Mitől hullhatott el cumival nevelt kisbárányaink közül három?
Kérdés
14 kisbárányt nevelünk cumival, koruk 3-4-5 hetesek. Tehenészetből hordjuk nekik a tehéntejet, és pótlásként tejporból készült "tejet" is kapnak (olyat, amit a napos borjúkkal itatnak). Továbbá étrendjükhöz tartozik a báránytáp és széna is. Előfordulhat az, hogy a tejpor okozza a hirtelen elhullásukat? A 16 db-ból három elhullott, hirtelen külön-külön, melyből kettő fel volt fúvódva, de a harmadiknak látszólag semmi baja nem volt. A tejpor okozhat felfúvódást? Kell-e valamilyen kiegészítő anyagot, gyógyszert adni, mivel nem birkatejet esznek? Ha időben vesszük észre a felfúvódást, mit tegyünk, van-e valami ellenszere, hogy gyorsan elmúljon?
Válasz
Nagyon nehéz a kisbárányokat cumival felnevelni, főleg ennyit. De úgy vélem, hogy a nehezén túlvannak, pontosabban túl lennének ennyi idős korukra.
Ilyen korú bárányokat már báránytáppal is fel lehet nevelni. Ami hiányzik az az, hogy a kisbárányokat/gidákat néhány hetes korban (10-14 napos kor előtt) szelén- és vaskészítményekkel kell kezelni, mert általában ezekből saját készletük hiányos és a takarmányban sincs a fejlődésükhöz elegendő mennyiség.
Ezeket a készítményeket az állatorvosától kérheti és ő injekció formájában adja be az állatoknak. Ilyenkor célszerű A-, D-, E-vitamin tartalmú injekciót is beadni. Mindezekre azért van szükség, mert a legtöbb elhullást a kiskori hiánybetegségek miatti ellenállóképesség-csökkenés idézi elő.
Sok sikert a felnevelésükhöz!
Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Vissza a többi kérdéshez »