-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Ügyfélforgalmi Munkatárs | Részmunkaidő (4 Óra) | 1075 Budapest, Károly Krt. 25.
2025. 01. 10
-
Csőszerelő
2025. 01. 12
-
Portfóliómenedzser gyakornok
2025. 01. 12
-
Igatlanmenedzsment gyakornok
2025. 01. 12
-
Irodai adminisztrációs gyakornok
2025. 01. 12
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Sok kutya és macska fóbiásan retteg a vihartól és mennydörgéstől. Fülüket-farkukat behúzva, nyüszítve bújnak a szőnyeg alá... hogyan segíthetünk rajtuk?
Hogyan kezelhető a viharfóbia és zajfóbia?
Nincs garancia arra, hogy a kutya teljesen kigyógyulnia a zajfóbiából, de sok esetben a félelem hatékonyan kezelhető. A kezelés hatékonysága számos tényezőtől függ, beleértve a fóbia súlyosságát, időtartamát (vagyis az állatok adott alkalommal mennyi ideig szenvednek tőle), hogy folyamatos-e, időszakos, vagy kiszámíthatatlan, és természetesen attól is, hogy a tulajdonos mennyi időt hajlandó áldozni gyógykezelési technikák alkalmazására.
Akár el is múlhat a kutya fóbiája |
A legfontosabb, amit soha nem szabad elfelednünk, hogy ne jutalmazzuk, de ne is büntessük az állatot. Ha állandóan szeretgetjük vagy vigasztaljuk, azt úgy értelmezheti, hogy megjutalmazzuk a félelmét. Ha például vihar közben nyugtatgatjuk a kutyát, ő ezt úgy értelmezheti, hogy a vihar tényleg olyasvalami, amitől félnie kell. Hasonlóképpen az állatot megbüntetni sem szabad azért, mert fél. Ez csak növeli a szorongását! A kezelés általában három részből áll: a gyógyszeres terápia, a környezetváltozás, valamint a viselkedés direkt kezelése.
A gyógyszeres kezelés
A gyógyszereket lehet külön-külön, vagy kombinálva is alkalmazni. Vannak esetek, amikor a zivatarok előrelátható, teljes időszaka alatt alkalmazni kell (nálunk tavasszal és nyár végén). De olyan is van, hogy csak akkor kell beadni, amikor a vihar, vagy a zajos esemény (például a 20-i tűzijáték) éppen várható. Az általános protokoll szerint a vihar alatt amitriptilint kell alkalmazni, előtte pedig váliumot. Ez utóbbit, vagy az egyéb gyors hatású gyógyszereket bármilyen, szorongásra utaló fizikai vagy viselkedési tünet megjelenése előtt kell az állatnak beadni. Ha például a vihar délutánra várható, akkor a váliumot vagy az ehhez hasonló gyógyszereket reggel kell beadni.
Némi sikerrel alternatív gyógymódokat is be lehet vonni a terápiába. Értjük ez alatt a melatonin és a virágesszenciák (Bach-terápia) használatát, a homeopátiás szerek beadását, azonnali tünetkezelés céljából. Ez a két gyógymód már egy órán belül is hat, a várható vihar, vagy más félelemkeltő esemény előtt időben kell az állatnak beadni. Néhány kutyán a feromon, például a kutyanyugtató feromon (D.A.P.) is segíthet.
Környezetváltozás
Ha az állatot a rettegést kiváltó vihar vagy erős zaj közben átvisszük egy másik helyiségbe, vagyis kimozdítjuk a helyzetből, enyhíthetünk a szorongásán. Ilyenkor csökkenhet az érzékelhető hangerő, vagy az kevésbé tudatosul az állatban.
Növeljük az intenzív mozgás mennyiségét: A kutyának mindennapos intenzív mozgásra van szüksége, főleg aznap, amikor a félelmet kiváltó zaj várható. A mozgás mind szellemileg, mind testileg kifárasztja az állatot, így kevésbé lesz érzékeny a zajokra. Ezen túlmenően a testmozgás hatására megnövekszik a természetes szerotonin szint, ami nyugtató hatással van a kutyára.
Csökkentsük vagy tompítsuk a zajt
A megszokott, elviselhető zajok, mint például a ventilátor vagy a légkondicionáló hangja segíthetik tompítani a félelemkeltő zajokat. A bekapcsolva hagyott televízió vagy rádió szintén hatásos lehet. Azzal is csökkenthetjük a zajártalmat, ha lehetővé tesszük a kutya számára, hogy lemenjen a pincébe, vagy meghúzódjon egy olyan szobában, amelyiknek nincs ablaka, vagy kültéri fala. Az ablakokat ilyenkor be kell zárni és a függönyöket is be lehet húzni. Néhány gazdi füldugót vagy vattát töm kedvence füleibe, mi inkább az előbbit ajánljuk, mert a levált vattaszálak később problémát okozhatnak az állat hallójáratába kerülve.
Készítsünk az állatnak biztonságos menedéket
Néhány háziállat jobban, biztonságban érzi magát egy szűkebb helyiségben, ez lehet ketrec, kennel vagy a fürdőszoba is (itt is hagyjuk bekapcsolva a ventilátort, ha van, és a lámpákat is mindig oltsuk fel!). Van olyan kutya és cica is, amelyik a vihar idején a fürdőkádban vagy a zuhanyzóban lel biztonságra. (Egyesek szerint ha az állat cseréppel vagy porcelánnal érintkezik, kevesebb statikus elektromosságot érzékel). Ha inkább a ketrecben, kennelben érzi magát jobban, akkor azt letakarhatjuk egy takaróval is, hogy meglegyen a biztonságérzete. A ketrec ajtaját nyitva kell hagyni, az állatot nem szabad a rácsok közé bezárni, mert ez által jmég jobban növeljük benne a szorongást. A macskáknak vihar idején többnyire a mosdóba, vagy az ágy alá menekülnek.
A macskák jobbára a mosdóba menekülnek vihar idején |