5
Kaméleon a pácban
A sisakos kaméleon ritka vendég a rendelőben. Az egzotikus hüllő harminchárom tojás lerakása után elveszítette addigi élénk, változatos színét, s ezzel együtt étvágyát, életkedvét is.

A diagnózis szerint az állatnak anyagforgalmi zavara van (kalciumhiány!), ami az otthon tartott hüllőknél a megfelelő minőségő étrend hiányában sajnos meglehetősen gyakori. Az állatorvos kalciuminjekcióval és vitaminokkal igyekszik javítani a kaméleon állapotán.

 


A kaméleon kalciumhiánya

A sisakos kaméleon a fogságban kapott táplálékból gyakran nem nem jut elegendő kalciumhoz, valamint a kevés napfény, rossz megvilágítás esetén testében nem képződik elég D-vitamin. Ráadásul ennek a két dolognak még egyensúlyban is kell lennie a szervezetében, mindemellett nagyon fontos a foszfor-kalcium megfelelő aránya is (1:1,5).

A kaméleon anyagcseréje elég gyors, így ha mesterségesen nem pótoljuk a hiányzó vitaminokat és tápanyagokat, akkor betegségek lépnek fel. Kalciumhiányra lehet következtetni, ha az állaton izomremegések figyelhetők meg. Igaz, hogy a kaméleon a levelek mozgását utánozva próbál közlekedni, tehát a testét előre-hátra himbálva halad az ágon, de ezt viszonylag lassan teszi. A test és a végtagok remegése nem egészséges tünet. A kis mértékű kalciumhiányt az étel vitaminozásával könnyen visszafordíthatjuk.

 

A videót aLIONS Média készítette a Kutyavári Állatorvosi rendelő közreműködésével.

értékelés