-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Vajon mekkorára nő majd az ajándékba kapott nyuszi? Egyáltalán, kinek ajánlott nyulat venni? Mivel tehetjük komfortossá az új jövevény életét?
Húsvéti nyúl - német, bizánci vagy egy félreértés eredménye?
A húsvéti nyúl szimbolikáját nem könnyű megmagyarázni. Egyesek szerint Ostarával, a germán istennővel áll kapcsolatban, mások szerint a nyúl, mint jelkép a bizánci állatszimbolikára vezethető vissza, ahol Krisztus jele volt. A legvalószínűbb mégis az, hogy egy félreértés miatt került a húsvéti jelképek közé. Egyes német területeken ugyanis gyöngytyúkot ajándékoztak egymásnak az emberek, annak tojásaival együtt. A gyöngytyúk német neve Haselhuhn, rövidebben Hasel. A nyúl németül pedig Hase.
A tojás a termékenység szimbóluma
Nyugat-Európa számos országában és az Egyesült Államokban is szokás a húsvéti fészek készítés, melybe majd húsvét reggelén a nyúl a tojást és az ajándékot tojja. Németországban már a 16. században elindult ez a hagyomány. A tojás, ahogy a nyúl is, már az ókor óta a termékenység szimbóluma, mivel a nyulak nagyon sok utódot nevelnek fel. A tavaszi napforduló idején a föld megnövekvő termőképessége is ezt segítette elő.
Sok nyuszi nem ért meg az elválasztásra |
Bármelyik szimbólum eretedetet is vesszük alapul, az tény, hogy ma már a húsvét összekapcsolódik a nyúllal. A húsvéti fészekrakás abból a megfigyelésből vezethető le, hogy a nyúlfélék (Leporidae) családján belül a tulajdonképpeni nyulak (Lepus) neméhez tartozik a mezei nyúl, mely az üregi nyúllal ellentétben a föld felszíne felett épít fészket utódai számára. Az újszülött mezei nyulak már világrajöttük napján ügyesen mozognak a terület növényzete között. Ők születésük után rögtön talpra állnak, szőrösek, a szemük is nyitott, és ugyanolyanok, mint szüleik. A házi nyúl és a törpenyúl ősei mégsem ők, hanem az üregi nyulak.
Sok nyuszi nem ért meg az elválasztásra
Húsvét idején felszaporodnak a kisnyulak a kereskedőknél és az állatboltokban. A gondos és állatbarát tenyésztők küzdenek is ez ellen. Az emberek többsége ilyenkor nem mérlegel, csak hazavisz egy pöttömnyi nyulat. Nincs tisztában azzal a ténnyel, hogy egy érző lényt vitt otthonába. Talán azt sem tudja, milyen méretekkel rendelkezik majd néhány hónap múlva az állat. Hisz a törpenyúl maximális súlya 2 kg, ezzel szemben egy óriásnyúl akár 10 kg-ot is meghaladó súlyt érhet el. Azonban elválasztáskor ők is kicsik.
Sokszor előfordul, hogy a nyuszi amit eladtak, későn született, ezért a neves ünnepre még nincs is elválasztva anyjától. Azok a nyuszik, melyek nem találtak új gazdára az ünnep előtt, akár hónapokig is a kereskedésekben maradnak, már nem kellenek senkinek, hisz megnőttek. Hamarosan megjelennek náluk a nem megfelelő tartásból származó sztereotíp (abnormális) viselkedési formák.
Azért tartom fontosnak ezeket a sorokat leírni, hogy mindenki gondolja meg jól, ha élő nyulat vesz szeretteinek húsvétra. Ismerjék meg őket, hisz a nyulak is érző lények, és nem érdemlik meg, hogy pár hét alatt megunva az utcán végezzék.
Ki tartson nyuszit otthon?
Azok az emberek, akik nem kertes házban laknak, vagy akik egész nap dolgoznak, nem tarthatnak akármilyen állatot, de egy nyuszi praktikus megoldás lehet számukra. Nagy testű állatok például nem tarthatók kis lakásban és nem lehet őket hosszabb időre egyedül hagyni sem. Egy nyuszival viszont mindezt megtehetjük. Nyuszink a szomszédokat sem fogja zavarni. Könnyen meg is szelídülnek, főleg, ha fiatal korukban kerülnek gazdájukhoz. A napi rendszeres futtatást vagy akár sétát nem szabad elfelejtenünk. Ha ez elmarad, sem jelenthet problémát, ugyanis a nyúl szobatisztaságra szoktatható. A tenyésztők már szobatisztán adják a nyuszit a leendő gazdának.
Ha felelősséget érzünk irántuk és szeretett lényként kezeljük őket, akkor gondos odafigyeléssel akár nyolc évig is örömet szerezhetnek gazdájuknak.
A nyúltartás (mint bármely más állat tartása) nehézségekkel jár. Az itt leírt gondolatok, csak a nyuszival való együttélés első és rövid lépései.
Szeretnék mindenkit meggyőzni arról, hogy a nyúl nem megúnni való szőrös jószág, hanem rengeteg kedvesség és öröm forrása, és nemcsak húsvétkor, hanem az ő egész életén át.
Könyvajánló:
Jekkel Gabriella: 100 kérdés 100 felelet, amit a nyúltartásról tudni kell
További információ:
Dr. Jekkel Gabriella
állattenyésztési tudományok doktora, törpenyúl-tenyésztő
Törpenyulas könyvek >>