-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
Kőműves
-
sofőr
-
takarító
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Fiókvezető | Esztergom
2024. 12. 11
-
Létesítmény Koordinátor
2024. 12. 18
-
Minőségbiztosítási gyakornok
2024. 12. 18
-
Recepciós
2024. 12. 18
-
Marketing asszisztens
2024. 12. 18
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ezek szolgáltatják a csontok közötti beágyazódást és biztosítják a nyak, gerinc és a farok hajlását, ezáltal lehetővé téve a póz és a testtartás változtatását. A korongok fölött, a csontos csigolyák belsejében halad a gerincvelő, amely olyan idegrostokból épül fel, melyek az agy és a test többi része közötti kapcsolatot tartják fenn.
Mi is az a discospondylitis?
A discospondylitis (más néven a csigolyák csontvelőgyulladása) bakteriális vagy gombás megfertőződése a csigolyáknak vagy kutyák esetében a porckorongoknak. A betegség során megjelenő duzzanat, gyulladás és csontdeformálódás, nyomást vagy feszülést gyakorol a csigolyákban található gerincvelőre. Ha ez a gyulladás csak a csigolyákat érinti, porckoronggyulladásként (spondylitis) emlegetik. Nem szabad összetéveszteni a ‘spondylosis'-al (meszesedés), amely a csigolyák nem fertőzéses összeolvadását vagy visszafejlődését jelenti.
A porckorong-gyulladást |
Mi okozza a porckorong-gyulladást?
Ez a betegség az ország olyan területén terjedt el, ahol toklász problémával küszködnek (fűmag, rókafarok). Azt mondják, hogy a toklászon lévő baktériumok és gombák a vérbe kerülnek, amint azok megszúrják a bőrt. A bakteriális endokartitisz, a húgyúti fertőzések vagy a fogbetegségek/foghúzás szintén olyan forrás, mely által baktériumok kerülhetnek a véráramba és megfertőzhetik a csigolyákat. A Brucella canis nevű mikróba is felelős lehet a kutyáknál kialakult betegségért.
Melyek a discospondylitis tünetei?
A betegség általános tünetei közé tartozik a súlyveszteség, az étvágycsökkenés, a depresszió, láz és hátfájdalom. Az ebben a betegségben szenvedő kutya általában vonakodik a szaladgálástól és az ugrálástól.
Hogyan diagnosztizálják a porckorong-gyulladást?
A porckorong-gyulladást nehéz diagnosztizálni. Szükség lehet vér és vizelet vizsgálatokra, röntgenfelvételekre (x-rays) és lumbálpunkcióra (gerincnedvcsapolás). A hemokultúra és a vizeletteszt segíthet izolálni az okot és megtalálni a megfelelő kezelést. A gerincvelő kompresszió helyének pontos meghatározásához szükséges lesz mielográfiára. A gerincvelőre gyakorolt feszülés enyhítésére, műtéti beavatkozásra lehet szükség.
Hogyan kezelhető a porckorong-gyulladás?
A kezelés a kórokozó megtalálására alapszik - legyen az gomba vagy baktérium. Mivel a csontfertőzéseket nehéz kezelni, a terápia legalább hat-hétig eltart és folytatódhat hat hónapon keresztül vagy akár még tovább is. Röntgenfelvételek rendszeres készítése a kezelés alatt segít a folyamat nyomon követésében. A korán felismert léziókat terápiával meglehet gyógyítani. A klinikai javulás (csökkenő tünetek) általában a kezelés megkezdése után két héttel jelentkezik. Eleinte fájdalomcsillapítók használatára is szükség lehet. A mozgás korlátozása szintén segíthet a fájdalom csökkentésében. A kórjóslat felállítása attól függ, hogy mennyire vagyunk képesek kiküszöbölni a fertőzést és, hogy a gerincvelő összenyomódása hány ideget károsított.
A porckorong-gyulladást nehéz diagnosztizálni |