ki az akváriumban.