5

A rágcsálók is nehezen viselik a kánikulát. Nézzük, mire kell figyelnünk ilyenkor!

A hörcsög, tengerimalac, egér, patkány, vagy más rágcsáló nyári gondozása nem sokban különbözik a téli gondozástól, de néhány dologra különösen oda kell figyelni. Kezdjük néhány általános tanáccsal!

34581579_615627408812256_1223658709733867520_n

Amire minden időben figyelni kell

Gondoskodjunk arról, hogy kapjon a rágcsálónk elég vizet a nyári hónapokban, hiszen a kiszáradás halálos lehet számára. Minél nagyobb a meleg, annál nagyobb a veszélye, hogy az állat dehidratálódik. Ellenőrizzük gyakran, hogy mennyi vizük van. Az a legjobb, ha minden nap friss vízzel töltjük fel az itatójukat. Figyeljünk arra hogy ne legyen lyukas az itató! A szelep idővel meghibásodhat, ezért ellenőrizzük, hogy jól működik-e. Az itatót gyakran mossuk ki ecetes vízzel, mert a meleg hatására bezöldülhet/barnulhat/bealgásodhat a fala, és kórokozók telepedhetnek meg rajta.

A levegőzés fontos, de gondoskodjunk arról, hogy a rágcsálónk ne legyen nagyon huzatos helyen. Ha a lakásban átjár a levegő, tegyük a ketrecet távol a légáram útjából, hogy ne fújjon rá a szél a kisállatra. Ugyanez a helyzet a ventilátorokkal is. Ne irányítsuk a ventilátort a rágcsálónk felé. Légkondiciónáló alá közvetlenül se rakjuk az állatot.

Tengerimalacot, vagy nyuszit ki lehet vinni a szabadba is. Fontos, hogy ne hagyjuk egyedül, felügyelet nélkül a kis rágcsálót, mivel vannak más állatok, akik nem kivánt érdeklődést tanúsíthatnak kis barátunk iránt. Ezen felül csak árnyékos helyre rakhatjuk ki őket, közvetlen napsugárzásnak ne tegyük ki őket. A ketrecet is ellenőrizzük, hogy az ajtók rendesen zárnak-e.

guinea-pig-3156140_640


A higiénia nyáron különösen fontos!

A nyári melegben célszerű többször takarítani lakhelyüket. Ezek a kis állatok könnyen megbetegszenek, ha nem tiszta a ketrec, amiben élnek. A betegségek sokkal gyorsabban terjednek, amikor meleg van, ezért nyáron fontos a különösen alapos gondoskodás.

A tengerimalac nyári gondozása

Sokan nem tudják, hogy a tengerimalacok nem tudnak izzadni, mert nem rendelkeznek verejtékmiriggyel. Így fokozottan ki vannak téve a hőguta veszélyének, mivel a testük hőháztartását nem képesek szabályozni. A zöldségeket/gyümölcsöket fél óra után a ketrecből ki kell szedni. A melegben a rothadási folyamat felgyorsul, ami veszélyezteti malackánk egészségét - olvasható a Magyar Tengerimalac-védő Közhasznú Egyesület honlapján.

Ha nagy a hőség, a lakásban is szükséges a malackák hűtése. Pl. konyharuhába csavart jégakkut (hűtőtáskába valót) vagy vizespalackot lehet a ketrec tetejére rakni. Érdemes többet behűteni, hogy biztosítva legyen az utánpótlás. Erre azért van szükség, hogy a malackák hőháztartását a körülöttük levő levegő hűtésével segítsük. környezetét egy picit elviselhetőbbé tegyük. A ruha megakadályozza, hogy a ketrecbe csöpögjön a víz a palackok oldaláról. A ketrecbe is helyezhetünk ilyen palackokat, de ha túl hidegek többet ártanak, mint használnak. (Tüdőgyulladást is okozhat, ha malacka közvetlenül rá vagy mellé fekszik.) Ha mégis belülre raknánk, sok réteg ruhaanyaggal csavarjuk körbe a jégakkukat. Tavasszal és nyáron egy csempét érdemes a ketrecbe helyezni, hogy a kedvenceink rá fekhessenek hűteni magukat. A nedvességet nem képes beszívni, így gyakori tisztítása javasolt. Hosszúszőrű tengerimalacoknál a szőr rövid(ebb)re nyírása javasolt. Kedvencünk megkönnyebbül, amikor felszabadul a vastag szőrréteg alól, jobban fogja magát érezni és mozgékonyabbá is válhat, a szőrzete pedig visszanő.

