Hogyan legyek falkavezér - 3.rész
A harmadik részben arra keressük a választ, hogyan sétáljunk kutyánkkal, hol van a kutya helye a lakásban, illetve mit csináljunk, ha túl erőszakosan üdvözöl minket négylábú barátunk. Ha betartjuk az itt leírt tanácsokat, kutyánk falkavezérként fog bennünket tisztelni, és remek kutya-gazdi kapcsolat alakul ki!

Sétáltatás

Soha ne arra menjünk, amerre a kutyánk akarna haladni.

  • kutya, sétáltatás, póráz
    Ne a kutya irányítsa a sétát
    Miért?
    A falkavezér feladata eldönteni, hogy merre indul a falka vadászni.
  • Gyakorlati megvalósítás: Minden sétánál próbáljunk más-más útvonalon közlekedni. Amikor a kutyánk elindulna az egyik irányba, mi induljunk el a másikba, ne hagyjuk, hogy ő szabja meg, merre haladjon a falka. Ha muszáj egy adott irányba haladnunk, akkor néhány métert tegyünk meg a kutya szándékával ellentétes irányba, majd forduljunk meg, és úgy induljunk a valódi úticélunk felé.

 

Amikor a kutyánk keresztbe áll előttünk / elénk áll / rálép a lábunkra

Ezek az apró mozzanatok mind a kutya dominanciájának jelei, sose hagyjuk, hogy ezeket tegye.

  • Miért? A kutya, amikor úgy érzi, hogy ő a falkavezér, akkor feladatának érzi, hogy megvédje a falkáját, a sorban alatta lévő tagokat, és ezért beáll a falkatag és a "világ" közé, hogy időben cselekedni tudjon. A legtöbb kutyaharapás, kutyatámadás ennek az eredménye, hogy a kutya maga dönt arról, hogy kit néznek barátnak, kit ellenségnek - és kitámad, holott ez a vezér (tehát a gazdi) hatáskörébe tartozna, és a kutya legfeljebb az ő parancsára léphetne akcióba (lásd rendőrkutyák, őrző-védő gyakorlatok).
  • Gyakorlati megvalósítás: Amikor a kutyánk keresztbe áll elénk, elénk ül, rálép a lábunkra, akkor ezt azonnal tiltsuk le nála. Húzzuk őt hátrább, a pórázzal a hátunk mögött kerültessük meg és ültessük magunk mellé, húzzuk ki a lábunkat és tegyük azt az ő lába elé... A lényeg, hogy ne engedjük őt vezető pozícióba.

Fekhely

Ne engedjük, hogy a kutyánk az ágyunkban aludjon.

  • kutya, ágy, alszik
    Ha a kutya visszavonul, ne zalkassuk
    Miért?
    A farkasoknál sem aludhatnak az alsóbbrendű tagok a falkavezér helyén, a falkavezér viszont bárkinek a helyén aludhat - ezzel is tudatosítva, hogy ő a vezetője a falkának. Nagyon sok esetben eljut odáig a kutya, hogy a saját ágyukba nem engedi be a gazdáit... a következők betartásával ez megelőzhető.
  • Gyakorlati megvalósítás: A kutyának alakítsunk ki egy saját kis helyet a lakásban, (lehetőleg ez egy nyugodt sarok legyen, egy kis kosár, pokróc, kutyabox...) ahová ő is vissza tud vonulni, le tud feküdni, ha arra van szüksége. Ha ide visszavonul, ne zaklassuk őt, hagyjunk neki is egy kis szabad teret, azonban néha nyugodtan lépjünk oda a helyéhez, tegyünk-vegyünk benne, hogy megértse, azt mi bármikor elfoglalhatnánk előle. Büntetésből felesleges a kutyát a helyére küldenünk, nem fogja megérteni a szándékunk, hisz a vacka számára nyugalmat, menedéket jelent. Inkább jelöljünk ki neki egy "büntihelyet", ahová jól rálátunk, és parancsoljuk oda helyben maradással. Ha felkelne, helyezzük vissza mindaddig, míg a büntetés le nem telik.

Jutalmazás, szidás

A legfontosabb dolog a következetesség. Csak akkor dicsérjük a kutyánkat, amikor éppen jót csinál, és csak akkor szidjuk, amikor éppen rosszat tesz. Fontos, hogy a büntetés mértéke arányos legyen az elkövetett bűnnel, szintúgy a dicséret is. A büntetés már semmit sem ér, ha az elkövetett tett után pár perccel következik, mert nem fogja tudni a kutya összekapcsolni. A kívánt viselkedést mindig erősítsük meg a kutyánkban, míg a nem kívánatosat azonnal tiltsuk, hogy megtanulja, mit várunk el tőle. Azonban ha a nem kívánt viselkedés

kutya, nevelés, falkavezér
A legfontosabb a következetesség

 

célja a figyelmünk felhívása - pl. ugatással - ne tiltsuk, hisz ezzel a kutya elérte a célját, hanem hagyjuk figyelmen kívül, míg abba nem hagyja. Ekkor viszont dicsérjük meg. Soha ne büntessünk kézzel vagy pórázzal! Szükség esetén használjunk egy üres műanyag palackot pár darab kővel megtöltve, melynek már a hangja elég elrettentő a legtöbb kutya számára. Jutalmazáshoz használhatunk jutalomfalatot, játékot, klikkert, de mindig legyen ott a simogatás és a szóbeli elismerés is, hiszen a kutyának az a legnagyobb jutalom, ha a gazdi kedvében járhat! A rossztett lehet akár tünete is annak, ha a rangsorban problémák vannak. Ilyen lehet a lopás (nem tiszteli a kutyánk a tulajdonunkat) vagy ha a korábban szobatiszta, egészséges kutya újra bepisil, de ezt jelzi az is, ha (legyen akár szuka, akár kan, ivaros vagy ivartalanított) párzó mozdulatokat végez a mi vagy családtagjaink lábán. Azonnal lökjük el, tiltsuk meg neki. Ilyen esetekben a valódi, tartós megoldást mindig a gazdi falkavezéri pozíciójának a megerősítése jelenti.

Folytatás >>

értékelés