Miért rángatja a kutya a pórázt, és hogyan szoktassuk le róla?

5

Amint elérkezik a séta ideje, a kutya már az ajtóban topog és csahol, szájába kapja a pórázt, alig várja, hogy elinduljatok. Kiviharzik az ajtón, húz, rángat és tépi a pórázt, hiába próbálunk megálljt parancsolni neki és értésére adni, hogy ezt a fajta viselkedést a gazdi nem kimondottan kedveli.

Nagy öröm a kutya a háznál, ám annál nagyobb gondot jelenthet a házon kívül. Például sétáltatáskor, amikor rángatja a pórázt. Mindegy, hogy egy gusztusos madarat lát felröppenni, egy autó húz el előtte, vagy a szomszéd járdán sétáló járókelő kelti fel a figyelmét, a kutya húzza, tépi a pórázt, fegyelmezetlenül ugrál, nem egyszer éles fájdalmakat, és nem kevés bosszúságot okozva gazdájának. A kellemes délutáni séta igazi küzdelemmé válik kutya és gazdája közt, melyből mindketten dühösen és frusztráltan térnek végül haza.

8568447493_4a3a2fab1d_z

Fotó: flickr.com

 

Hogyan tudjuk leszoktatni a kutyát arról, hogy rángassa a pórázt, és húzzon az utcán?

Hazafelé még akár hálásak is lehetünk a kutyánknak, amiért "felsegít" a lépcsőn, de nem túl kellemes napokig sajgó csuklóval dolgozni és tenni-venni a háztartásban. Tudnunk kell azonban, hogy ez nem a kutya jellemhibája, sokkal inkább a neveltetésében kell keresni a probléma gyökerét, ez pedig a mi szerepünk. A pórázt koordinálhatatlanul rángató kiskutya valószínűleg keveset mozog nap közben, az pedig a mi felelősségünk, hogy lehetőséget teremtsünk neki természetes mozgásigényéből adódó felgyülemlett energiái levezetésére.

Még több: Mit tegyünk, ha a kutya sétáltat minket?


11819114905_9a3c2d5c42_z

Fotó: flickr.com

 

A kutyasétát is tanulni kell!

Igyekezzünk minél hamarabb pórázhoz szoktatni a kiskutyát, és tanítsuk meg arra, hogy a lazára hagyott póráz a mozgást jelenti, míg a megfeszített egyenlő a mozdulatlansággal. Ha a kiskutya séta közben húzni kezdi a pórázt, azonnal álljunk meg, és erősen tartva éreztessük vele, hogye ez most nem a továbbhaladásra legmegfelelőbb pillanat. Soha ne ráncigáljuk, ne üvöltsünk vele, és még csak véletlenül se üssünk rá a szíj végével! Ha továbbra is húzna, induljunk el vele az eredetivel ellenkező irányba. Következetes, szisztematikus és rendszeres edzéssel a kiskutya hamarosan elsajátítja a séta közben megkívánt helyes viselkedést. Ám ha ennek ellenére sem sikerül leszoktatni arról, hogy kitépje a karunkat, és a saját feje után menjen, próbálkozzunk a flexi pórázzal. Főként nagyobb testű kutyák esetében válik hasznunkra a speciális póráz blokkoló funkciója: ha a kutya ránt rajta egyet, azonnal megálljt parancsol az ebnek.

Bővebben: Az első kutyasétáltatás>>


 

kutya, kutyasétáltatás, póráz
Jó kutya, nem rángat

Tanítsuk meg a kutyának:

értékelés