-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Parvovírusos bélgyulladás
A betegséget egy kisméretű, igen ellenálló vírus okozza, amely valószínűleg az 1970-es évek végén alakult ki a macska hasonló vírusának átalakulásával. Több mint 10 évig, a vakcina kifejlesztéséig, nagyon sok kutya betegedett meg a vírustól. Szerencsére a védőoltás megállította a járványszerű terjedést és a vakcinát beadató gazdik azóta biztonságban tudhatják ebüket. A vírus természetesen nem tűnt el, továbbra is megfertőzheti azokat a kutyákat, amelyek nem lettek rendesen beoltva.
Kik vannak a legnagyobb veszélyben?
Elsősorban a néhány hetes, pár hónapos kölyökkutyák a veszélyeztetettek. De vannak olyan kutyafajták is, amelyek különösen érzékenyek a parvóra, mint például a rottweiler vagy az uszkár. Ezek a fajták megfelelő védettség nélkül szinte biztos, hogy előbb-utóbb megfertőződnek a kórokozóval.
Hogyan terjed s mik a tünetei?
A betegség elsősorban a vírustartalmú széklettel fertőz. A parvovírusos bélgyulladás legfontosabb tünetei: állandó hányás, hasmenés. A széklet bűzös, véres és szinte megállíthatatlan. Az állat nem eszik, nem iszik, kedvetlen, elesett, erős hasi fájdalmai vannak. A folyamatos folyadékveszteség miatt az állat kiszárad, sokkos állapotba kerül, és gyorsan elhullik. Gyógyulásra csak abban az esetben van esély, ha a gazdi gyorsan cselekszik és állatorvosi segítséget, intenzív ápolást kér, amely gyakran kórházi ápolást jelent.
Szopornyica
A parvóval ellentétben a szopornyica régóta ismert betegség. Ez ellen a betegség ellen is remekül véd a védőoltás, ám aki nem él a vakcina lehetőségével, annak valószínű, hogy szopornyicás lesz a kutyája.
Kell-e rettegnünk egy új szopornyica vírustól/járványtól?
Kiket érint a betegség leginkább?
A szopornyicát okozó vírus a légzőszervet és az idegrendszert károsítja. Elsősorban a fiatal, pár hónapos kutyák vannak veszélyben, de előfordulhat az idősebb állatok fertőződése is.
Mik a tünetei?
A betegség tünetei nagyon hasonlítanak az ember influenzás tüneteihez: láz, orr- és szemváladékozás, köhögés, torokgyulladás, légcsőhurut. Elhúzódó esetekben jelentkezhet a talppárnák megkeményedése is. Ebben az esetben is azonnali állatorvosi ellátásra van szükség.