-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Egy - érezzétek jól magatokat
A kiképzés egy kellemes élményt kellene, hogy nyújtson a számotokra (a többesszám alatt a kutyát és téged értelek). Ha úgy érzed, hogy nincs elég türelmed, akkor jobb, ha el sem kezditek. Tarts rövid, 5-10 perces tréningeket, hogy a kutyád - vagy te - ne fáradjon ki túlságosan.
Ha a kutya többszöri próbálkozás után sem reagál megfelelően egy parancsra, ne jutalmazd meg! Folytasd néhány másodperc múlva egy egyszerűbb paranccsal. A bonyolultabb feladatokra később térj át.
A kiképzés mindig pozitívan záruljon! Olyan parancsot adj ki a kutyának, amiről tudod, hogy bisztosan reagál. Azután jutalmazd meg a jól végzett munkáért, és adj egy a feladatsorozatot befejező parancsot, mint például a "mehetsz" vagy "pihen" utasításokat. Kerüld a gyakori szavakat, mint például azt, hogy "oké." A kiképzésnek a gazdiban és a kutyában egyaránt pozitív érzéseket kell keltenie.
Egy-két szótagos parancs szavakat használjunk! |
Kettő - alap vezényszavak
Minden kutyának meg kell ismernie az alapvető engedelmességet követelő utasításokat, beleértve a "hozzám", "ide", "ül", "fekszik", és "marad" parancsszavakat. Ugyanakkor nagyon hasznos megtanítani a kutyát az ül-áll és a fekszik-marad, póráz nélküli parancsszavakra is. Hasznos parancs lehet még a: "hagyd" , "add oda," "hagyd abba", és az "elég" vagy a "kész".
Ne feledd, hogy a feladat összetettségének növelésével, a kutya motiváltsága csökken. Az esély a sikerre, nem csak a feladat bonyolultságának a mértékétől függ, hanem attól is, hogy a kutya mennyire motivált a teljesítésére. Egy kutya szemszögéből a kérdés a következő: mi előnyösebb, kergetni a mókust vagy visszamenni a gazdihoz? Ha ezt megértjük, akkor türelmesebbek leszünk és a siker esélyét is növeljük.
Három - jutalmazz
A kiképzés alatt nem kellene semmilyen negatív vagy büntetés-alapú elemet alkalmazni. A kutyára nem szabad kiabálni, nem szabad megütni, lánccal csapkodni, rángatni és persze áramütést alkalmazni sem szabad. Minden tréning vidám és pozitív kell, hogy legyen és meg kell jutalmazni a jól végzett feladatokért.
Ne feledd, hogy a jutalom ellentéte nem a büntetés, hanem a jutalom hiánya. Ha figyelmen kívül hagyjuk az elfogadhatatlan reakciókat, a kutya nem kap jutalmat a hibás teljesítményért. A legtöbb kutya szeretne gazdája kedvében járni vagy legalábbis, értékes készletekhez jutni (élelmiszer, figyelem és játékok).
Próbáljuk megérteni a kutyákat |
Négy - kell a dícséret
Ügyelj arra, hogy a kutya motivációja a jutalom iránt, a legnagyobb legyen a kiképzés alatt. Ha a jutalom valamiféle élelmiszer, akkor étkezés előtt oktasd, nem utána. Ha a dicséretet, simogatást és a figyelem más szempontjait használod jutalomként, a kiképzést úgy időzítsd, hogy a kutya ki legyen éhezve a figyelmedre (például, miután hazatérsz a munkából).
Az összetett feladatok esetében, mint amilyen például a póráz nélküli ül-marad parancsszavak teljesítése, a kutya sokkal motiváltabb lesz, ha a kiképzés előtt mérsékelt testmozgásban volt része. Arra kérni egy energiától majd kicsattanó kutyát, hogy hosszú ideig maradjon fekvő helyzetben, az olyan, mintha arra kérnénk a kiképzés korai szakaszában, hogy hibázza el a feladatokat.
Öt - jutalomfalat
Ügyelj arra, hogy a kiképzés alatti jutalom a kutya számára értékes legyen. Az kaja-motivált kutyák jól teljesítenek, ha élelmet kapnak, de a jutalomfalatok (sajt vagy szárított máj) a kutya kedvenc ételei közé kell, hogy tartozzanak. Biztosan te is azt szeretnéd, hogy kutyád erősen motivált legyen a parancsteljesítéshez, a jutalomfalatok megszerzése érdekében.
Ha élelmiszert használunk a kiképzéshez, akkor válasszunk kicsi darbokat - ne legyen nagyobb, mint a kis ujjadon a köröm. Továbbá, az állatnaik ne kelljen túl sokat rágnia, vagy ne morzsolódjon, különben morzsa felkapkodás közben a kuvasz elveszíti a figyelmét.
Jutalmazzuk őket gyakran |
Ha dicsérettel jutalmazzuk, tegyük magas monoton hangon, hisz a kutya leginkább azt szereti. A lelkesedést a hangodban, szintén nagyon fogja méltányolni. Ha simogatást is alkalmazhatjuk jutalomként, de úgy csináljuk, hogy a kutya is élvezze, például simogasd meg a pofáját, vagy vakargasd meg a mellkasát. Megjegyzés: A fejtetőn történő simogatást a legtöbb kutya nem igazán értételi.
Hat - időzítés
A jutalom időzítése is fontos. Ez a helyes parancsteljesítést követő fél másodpercen belül történjen, hogy a kutya biztosan össze tudja kapcsolni a saját viselkedését a jutalommal.
Hét - csak röviden
Használj olyan rövid parancsszavakat, mint az "ül", a "fekszik", a "hagyd", a "csend", a "ki "és a "le". Mondjd ki egyszer. Ne ismételd meg a parancsszót. A kutyák még körülbelül két percig emlékeznek a kiadott parancsra. A rövidebb szavak hatékonyabbak, mint a hosszúak és az a legjobb, ha kemény mássalhangzóval végződnek (C, K, T, X), mint magánhangzóval.
Legyünk következetesek a tanításban |
Az egyetlen parancs, amelyben több hang kellene, hogy összekapcsolódjon, az a "hozzám". Ebben az esetben először fel kell kelteni a kutya érdeklődését azzal, hogy a nevén szólítjuk, "Rex", utána pedig "HOZZÁM" (a tényleges parancsszó), és azután "JÓ FIÚ" következzen, még mielőtt a kutya odamegy, hogy tudja, nincs semmi baj. Ügyelj arra, hogy a hangod legyen éles és vidám.