Mit tegyünk, ha rossz a kutyánk emésztése?
Milyen szerek segítenek a kutyának, ha emésztési problémától szenved, puffadás, felfúvódás jelentkezésekor? Homeopátiás gyógymódot mutatunk.

Milyen szerek segítenek a puffadás, felfúvódás jelentkezésekor?

ARSENICUM ALBUM-ot adunk, ha az állat problémája romlott takarmány elfogyasztásából ered és lázas, hasmenéses állapotában keresi a meleget, szomjas, kis kortyokban issza a vizet, és rendkívül bűzős gázok távoznak tőle. Állapota általában hajnali kettő után romlik.

 

homeopatias-szerek-emesztesre


A CHAMOMILLA
-t igénylő állat felfúvódásával párhuzamosan erősen kólikázik, súlyos hasi fájdalmai vannak, hasát felhúzva szinte összegömbölyödik, rendkívüli fájdalmai mellett, különösen ingerlékeny is.

COLOCYNTHIS a szer, ha ugyancsak erős, kólikás fájdalom, deszka kemény has és a hát púposítása a legszembeötlőbb tünet. Az állat az oldalán fekszik, mert akkor megkönnyebbül.

A LYCOPODIUM okozta gázképződés és felfúvódás többnyire májműködési zavar következménye, ilyenkor az állatok májpontja fájdalmas, egyszerre csak kevés takarmányt fogyasztanak, válogatósak, bélsaruk vagy híg és sárgás, de hajlamosak lehetnek a bélsárrekedésre is.

 

kutya emésztése, puffadás, felfúvódás


A MAGNESIUM PHOSPHORICUM indikációjú felfúvódással többnyire élénk, nyugtalan, fiatal állatoknál találkozunk. Ezek nem vagy rosszul emésztik a tejet, és a húsevők bár kívánják a húst, azt sem tudják megemészteni. Bélsaruk, amit kólikás görcsök és bélgázok távozása közben ürítenek, savanykás szagú, habos, folyékony vagy emésztetlen takarmányrészeket tartalmazó lágy, krémszerű képlet.

A NUX VOMICA-t, a hánytató dióból készült homeopátiás szert a széles regulációs sávú úgynevezett polikresztek közé soroljuk, ezért szinte minden emésztőszervi problémánál a célirányosan adott szer mellett azzal párhuzamosan ezt is adagolhatjuk.

Ha állatunkon hasműtétet hajtottak végre az elmúlt 24 órában és nem indulnak meg időben a bélmozgások, akkor STAPHISAGRIA és OPIUM lehet a megfelelő szer D6-D12-es potenciában. Még előnyösebb, ha a műtött állat ébredését követően azonnal beadunk neki mindkét szerből egy-egy adagot, és nem várjuk meg az indikációs tünetek jelentkezését.

Ha a hányás oka fiatal, szopós állatok gyomorszáj szűkülete, amelynek legfőbb tünete, hogy a kiszopott tej azonnal visszajön, és az állat ismét mohón folytatja a szopást, akkor az AETHUSA-t adagoljuk.

Ha állatunk az autózást nem bírja, akkor néhány órával az utazás előtt, majd az utazás kezdetén és esetleg közben is COCCULUS a megfelelő szer. (Lásd az utazási betegségnél.) Az IPECACUANHA-t a hányással járó gyomorgyulladásnak olyan változataiban adjuk, amikor fehér, habos nyálkával együtt ürül a gyomorból az emésztetlen takarmány és ezt követően az állatnál nagyfokú testi gyengeséget is tapasztalunk. Ennek oka lehet vírusfertőzés vagy a nervus vagus izgalma, esetleg súlyos köhögési roham.

Végül pedig, mint minden emésztőszervi problémánál, hányáskor is gondoljunk a NUX VOMICA-ra is.

Valamennyi szert alacsony (D6) vagy közepes (D12) potenciában javasoljuk.

 

homeopatia-haziallatoknak

 

Bélsárrekedés

Ha ez a probléma idős, lesoványodott állatainknál fordul elő, melyek bőre száraz, korpás, hámló és nyálkahártyáik is szárazabbak a megszokottnál a nagyon nehezen ürülő bélsaruk kemény és bogyós vagy puha ugyan, azonban ennek ellenére is nehezen ürül, ALUMINA- ra gondoljunk. Ennek a szernek az indikációja esetén, a felsorolt tünetek mellett előfordulhat még vérzéssel járó végbélgyulladás is. Az ALUMINA állatok kívánják az emésztésre alkalmatlan dolgokat, például a meszet vagy a szenet.

Ha azt tapasztaljuk, hogy az állatok nagyon sok hideg vizet isznak, ennek ellenére nyálkahártyáik szárazak, bélsaruk kemény, nehezen ürül, száraz mintha megégett volna, idegesek és nem nagyon akarnak mozogni, akkor a BRYONIA lehet az alkalmas szer.

Az olyan fiatal állatok, amelyeknek mindig jó étvágyuk van, és még az erőteljes csontépítés fázisában vannak, kötőszöveteik láthatóan gyengék, a bélsárrekedés pedig nem okoz számukra fájdalmat és feltűnően kívánják a homokot, az agyagot, a követ vagy a nyers burgonyát, azoknak CALCIUM CARBONICUM a szerük.

A GRAPHIT-ot igénylő szorulásos állatok rendkívül bűzős, kemény székletet ürítenek, ugyancsak bűzős bélgázok kíséretében, a bogyós ürülék kemény, esetenként váladékkal fedett, a végbélnyílás kitágult, és a bélsár erőlködés nélkül ürül. A GRAPHIT állatokra jellemző még, hogy kövérkések, jóindulatúak, jó étvágyúak és hajlamosak az idült ekcémás megbetegedésekre.

NUX VOMICA-at adunk annak a helytelenül takarmányozott (például húsevők, amik túl sok csontot kaptak) vagy gyógyszer túladagolásból, esetleg gerincsérülésből eredően visszatérő bélsárrekedésben szenvedő állatnak, amelynek sérült a bélperisztaltikája (a béltartalmat a végbél irányába továbbító akarattól független bélmozgás) .

OPIUM-ot és STAPHISAGRIA-at adunk a hasűri műtétek után jelentkező, fájdalom okozta reflexes perisztaltika leállásból eredő bélsárrekedéskor.

Adagolás: D6-D12 potenciában.

Kérődző állatok bendőműködésének leállása esetén

a NUX VOMICA, az OPIUM, és a PLUMBUM ACETICUM jöhet szóba alacsony, (D6-os) potenciában.

értékelés