-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
-
Takarító
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nem is hinnénk, hogy a házi kedvencek körében milyen gyakoriak a fülproblémák. Ennek oka többek között a fajtajellegből adódik (szűk hallójárat, lógó fül), másfelől az egyre jobban terjedő allergiás betegségek okozzák. Sok esetben nem is gondolnák a gazdik, hogy kedvencük viselkedésének megváltozását éppen a fül megbetegedése okozza. Ami a legfontosabb, hogy odafigyeléssel, és egy kis energiaráfordítással sok bajtól megóvhatják kedvencük fülét. De lássuk sorjában!
A mindennapi higiéniához hozzátartozik a kutya, macska vagy görény fülének tisztán tartása. A fülzsír képződése egy egészséges folyamat, melyet normális esetben is érdemes eltávolítani a fülből heti rendszerességgel. Ezt teheti a gazdi fültisztító olaj vattára csepegtetésével, és a külső hallójárat áttörlésével. Kisebb testű állatoknál a fültisztító pálca óvatos használata is megengedett. Egyes fajtáknál pl. spánielek vagy más lógófülű kutyáknál ez a folyamat elengedhetetlen, hisz az ő fülük nehezebben szellőzik, illetve tisztul.
Alapvető fülápolás
Az alapvető fülápoláshoz hozzátartozik a külső hallójáratban növekvő szőr rendszeres eltávolítása. Ezt a folyamatot rendszerint állatorvos vagy kozmetikus végzi, hisz ez kellemetlen kedvencüknek, nem is nagyon hagyják elvégezni otthonukban. Ha a szőrzet túlságosan benövi a hallójáratot, a fülzsír sem tud eltávozni a fülből, amely gyulladást okozhat. Gyakran a gazdik csak azt veszik észre, hogy állatuk füle kellemetlen szagú, rázogatja azt, és fájdalmassá válik a terület.
Sajnos vannak olyan fülbetegségek, amelyeket nem mindig lehet megelőzni. A nyári időszakban sokan keresnek fel bennünket azzal a problémával, hogy kutyájuk hirtelen elkezdte rázni a fejét, és fülét tárgyakhoz dörzsöli. Ha ilyen tüneteket észlelnek a kutyájuknál, azonnal forduljanak állatorvosukhoz, hiszen lehet, hogy egy toklász felelős a tünetekért. A toklász nemcsak fülgyulladást okozhat, a dobhártyát is képes átszakítani, és mélyre hatolva halláskárosodást, illetve súlyos gyulladást eredményezhet.
Allergiás megbetegedés
Egyre gyakoribbak az allergiás megbetegedések, melyek egyik vezető tünete a fülgyulladás. Ilyen esetben a külső hallójárat bőre kipirul, több váladék termelődik, illetve erős viszkető érzés támad az érintett területen. A vezető tünetek a bőrpír, a vakarózás illetve a fial fájdalmassága és kellemetlen szaga. De ugyan ilyen tüneteket produkál a kutya egy esetleges bűzmirigy gyulladásnál azzal kiegészítve, hogy az állat a földön húzza a fenekét (szánkázik), illetve gyakran odakap, nyalogatja azt. Régóta fennálló folyamatban a másodlagos kórokozók pl. baktérium, gomba tovább súlyosbíthatják a tüneteket.
Ha az atka a bűnös...
A fertőző kórokok közül az atkákat kell elsőként említeni, amelyek főleg a görények körében népszerűek, de sokszor előfordulnak kutyákban és macskákban egyaránt. A már említett tüneteken túl még a sötétebb fülváladék, illetve a pörkök megjelenése is jellemző.
Ha a gyulladás továbbterjedve eléri a közép-, illetve a belsőfület, kedvencük ijesztő tüneteket produkálhat. Ilyenkor gyakori a ferde fejtartás, oldalirányú mozgás a beteg fül irányába, és az oldal irányú szemmozgás. Ezen tünetek oka azonban más is lehet, amelyet csak alapos vizsgálatokkal lehet kideríteni. A gyulladásos fület az állat gyakran vakarja, amelynek következtében egy ér elpattanhat és kialakul az othaematoma. Ekkor a bőr alatt felhalmozódó vér következtében a fal megdagad, fájdalmassá válik. Gyógykezelése műtéti úton történik.
Bármi legyen is a gyulladás oka, a baj időben történő felismerésével és kezeltetésével maradandó károsodástól védhetik meg kedvencüket. Azonban a megelőzés még ennél is fontosabb. Különös odafigyelést igényelnek a szűk hallójáratú és lógófülű fajták!
További információ:
www.allatpatika.hu