-
Autófényező
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Értékesítési vezető - Budapest
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
takarító
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Miskolc
2025. 01. 28
-
Műszaki- és karbantartási koordinátor
2025. 01. 28
-
Könyvelő
2025. 01. 28
-
.NET fejlesztő
2025. 01. 28
-
Support Service Agent- Cloud szolgáltatások (REF3789B)
2025. 01. 28
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A család által kinézett kutyus végre elérte az elválasztási kort (kb. 8 hetes), így haza lehet vinni. Ilyenkor a legtöbb tenyésztő megajándékozza az újdonsült gazdikat egy "kiskutya kezdőcsomaggal", amiben a kutyához tartozó "használati utasítás" és pár napra elegendő táp van.
A mindent megrágó, kíváncsi kiskutya |
Ennek hiányában azonban a felkészületlen gazdik az első pár izgalmas óra után nem tudnak mit kezdeni a kutyussal, nem tudják mennyit eszik, mikor pisil, milyenek a képességei és egyáltalán mi várható el egy ilyen jószágtól. Utánajártunk tehát, hogy mire számíthatunk, ha családunk egy nyolc hetes kiskutyával bővül.
Milyen egy 8 hetes kiskutya?
Egy kéthónapos kiskutya, akárcsak egy csecsemő, a testi szükségleteire koncentrál: eszik, iszik, alszik, űrít és játszik. Természetesen észleli és - a tévhitekkel ellentétben - meg is jegyzi mikor, melyik cselekedte vált ki a gazdikból biztatást vagy éppen feddést. Ezért ilyenkor már nyugodtan elkezdhetjük a szobatisztaságra való nevelését, és ha a szőre igényli, akkor annak ápolását is, hogy időben hozzászokjon és később se legyen kényelmetlen se neki, se nekünk.
Nézzünk egy rövidke ismertetőt és használati utasítást 8 hetes kutyákhoz:
Méret - A legtöbb kiskutya mérete ebben a korban csupán a töredéke a felnőtt egyedének. Látványos növekedés két hónapos kortól 6 hónaposig várható, ekkor szemünk láttára nyúlnak és súlyuk is szépen gyarapodik. De az, hogy mikor, milyen ütemben növekednek, teljesen fajta-, egészség-, egyed- és persze tartásfüggő. A felnőttkori méret eléréséig, ha a kutyusokat a papírformák szerint tartják és gondozzák, akkor általában egyenletesen fejlődnek és hozzák a könyvekben található méreteket és fejlődési szakaszokat.
Fogak - Ez idő tájt többnyire 28 bébifoguk és egy pár felnőtt metszőfoguk van. A fogak előbújásához rágójátékokra van szükség, melyek hiányában a lakásban fellelhető egyéb dolgokon (cipők, bútorok, pólók) fogják élesíteni fogaikat.
Amit nem tud megrágni, azt megszagolja, megnyalja |
Érzékszervek és érzések - Kéthónaposan még remegéssel és nyöszörgéssel fejezik ki félelmeiket és ugatással, izgága ugrálással utalnak arra, ha a figyelem középpontjába akarnak kerülni. Nem szabad figyelmen kívül hagynunk érzéseiket, mert ilyenkor fejlődik ki szociális érzékenységük. Az érintés és a simítás rendkívül fontos számukra, erősíti egyéniségüket, bátorságukat és kapcsolatukat a gazdival. Bár már kitűnően működnek érzékszerveik (látás, hallás, szaglás), még nem tudják mire kell figyelni, most kezdenek el ismerkedni a szagokkal és a külvilággal.
Vizelettartó képesség - 8 hetes korban mindössze 3 órán keresztül képesek tartani a vizeletüket. Ez azt jelenti, hogy háromóránként sétára kell indulnunk, különben "csőtöréssel" kell számolnunk. Szoktassuk szobatisztaságra!
Intelligencia - Az hogy mennyire okosak, tekintetükből kevésbé derül ki, inkább a mindenre kiterjedő kíváncsiság tükröződik szemükben. Képesek megtanulni könnyebb szabályokat, illetve elsajátítani egyszerűbb dolgokat, de figyelmük hamar lankad, illetve más, számukra érdekesebb és izgalmasabb tárgyak felé irányul. A játékból (akár társaikkal, akár velünk, emberekkel) rengeteget tanulnak. Sokan ott követik el a hibát, hogy eleinte nem engedik gyerekek közelébe a kutyákat, azzal a kijelentéssel, hogy előbb megtanítják viselkedni! Pedig, ha nincsenek kezdetektől gyerekek közelében, akkor nem tudják, hogyan kell viselkedni...
Ebben a korban alakulnak ki félelmeik: bizonyos tárgyaktól, hangoktól és emberektől tartani fognak. Ne hagyjuk, hogy a pánik eluralkodjon a kutyuson. A rettegett dolgoktól való ijedtségen fokozatos hozzászoktatással enyhíthetünk. Sétáltassuk minél többet, vigyük ingergazdag környezetbe és hagyjuk idegen kutyákkal játszani.
|
Ilyen egy 8 hetes, amikor játszik :) |
Mozgékonyság, ügyesség - Ha figyelembe vesszük, hogy 3 hetesen tanulnak meg járni, 5 hetesen futni, akkor érthető, hogy miért olyan ügyetlenkék még 8 hetesen. A motorikus képességek csak később alakulnak ki, illetve tökéletesednek, de ahhoz, hogy jó mozgású, ügyes kutyus váljék belőlük, sokat kell játszaniuk és fejleszteniük képességeiket. Ugrálni is ilyenkor tanulnak meg, ezért eleinte ne legyünk rájuk mérgesek, hiszen új képességet fedeztek fel magukban, amit ki kell próbálniuk. De azt azért ne engedjük, meg hogy rászokjanak az emberekre való felugrálásra, mert nehéz leszoktatni őket róla.
Ha a kutyus éppen készül ránk ugrani, meg kell állnunk biztosan fél lábon, a másikat pedig térdben behajlítva magunk elé tartani. Elég csak addig a pillanatig, amíg a kutyát megakadályozzuk abban, hogy hozzánk közelebb érjen. Így a mellkasával ütközik a térdünkhöz, ami elég kellemetlen számára. Érdemes mindig egy tiltó parancsot is hozzá alkalmazni (pl. rossz, nem szabad, fúj stb.). Ha továbbra is próbálkozik, a lábemelés legyen kicsit határozottabb, így a kutyát, már nem csak távol tartjuk, hanem kicsit meg is lökjük a térdünkkel, így a kellemetlen hatás miatt abbahagyja az ugrálást.
Megjelenés és szőrzet - Kéthónaposan még a szőrük is csak "kölyök", szerkezete sokat fog változni, mire megnő. De addig is gyakran fésülgessük, hadd szokják az ápolást. Persze ezt is igazítsuk a kiskutyák tűrőképességéhez, ne fésülgessük órákon keresztül, csak amíg jól esik nekik, így pozitív élményként fogják eltárolni. Egyes fajtáknak ebben a korban áll fel a fülük, vagy nyúlik meg a pofarészük.
Alvásigény - Egy 8 hetes eb miután kijátszotta magát, evett, ivott és ürített, többnyire alszik, akár 18-22 órát is egy nap. Nem is szabad felkelteni, hiszen ilyenkor fejlődik csak igazán