Antibiotikum-érzékenység a lovaknál
Az antibiotikum-érzékenység problémája a lovaknál bármilyen lótulajdonost érinthet. A túl sok antibiotikumos kezelést többféleképpen is megelőzheted.

Az antibiotikumot a lovaknak ugyanazzal a céllal adják be, mint az embereknek: hogy kezeljék vele a bakteriális fertőzéseket. Sajnos az antibiotikum-érzékenység egy elég gyakori jelenség a lovaknál, és ennek legfőbb kiváltó oka az, hogy a lótulajdonosok túl sok antibiotikumot tömnek a lovaikba. Az antibiotikum-érzékenység a lovak és a tulajdonosok számára egyaránt nagy veszélyt jelent.

Micsoda? Antibiotikum?

Hogyan kezeld a ló fertőzéseit?

A leggyakoribb módszer a lovak fertőzéseinek kezelésére természetesen az antibiotikum. Ez az orvosság megrövidíti a baktériumok élettartamát és kiírtja őket a ló szervezetéből. A gond az, hogy a szájon át beadott lovaknak való antibiotikumok nincsenek elég jól kifejlesztve. Az intravénás orvosságokat csak állatorvos adhatja be a lónak.

A lótulajdonos számára is sokkal olcsóbb megoldás az, hogy amikor a fertőzés első jelei mutatkoznak, ő maga adja be szájon át az antibiotikumot az állatnak. Nem kell pénzt költenie az állatorvosra, és egy fertőzésre az állatorvos is biztosan antibiotikumokat írna fel.

Ez az elmélet azért rossz, mert szinte teljesen kizárt az esélye annak, hogy a ló ne legyen antibiotikum-érzékeny, ezért is jobb, ha az antimikrobás kezelést a szakmabelire bízzuk. Az érzékenység olyankor alakul ki, amikor túl sok antibiotikumot kap a ló szervezete. Előfordulhat az is, hogy a ló olyan betegségben szenved, amire nem feltétlenül az antibiotikum a megoldás. A baktériumok olyankor alakulnak ki, amikor a szervezet ellenáll a gyógyszereknek és az antibiotikumoknak.

A legjobb, ha kihívod az állatorvost és megfogadod a tanácsait. Ha a fertőzést nem baktériumok, hanem vírusok okozzák, akkor már az antibiotikum sem használ. Egy állatorvosnak, szakértőként módjában áll eldönteni, hogy a ló táplálékától függően milyen orvosságot kapjon.

Jajj, mit akar ez a gyerek?

A bakteriális antibiotikum-érzékenység veszélyei

Az antibiotikum-érzékenységet kiváltó baktériumok nemcsak a megfertőzött lovat veszélyeztetik, hanem a többi lovat is, amikkel közvetlenül érintkezik az állat. Így egyfajta láncreakció alakul ki: az egyik ló bakteriális antibiotikum-érzékenységben szenved, és mivel az orvosságok nem használnak, a betegséget továbbadja a többi lovaknak is. Ez a dolog még járvánnyá is fajulhat.

Az Amerikai Állatorvosi Szövetség (AÁSZ) a következőket mondta ki az antibiotikumokról és különösképpen az antibiotikum-érzékenységről: „ Amikor egy antibiotikumos kezelést írnak elő az állatorvosok, a gyógyászati hatékonyságon azzal igyekezzenek javítani, hogy úgy csökkentsék az antibiotikum-érzékenységet, hogy azzal az állatok egészségének és a közegészségnek megőrzését biztosítsák."

Ez annyit jelent, hogy az állatorvos kérje ki egy szakértő véleményét, mielőtt antibiotikumot ad be a lónak.

Mi az az antibiotikum?

Az antibiotikumok hatásának fokozása

Az antibiotikum-érzékenység megakadályozása érdekében az állatorvosoknak és a lótulajdonosoknak egyaránt olyan megoldásokat kell kieszelniük, amik kikúrálják a fertőzést. Ahelyett, hogy azonnal az antibiotikumos készítményekhez forduljanak, például megpróbálhatják megerősíteni a ló szervezetének ellenálló képességét (immunrendszerét), hogy ezáltal az állat szervezete könnyebben megküzdjön a fertőzéssel.

A lógyógyászatban különféle orvosságkeverékeket állítottak elő gyógynövényekből a lovak szervezetének megerősítése érdekében. Okosabb dolog ilyen készítményeket adni be a lónak a bakteriális fertőzések megelőzése érdekében, mint a már meglévő fertőzést , vagy lóinfluenzát kikezelni.

Muszáj rajtam legyen ez a sok ékszer?

Tippek lótulajdonosoknak

Aki lovat tart, annak állandóan figyelnie kell az állatot és ha a fertőzés jelei mutatkoznak, azonnal hívni kell az állatorvost. Az olyan táplálék kiegészítők, mint például a C-vitamin, megerősítik az immunrendszert és sokféle betegség ellen is megvédenek.

A fertőzések elkerülésének érdekében a sebeket azonnal ki kell kezelni. A nyílt sebek, vagy a túlzott megterhelés okozta bakteriális fertőzések a legkíméletlenebbek. Évente több ló (és ember) hal meg ilyen sebek okozta fertőzésekben.

Nagyon oda kell figyelni, nehogy túl sok antibiotikumot kapjon a szervezet. A lótulajdonosok érdeklődjék meg az állatorvostól, hogy mivel tudják megelőzni az antibiotikum-érzékenységet okozó baktérium kialakulását.

Ha kell, forduljunk állatorvoshoz

Még több tipp az antibiotikum-érzékenységet okozó baktérium kialakulásának megakadályozására:

  • Az olyan lovakat, amelyek a fertőzés első jeleit mutatják, különítsük el a többi állattól.
  • A trágyát szállítsuk el az istállóból, a nyergelőből, vagy a közterületekről.
  • A takarmányba tegyünk olyan táplálék kiegészítőket, amelyek erősítik az állat immunrendszerét.
  • Azonnal kezeljük ki a ló sebeit.
  • Addig tartsuk a sebeket bekötözve, amíg teljesen meg nem gyógyulnak.
értékelés