5

Minden kutyának illik ismernie néhány alapvető feladatot. Ha egy kutya leül a járdánál, tud laza pórázon sétálni, és tudja, mit jelent a „gyere” és a „ helyedre”, sokkal könnyebb lesz vele együtt élni. A kutya tanítását többféleképpen megoldhatjuk és nagyon sok dolgot könnyen meg is tudunk neki tanítani, csak a módszer a lényeg, amivel nekilátunk az oktatásának. Lássuk a legjobbat!

A kutya tanítása

A kutya tanítását többféleképpen megoldhatjuk: elvihetjük kutyaiskolába, hívhatunk egyéni oktatót, leadhatjuk bentlakásos kiképzésre, vagy foglalkozhatunk mi magunk is vele, otthon.

klikkerezés, kutya tanítása

 

A tanítás a kutya-gazda kapcsolat legizgalmasabb része, a legjobb közös programok egyike, amikor két lény megismeri egymás gondolkodását, és kommunikációját, továbbá közösen oldanak meg feladatokat.

Mára a kutya szerepe megváltozott az ember mellett, sokkal inkább társként, nem pedig haszonállatként tekintünk rájuk. Jobban szeretjük, kényeztetjük őket, sokan még a hangjukat sem szívesen emelik meg, ha kedvencük valami rosszat csinál.

„Tükör módszer"

A kutyánk tükröt tart elénk, megmutatja, milyen gazdák vagyunk, csak tudnunk kell értelmezni a jeleket. Ha egy kutya nem fogad szót, vagy nem ért meg egy feladatot, nem a kutya buta, vagy rossz, hanem a gazda csinál valamit rosszul.

A Tükör módszer nem csak a tanításról szól: a kutyával való együttélés minden területére kiterjed és három fontos területet érint:

  1. a viszony kialakítása ösztönkezeléssel
  2. tanítás klikkerképzéssel
  3. a megfelelő életmód biztosítása

Mi a klikkerképzés?

A klikkerképzés Amerikából származik, Marian és Keller Breland alkalmazta először a gyakorlatban. A módszer minden állatnál működött, mégpedig olyan hatékonysággal, hogy sok helyen hamarosan leváltotta a korábbi, erőszakos technikákat. Először a tengeri emlősöket tanító állatgondozók körében kezdett elterjedni, majd Karen Pryor a 90 -es években a háziállattartók számára is elérhetővé tette a módszert.

A klikkerképzés kizárólag jutalmazással, vagyis pozitív megerősítéssel dolgozik, mellőz minden kényszert vagy erőszakot, azaz a helytelen viselkedést, próbálkozást figyelmen kívül hagyjuk, a jót megerősítjük.

A módszer a nevét a hozzá tartozó eszközről, a klikkerről kapta, amely egy aprócska műanyag doboz fémlappal, amely nyomásra „klikk" hangot ad. De nem az eszköz, hanem az elv a lényeg. Vagyis, ha egy élőlényt megjutalmazunk egy adott cselekvését, akkor feltételezhető, hogy a jövőben gyakrabban fogja ezt a cselekvést megismételni. Ez a jel bármi lehet, egy rövid szó vagy bármilyen hang (siket állatoknál akár fény is), mégis ajánlatos magát a klikkert használni. A hangja ugyanis eltér a környezet zajaitól, rövid, mindig ugyanúgy szól, messziről is hallható, és a kutya számára könnyen felismerhető.

tanítsuk és neveljük a kutyánkat egy sikeres módszerrel
tanítsuk és neveljük a kutyánkat egy sikeres módszerrel

 

A klikker pontossága, előnye igazából az összetettebb gyakorlatoknál jelentkezik, de érdemes már a kezdetektől ezzel dolgozni.

A klikk egy idő után a kutya számára azt fogja jelenteni: „ Most épp valami jót csináltál, amiért jutalmat érdemelsz!"

A hangsúly pedig a „ most"-on van, a klikkelés időzítése ugyanis kulcsfontosságú. Mindig az áhított viselkedés közben kell klikkelni, nem pedig utána. A klikker ilyen szempontból egy fényképezőgépre hasonlít: amikor megnyomom, lefényképezem a pillanatot. Ha például az ültetést szeretnénk megerősíteni, a klikkert akkor kell megnyomni, amikor a kutya feneke a föld felé tart, vagy a földhöz ér - nem pedig akkor, amikor már egy ideje lent van.


A kilkkert alapvetően két dologra használjuk:

Amikor a kutyának új dolgot tanítunk. A tanítás során sosem alkalmazunk kényszert vagy erőszakot: a tanítás teljes egészében a motiváción és a megerősítésen alapszik. Megerősítjük a kutya viselkedését bármilyen helyzetben, ha az nekünk tetszik. Az együttélés során nem mindegy, hogy milyen viszonyt alakítunk ki a kutyánkkal, ki hol helyezkedik el a rangsorban, kinek milyen előjogai vannak. Optimális esetben a gazdi a vezető, ő állítja fel és tartatja be a szabályokat. A felállított szabályok betartását (pl. nem veszünk fel a földről semmit, nem futunk a macska után, stb.) megerősíthetjük klikkerrel is, a rosszalkodást, a szófogadatlanságot azonban „ösztönkezeléssel" rendezzük. (Az ösztönkezelés azt jelenti, hogy a kutya kommunikációs nyelvét használjuk a rangsor és a szabályok tisztázásához. www. tukormodszer.hu)

 

Miután megismertük a klikkerképzés elméleti hátterét, megértettük a működését, és kutyánkkal is túlvagyunk az első sikeres gyakorlásokon, jöhetnek azok az alapgyakorlatok, amelyekre minden kutyatartónak szüksége van.

A módszerrel megtaníthatjuk a kutyánkat alapgyakorlatokra:

  • gyere
  • szemkontaktus
  • ültetés
  • fektetés
  • helyben maradás
  • lábnál követés
  • séta laza pórázon
  • helyedre

Megtaníthatjuk a kutyánkat izgalmas trükkökre:

  • forgás
  • szlalom láb között
  • pacsi
  • ugatás
  • lelövés
  • tolatás
  • szégyelld magad
  • meghajlás

A klikker módszert könnyen elsajátíthatjuk:  Vámosi-Nagy Nóra : Klikk! Ahogy a kutyák szeretnek tanulni című könyvéből, ami kimondottan a kezdők számára készült és képekkel is modellezi a gyakorlatokat, valamit válaszol a tanulás közben felmerülő kérdésekre.

Részlet Vámosi-Nagy Nóra : Klikk! Ahogy a kutyák szeretnek tanulni c. könyvéből

értékelés