Mikor alkalmazható a homeopátia beteg állatokon?
Természetesen bármikor, ha az állatnak egyébként is szüksége van valamilyen állatorvosi beavatkozásra!

Mikor alkalmazható a homeopátia?


Természetesen bármikor, ha az állatnak egyébként is szüksége van valamilyen állatorvosi beavatkozásra. Különösképpen javasolt azonban a homeopátiás gyógymód alkalmazása, ha valamilyen makacs, idült, régóta tartó - s a hagyományos gyógyítási módszerekkel eredménytelenül kezelt megbetegedés (bőr-, szőr-, sebgyógyulási problémák, emésztési, étvágybeli vagy légzőszervi rendellenességek, rossz szokások, idegrendszeri vagy szaporodási zavarok, stb.) áll fenn kedvenc állatunknál, vagy ha fiatal, vemhes vagy éppen idős, legyengült betegünknél a káros gyógyszer-mellékhatásokat el akarjuk kerülni. Ez a módszer azonban igen jó eredménnyel alkalmazható baleseti sérülések, sokkos állapotok esetén, rovarcsípések okozta túlzott reakció állapotában, műtéti előkészítés és utókezelés során, de egyéb heveny esetekben is önállóan vagy kiegészítő terápiaként.

 

homeopátia, homeopátiás gyógymód állatoknál
A homeopátia minden esetben alkalmazható


Általános homeopátiás gyógykezelési javaslat


Egy állat betegségének, fertőzésének különböző fázisai, stádiumai vannak, melyek gyógykezeléséhez gyakran más-más gyógyszerre van szükség. Az egyes fázisokban mindig azt a homeopátiás szert kell választanunk a kezelésre, amely által előidézhető, kiváltható tünetek (gyógyszerkép) leginkább hasonlítanának a beteg állaton éppen tapasztalt tünetekhez (betegségkép). Ez a szimile elv.

A választott szert mindaddig adagoljuk, amíg az állat állapotában javulást nem tapasztalunk. Ha egy szer használ, - heveny esetekben a változás, javulás gyorsan (néhány órán, esetleg egy-két napon belül) bekövetkezik, - akkor az adagolását a „túladagolás" veszélye miatt abba kell hagyni. Előfordulhat az is, hogy a tünetek megváltozása miatt másik szerrel kell a kezelést folytatni. Ezért rendkívül fontos a betegség tüneteinek, azok változásának és az állat viselkedésének is pontos megfigyelése, esetenként írásban történő rögzítése is.

Sokszor előfordul, hogy heveny esetekben öt-hat adag homeopátiás szer beadása után sem jelentkezik érzékelhető javulás. Ez azt jelenti, hogy nem a megfelelő szert választottuk, s a tünetek ismételt megfigyelése után átválthatunk egy másik szerre.

 

homeopátiás szer, monotubus
A homeopátiás szereket krónikus betegségek csillapítására is használhatjuk


Egyszerre csak egyféle szert


Kellő szakmai képzettség, vagy szakirodalmi háttér nélkül lehetőség szerint egyszerre csak egyféle szert adagoljunk a beteg állatnak! Ez többek között azért is indokolt, mert vannak homeopátiás szerek, amelyek gyengítik, vagy kioltják egymás hatását! A szer kiválasztásakor a betegség tünetein kívül vegyük figyelembe a kiváltó oko(ka)t, valamint a beteg állat állapotát, tüneteit javító és rontó külső környezeti tényezőket (modalitásokat) is!

Az esetek nagy részében nem találjuk meg az adagolni kívánt szer(ek) összes tünetét az állaton. Ilyenkor csak akkor adjuk a kiválasztott szer(eke)t, ha a legfontosabb tünetek és egyéb lényeges körülmények is pontosan megfelelnek a leírásnak. A szakkönyvekben található javaslatok pontos követése esetén természetesen több szert is adagolhatunk együtt, úgy, ahogy ott leírásra kerültek, azonban ilyenkor is célszerű a szerek beadása között 20-30 perces időintervallumokat tartani.


FIGYELEM!


Ha úgy látja, hogy a homeopátiás kezelés ellenére az állat egészségi állapotában rövid időn belül nem következett be javulás, haladéktalanul forduljon állatorvoshoz!

Felhívjuk továbbá a figyelmet arra is, hogy vannak olyan nagy gazdasági kárt okozó fertőző állatbetegségek, melyek gyógykezelése tilos! Ezek leírását Az Állategészségügyi Szabályzat kiadásáról szóló 41/1997.(V.28.) FM rendelet tartalmazza.


homeopátia állatoknak
Egyszerre csak egyféle homeopátiás szert adagoljunk

A homeopátiás szereket krónikus betegségek, vagy azok heveny fellobbanásainak csillapítására is használhatjuk. A régóta húzódó, idült betegségek gyógyításához pedig szükség lehet, un. alkati kezelésre. Az ehhez szükséges krónikus szer kiválasztása a veleszületett és szerzett lelki és testi tulajdonságok és tünetek alapján történik. A rendszeresen, de nagyobb időközönként adott krónikus szer segíti az állat saját gyógyító mechanizmusainak mozgósítását, fokozza az immunrendszer tevékenységét. Az alkati kezelés eredményeként a betegségek ritkábban és enyhébb formában jelentkeznek, az állat szervezete „stabilabbá", a betegségekkel szemben edzettebbé, ellenállóbbá válik.

Az alkati kezeléshez szükséges krónikus szer meghatározását bízza mindig a homeopátiában jártas állatorvosra!

Kérdése van? Forduljon Dr. Mátray Árpádhoz Dr. Háziállat rovatunkban!

értékelés