5

A leggyakrabban előforduló viselkedési probléma a fiatal kölyökkutyáknál, hogy pórázra kötve szeretik maguk után húzni gazdáikat. Ezt a problémát sokkal könnyebb megelőzni, mint később megváltoztatni a már kialakult szokást. Több módszer is van arra, hogy megtanítsuk kölyökkutyáinknak, hogyan kell pórázra kötve rendesen menetelni.

1. módszer

kutyus-porazt-rangat_400
Ehhez a gyakorlathoz egy 3 méteres póráz és egy hagyományos nyakörv szükséges. A legelső lépés a laza pórázon sétálásra való megtanítás, hogy mindig tartsuk észben, hogy a kutya számára a házon kívüli pórázos séták jutalomnak számítanak. Másodszor pedig ne felejtsük el, hogy valahányszor engedünk a kutyánk rángatásának, azzal csak a „szánhúzást" tanítjuk meg neki!


Először is tegyünk nyakörvet és pórázt a kutyánkra és álljunk meg egy helyben. Engedjünk annyit a pórázon, hogy kb. 2 méterre eltávolodhasson tőlünk. Jutalmazzuk meg kutyánkat, valahányszor a póráz meglazul. Ez a módszer akkor a leghatékonyabb, ha ezt társítjuk valami hanggal is (pl. közben azt mondjuk neki, hogy „ügyes"). Amikor indulni akarunk, akkor mondjuk hangosan, hogy „gyere" vagy „indulj" és tegyünk meg néhány lépést!

Várhatólag a kutyánk azonnal nekifeszül majd és megpróbál húzni bennünket, ilyenkor viszont álljunk meg erősen és egy lépést se tovább! Várjunk addig, amíg a póráz újra meglazul és ilyenkor jutalomképpen adhatunk neki valami harapnivalót vagy induljunk el újra. Ha nehéz megállni a rendszeres visszarántásokat, akkor a pórázt tartó kezünket tegyük zsebre. De azért nem árt a hangunkat is használni a betanítás közben. A kölyökkutyák képtelenek sokáig odafigyelni bármire is, és ha magasabb hangon szólunk hozzájuk, akkor több ideig sikerül majd magunkra terelni a figyelmüket.

 

2. módszer

Van egy második módszer is kutya rángatásának leszoktatására, amit én úgy nevezek, hogy „szamár előtt a répa" technika. Induljunk egy sétára úgy, hogy közben egyik kezünkben tartsunk valami finomságot, lebegtessük a kutya orra előtt! Ha a kölyökkutyánk még túl picike, akkor egy kis pálca vagy bot végére rögzítsünk valami kanálszerűséget, amit rendszeresen megkenhetünk pl. mogyorókrémmel, majd alkalmanként ezt nyújtsuk oda az állathoz, hogy lenyalhassa róla! Ne felejtsük el állatunkat megjutalmazni minden néhány megtett lépés után!

Próbáljunk meg csak egyetlen egy finomságos edényt vinni magunkkal, így lemérhetjük, hogyan halad kutyánk betanítása! Ha edényünk a sétánk vége előtt kiürül, akkor az azt jelenti, hogy még próbálkoznunk kell. Ha viszont marad meg az odatett ételből, akkor tudhatjuk, hogy jó úton haladunk. Jutalom gyanánt a megmaradt finomságot odaadhatjuk a kiskutyánknak!

kutya_setaltatas

Igazán jól sikerült a tanításunk, ha póráz nélkül is a lábunk mellett sétál


Bármelyik módszert is alkalmazzuk, mielőtt elkezdenénk a betanítását engedjük meg neki, hogy a felgyűlt energiáját levezethesse! Mindenek előtt játsszunk vele egy kicsit, és amikor már kissé lehiggadt, akkor belekezdhetünk a nevelésbe! Arra vigyázzunk, hogy ne fárasszuk ki túlságosan az állatot, mert fáradtan nem tud majd ránk koncentrálni! Amikor sétáltatás közben egy pohár vizet is meg tudunk tartani a kezünkben, akkor elmondhatjuk magunkról, hogy tökéletesen elsajátítottuk a laza pórázzal való vezetést.

értékelés