-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mostanra már tisztában vagyunk a nyúltenyésztés alapjaival, vegyük át a vemhességet és az ellést.
Nyúl vemhessége
Az átlagos vemhességi idő 31-33 nap. A 29. nap előtti fialás esetén vetélésről beszélünk, az éretlen magzatok általában halva születnek.
Farral születő fióka |
A 34 napnál hosszabb vemhességnél, a túlhordott nyulak szintén halva jönnek a világra. A vemhesség megállapítása nagy gyakorlatot igényel. A fedeztetés után két héttel helyezzük az anyát szilárd felszínre. Nagyon óvatosan ujjainkkal tapogassuk meg a hasat, közvetlenül a medencecsont előtt. Ha az anya vemhes, apró, üveggolyó méretű duzzanatokat fogunk érezni. Ezek az embriók a méhben. Kicsivel nagyobbak, mint a bélsárgolyók, így nem téveszthetjük össze őket. Azonban ezt csak hozzáértő ember végezze, nem érdemes a nyuszinkon kísérletezni, nehogy kárt vagy fájdalmat okozzunk.
A vemhesség látható jelei a 24. nap tájékától észlelhetők.
Ilyenkor biztosítani kell az állat számára a megfelelő alomanyagot (szalma, forgács), mellyel fészket tud készíteni. A fészeképítés is bizonyítja az üregi nyúltól való származást.
Az anya szájában az alomanyaggal helyet keres leendő fiókáinak. Ha teheti, üreget ás, de ha erre nincs lehetősége, az éppen adott ketrec alján próbálja ki ezt az ösztönét. A fészeképítés befejező momentuma a hasi szőrzet kitépése, s a fészek kibélelése a szőrzettel. Ezzel a csecsbimbók is szabaddá válnak. Ebben az időben ez nem okoz fájdalmat, a szőrcsomók könnyen kihúzhatók.
A törpenyulaknál azonban nem minden megy úgy, mint ahogyan az a nagyobb testű társaiknál. Az anyanyúl lehet, hogy csak az ellés előtt 1-2 órával épít fészket. Első ellésnél nem is biztos, hogy megtépi a szőrét. Ez teljesen rendjén van, hisz a természet nem egy szabálykönyv szerint működik.
Miután fedeztettük a kedvencünket, akkor a legjobb megoldás, ha mindent bekészítünk neki, amire szüksége lehet (tegyünk be neki egy ellető ládát, forgáccsal és szénával. Lehet, hogy ki fogja rámolni, azonban ha először ellik, nem biztos, hogy tudja, mit kell csinálnia. A kész fészekkel kicsit rá is vezetjük a nyuszit, hogy mit a teendője.).
A 30 nap elteltével pedig, sokszorosan kell figyelnünk rá. Ekkor még több és friss szalmát vagy szénát tegyünk be az állatnak. Amint érzi, hogy ideje fészket rakni, el is fogja kezdeni. Csak ne sürgessük.
Az ellető láda és az ellés
Az ellető ládát csak néhány nappal az ellés előtt helyezzük a ketrecbe. Ha túl korán tesszük be, akkor az állat beleürít.
A fialás általában az éjszakai órákban történik. Azonban a hobbiból tartott nyuszik már teljesen hozzászoktak a gazdi jelenlétéhez, így a hobbinyulaknál főleg nappali vagy hajnali szülések a jellemzők.
A fialó anya, ülő testhelyzetet vesz fel, így fel tudja szakítani a magzatburkot, és elharapja a köldökzsinórt. Az újszülöttet lenyalja, majd szopni engedi.
Szoptatás |
Most jön egy érdekesség, hisz a nyúl növényevő állat lévén, egyszer azért mégis eszik „húst”. Méghozzá a méhlepényt. Bármennyire hihetetlen, megeszi a méhlepényt, mellyel fokozza a tejelválasztását.
Ellés előtt nagyon figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra, mert előfordulhat, hogy a szomjas anya elfogyasztja fiókáit. Nagyon könnyen megállapítható a szülés közeledte, ha a nyuszi sokkal több vizet fogyaszt, mint eddig korábban bármikor.
Ellés után másnap vizsgáljuk át az ellető ládát, és távolítsuk el a halva született utódokat. Ha a nyuszi kis kora óta velünk nevelkedik, akkor ez nem fogja zavarni, mivel szaganyagaink ismertek lesznek számára.
1 napos fiókák |
Különös gondot fordítsunk az előhasi (először ellő) anyára. Előfordulhat, hogy a fiókákat összetapossa, mert ez az új szituáció megzavarja őt.
Az előhasi anyák általában 3-4 utódot hoznak a világra. A már ellett törpenyulaknál a 4-6 a leggyakoribb, de vannak 10 felett ellők is. Azonban ilyen sok utódot már nehezen, vagy sehogy sem tud felnevelni.
3 napos fióka (Gomez) |
Ha a vemhesség a 33. napjáig nem indul el a szülés, forduljunk állatorvoshoz. Ilyenkor az állat oxitocin injekcióra szorul, melynek méhösszehúzó hatására megindul az ellés. Maga a szer nagyon gyorsan 5-15 perc alatt kifejti hatását. A túlhordott fiókák azonban legtöbbször halva születnek.
4 napos fióka |
Gomez fenőtt korában |
További információ:
Dr. Jekkel Gabriella
állattenyésztési tudományok doktora, törpenyúl-tenyésztő
Törpenyulas könyvek >>
http://www.friweb.hu/torpenyuloldal/
http://www.facebook.com/torpenyuloldal