-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A megnyúlt ínszalagok, akárcsak más inakat és izületeket érintő problémák, nagyon komoly sérülésnek számítanak, amelyeket a lehető leghamarabb kezelni kell. A sérülés leggyakoribb oka a túlzott megerőltetés okozta megnyúlás. Edzés közben egy megfeszített ínszalag akár el is pattanhat, ha a körülötte levő izmok nem elég erősek, ahhoz, hogy megtartsák: ha a ló lába megroggyan és a pata túl lapos a lábszár hátsó részén az inak meghúzódhatnak. Egy meghúzódott ín jellegzetes, banán alakú, mivel az elszakadt, elvékonyodott ínszalagok a repedés helyén megdagadnak. A legsúlyosabb esetekben az is előfordulhat, hogy az egész ín kettészakad. Ha ínszalagszakadásra gyanakszol, azonnal hívd az állatorvost.
Tünetek
Az egyik legjellemzőbb tünet a már említett banánformájú ín. Amikor az ínszalagok megnyúlnak, vagy elszakadnak, az ín alakja eltorzul. Az ín megduzzad és egy kerek daganat jön létre. A dudor nem az ín felszínén keletkezik, mint egy seb, hanem az ín belsejében. A daganat kitapintható, ha végigtapogatjuk az inat: a dudor melegebb, mint a test többi része, kemény és nem oszlik el. Bármilyen dudort is észlelünk az ín felszínén, akár sérülésről, akár daganatról legyen szó, fontos, hogy egy állatorvos is megvizsgálja a lovat. Az állatorvosnak végig kell tapogatnia az inat és a sérült felületet. A pontosabb diagnózis érdekében javasolt egy ultrahangos vizsgálat is.
A sántítás szinte mindig az ínszalagszakadás kísérő tünete, de az, hogy a lovad mennyire sántít, semmilyen mértékben nem utal a sérülés fokára. Egy erősen sántikáló lónál, lehet, hogy csak enyhe sérülésről van szó, míg egy alig bicegő paripa esetében is fennállhat egy súlyos ínszalagszakadás. Ezért is fontos, hogy nyomon kövesd a lovad mozgását és magatartását, mivel az is megtörténhet, hogy a tünetek csak sérülés után két nappal mutatkoznak. Az úgynevezett „fáslis húzódások” a fáslik és kötszerek nem megfelelő használatának következtébe jönnek létre, a valódi, komoly húzódások és ínszalagszakadások oka azonban a túlzott megterhelés, ilyenkor a tünetek csak később jelentkeznek.
Kezelés
A hagyományos kezelési módszerek közé a hideg borogatások, a pihentetés, a védőfelszerelések és mankók, valamint a hideg és meleg borogatások felváltott alkalmazása tartozik. Ezeket még manapság is javasolják, mivel legtöbbször hatékonynak bizonyulnak és a daganat lelohad. Ezeknek a módszereknek az a legnagyobb előnye, hogy nem ártanak a lónak. Ez sajnos nem mondható el az izzó fémtűs kezelésről, ami igen fájdalmas megoldás, és legtöbbször káros is, mivel elsorvasztja az egészséges szöveteket. Ez a módszer abból áll, hogy a sérült ínra izzásig hevített fémtudat helyeznek, vagy a dudort izzó fémtűkkel szurkálják. Ezt a módszert leginkább a versenypályákon alkalmazzák, szerencsére mára már egyre kevésbé népszerű.
Az állatorvoslás fejlődésével és a legújabb kezelési technikák segítségével már több lehetőség van az ínszalagszakadás kezelésére. Olyan gépezetek is kaphatók, amelyek biztosítják a hideg víz állandó keringését, így a sérült lábat órákon át hideg borogatás alatt tarthatjuk. A legújabb felfedezés ezen a téren a rezgéshullámok használata az ínszalagszakadás kezelésében. A rezgéshullámok sikeresen gyógyítják a húzódások könnyebb fázisait, amikor a duzzanat már lelohadt. A kezelés elég drága (általában 300 dollár körül van), de igen hatékonynak bizonyult ínszalagszakadás, izületi problémák és izületi gyulladás kezelésére is.
Prognózis
Régen egy ínszalagszakadás a versenylovak pályafutásának végét jelentette volna, ma azonban az állatorvoslás odáig fejődött, hogy egy sérült ló képes teljesen felépüli a sérülésből és ugyanolyan szinten versenyezhet, mint azelőtt. Ehhez azonban időre, odaadásra és egy kis szerencsére is szükség van. Hónapokkal, sőt évekkel később is nehéz megállapítani egy ilyen jellegű sérülés pontos kimenetelét. Néhány ló a hideg borogatástól és a pihenéstől is meggyógyul, egyesek azonban több ezer dolláros kezelésen esnek át, de sohasem épülnek fel teljesen. Egy ilyen jellegű sérülés esetén csak az idő a megmondhatója, hogy hogyan alakul majd a ló további sorsa, de a gyógyulást sohasem szabad siettetni.
Megelőzés
Ha lóval gyakorolsz, fontos, hogy a legyen lábszárvédő rajta, főleg ha vágtázni vagy ügetni próbáltok. Ez főleg akkor lényeges, ha a lovadnak volt már hasonló jellegű sérülése. A fáslik, védőcsizmák és más védőfelszerelések nagyon jók és szinte minden árban kaphatók. Gyakorlás után a lábak, főleg a mellsők kimelegedhetnek, ezért locsold őket hideg vízzel legalább 10 percen át. Ez lelohasztja a daganatot és csökkenti a komoly sérülések veszélyét. A jó patkó és patkolókovács is nagyon fontos, hiszen ez egyenlíti ki a lovak patáit, ezzel pedig kevesebb feszültség éri az inakat. A legjobb megoldás a ínszalagszakadás megelőzésére az, hogy rendszeres gyakorlóprogramot alakítasz ki, amiben a gyakorlatok fokozatosan nehezednek, így az inakat nem éri hirtelen nagy megterhelés.