-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A díszhalak traumás sérülésének leggyakoribb oka az aljzat éles részei (kő, kavics). A sérülés történhet a szállítás során, valamint a díszhalak egyik akváriumból egy másikba történő áthelyezése közben is. Az ilyen traumák az ikrákra és ivadékokra nézve a legveszélyesebbek, mivel gyakran vezetnek gerincferdüléshez (scoliosis) és rendszerint a halak pusztulását okozzák. Nem ritka eset a díszhalak kiugrálása a nem fedett akváriumból, vagy befogás és szállítás esetén a hálóból. Ezáltal olyan sérüléseket szenvednek, amelyek a megfigyelő számára szabad szemmel nem láthatóak, viszont pusztulásukat okozhatja, vagy a legtöbb esetben a gerincferdüléses ivadékokat.
A mechanikai sérülések leggyakoribb okai az éles kövek |
Tünetek
A traumának különböző klinikai megnyilvánulásai lehetnek: az uszonyok eróziója, vágások, sebek, fekélyek, a szemgolyó kiesése, a test színének elhomályosodása, a pikkely elvesztése a sérült területen, valamint a kopoltyú részleges megsemmisülése az aranyhalaknál, vagy a háromsávos törpeszájú halakon a bőr alatti véraláfutások kialakulása stb.
A halak biológiai jellemzőik révén képesek rekonstruálni az elveszett szerveket és szöveteket. Olyan esetekben azonban, amikor az akváriumban állandó fertőző állapot és ingatag biológiai egyensúly van, még a bőr, az úszók vagy a kopoltyú legkisebb sérülése is veszélyes a halakra, mert megnyitja azokat a kapukat, amelyeken keresztül a fertőző és parazitás betegségek behatolnak a szervezetbe. A megsérült területeken rothasztó mikroflóra jön létre vagy penészgombák (Saprolegnia, Achlya) telepednek meg, és a fertőzött területek hosszú ideig nem gyógyulnak be.
Bizonyos esetekben nem képesek rekonstruálni a sérült szöveteket |
Kezelés és megelőzés
A mechanikus sérülések egyik radikális kezelése, hogy a beteg halat olyan akváriumba helyezzük, ahol kialakult a biológiai egyensúly. A régi vízben a regenerációs folyamat gyorsan folyik le, de a kezelés időtartama attól függ, hogy milyen mértékű a mechanikai sérülés. Az akváriumban az adott haltípus számára alkalmas hőmérsékleti viszonyokat kell fenntartani. A kezelés időtartamára teljesen ki kell zárni minden fajta száraz eledelt, ami kiváltó oka a biológiai egyensúly felbomlásának és a rothasztó baktériumok és gombák tenyésztésének intenzív forrása. Baktériumölő hatású készítményeket akkor tesznek az akváriumba, ha a sérülés gyógyulási folyamata 2-3 hétig tart. A legjobb ezekben az esetekben az antibiotikum, egy adag 100 liter vízhez 300 000-500 000 NE. Tripaflavin kezelés ellenjavallt, hiszen az tartósabb baktericid hatást gyakorol, amit ebben az esetben el kell kerülni. A sérülés intenzív fejlődési folyamatánál a Saprolegnia és Achlya gombák helyén orvosi modulokat használnak.
Rendezzünk be biztonságos akváriumot |
A mechanikai sérülések megelőzése érdekében:
- távolítsuk el az akváriumból a különösen harcias halfajokat
- Állítsuk be a hímek számát,
- fontos az akváriumot lefedni üveggel;
- gondosan szelektáljuk az élő eledelt eltávolítva belőle az élősködőke
- figyeljünk, hogy minimalizáljuk a paraziták bekerülését az akváriumba,
- távolítsuk el az éles köveket és kavicsokat az akvárium aljzatából.