20228958_1184850368287746_9080055933713601356_n

A csincsilla és a kánikula

A rágcsálók közül a csincsilla viseli legnehezebben a hőséget, mivel eredeti élőhelyén, az Andokban nem volt szüksége az izzadás vagy a párologtatás képességének kifejlesztésére. "Az állatok 19-21 fokban érzik jól magukat, a 23-24 fokos szobahőmérséklet is megviseli már őket, 26 fok felett pedig gyakori náluk a hőguta. A ketrec hűtése náluk sajnos így nem elegendő, mindenképp a levegő hűtését kell megoldani. Ha a hőmérséklet tartósan 26 fok fölé szökne és a szoba nem klimatizált, át kell őket vinni olyan helyre, ami az, mivel a hőguta gyorsan kialakul és sokszor nem visszafordítható folyamat" - mondja Vakula Tímea az Együtt a Kisállatokért Alapítvány elnöke.

A 25 fok alatti nagy melegben is kedveskedhetünk nekik hidegebb dolgokkal, így például fém hűtőpolcokkal, gránitlappal vagy csempével. Jó megoldás lehet a homokjukat hűtőbe tenni, illetve a ketrec tetejére elhelyezhető fém tálca, rá egy jégakku (így nem tudnak hozzáférni az egyébként mérgező folyadékkal töltött tárolóhoz) és az egész leborítható egy nagyobb kelesztőtállal, így a hideg levegő lefelé áramolva hűti őket minimálisan.

chinchilla-1897799_640

A deguk lakhelyének hűtése

A deguk természetes élőhelyén (Chilében) nincs kánikula, így szervezetük nem tud mit kezdeni a túl magas hőmérséklettel. A hőguta minden előjel nélkül alakul ki, nagyon fontos megelőzni! A degu nem tudja hűteni magát sem izzadással, sem lihegéssel, így a gazdinak kell gondoskodni a megfelelő hőmérsékletről. A lakhelyet érdemes éjjel szellőztetni, nappal lesötétíteni, klímát alkalmazni. A ketrecet kívülről, felülről kell hűteni fagysztott vizes palackokkal, vagy jégakkuval. A ketrec belsejébe érdemes padlócsempét, lapos követ vagy jéggel teli fémdobozt tenni. A degu ketrecét semmiképp se vigyük a szabadba - olvasható az Ilovedegu.hu Facebook csoportban.

degu-1758657_640_01

A hörcsög gondozása a nyári melegben

A hörcsög számára ideális hőmérséklet 18-25 °C. Ne tegyük közvetlenül klíma, ventillátor és más hűtőalkalmatosság elé. A hörcsögök könnyedén hőgutát kapnak, a hőség halálos lehet, ezért igyekezzünk a nyári kánikulában is 27 °C alatti hőmérsékletet biztosítani kerámiaházak, csempe, hűtött fürdőhomok, éjszakai szelőztetés és nappal lehúzott redőnyök segítségével. "Nyugodtan rakjunk be neki kerámiabögrét, vagy hűtsük le a fürdőhomokot, csempét, hideg követ, vagy vásároljunk kerámia házat" - mondja Juhászné H. Hena a Hörcsögmentés tagja.

hamster-1803423_640

TIPP: MELYIK SZÉNAALOM A LEGJOBB A KISRÁGCSÁLÓKNAK?

értékelés