-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Bár a lovak nem beszélik a nyelvünket, mégis állandóan kommunikálnak velünk. Legtöbbször nem vesszük figyelembe a suttogásukat és ekkor rákényszerülnek az „ordításra" - a rúgással, a száguldozással, a harapással vagy más nem kívánt viselkedéssel.
A lovak a saját nyelvükön beszélnek hozzánk |
A heveder szorítása
A lovak a fejük tekergetésével, a fülük hegyezésével vagy más viselkedéssel, ami rossz kedvre utalhat, azt mutatják ki, hogy zavarja őket a nyereg, vagy túl szoros a heveder.
Lehetséges okok:
- kényelmetlen a nyereg
- ha szennyeződések vannak a heveder alatt, az felsebezheti a lovat
- túl szoros/túl laza a heveder
- fáj a hátuk
- borda/szegycsont fájdalom
- a lovak megérzik, hogy fájdalmat fog okozni a lovaglás
Előfordulhat például olyan is, hogy a lónak eltört egy bordája, ezért nagy fájdalmai vannak. Ilyenkor alig bírja ki a heveder szorítását.
Lehet, hogy csak a zablával van gond? |
Problémák a zablával
Azok a lovak, amelyeknek nem kényelmes a zabla, elkezdik azt hevesen rágni, megpróbálják a kantárt kihúzni a kezedből, vagy rázzák a fejüket.
Lehetséges okok:
- fogászati problémák
- szájsérülések
- nem megfelelő nyereg
- nincsenek egyensúlyban a lábak
- a zabla alakja nem megfelelő a ló szájformájához
Ha egy lónak problémája van valamelyik fogával (ez lehet egy hátsó fog is, ami nem tűnik fel olyan könnyen), és nem orvosolják a bajt, az egész testében fájdalmat érezhet.
Gondok a mozgással (iram felvétele, megállás)
Az ezekkel a gondokkal küszködő lovakat sokak szerint nem tanították meg, a „jó" magaviseletre. De nehogy azt gondold, hogy egy lovat megtanítottak például arra, hogy három lábon álljon, amíg patkolják! A lovak ugyanakkor azt is sugallhatják viselkedésükkel, hogy fájdalmaik vannak.
Lehetséges okok:
- hátfájdalom
- izületi gyulladás
Nagy fájdalmai lehetnek |
A lónak akkor is fájdalmai lehetnek, ha nem látszik, például nem feltétlenül sántít, ha fáj a lába. Az egyik lehetőség, hogy észrevedd, ha fájdalmai vannak, az az, hogy megfigyeled, amikor lépked. Valaki tartsa egyesen a lovat előtted, figyeld a keresztcsontot és a csípőket! Ezután a másik személy vezesse el, és sétáltassa! Normális esetben a csípő mindkét oldalon ugyanazon a szinten fog mozogni. Ha valamelyik oldalon másképp mozog a csípő, mint a másik oldalon, akkor a lónak valószínűleg hát- vagy csípőfájdalmai vannak.
Lehet, hogy aggódik?
Ha a ló aggódik valami miatt, akkor a testén is érződik, ha félni kezd. Ilyenkor a legrosszabb, amit tehetünk, hogy nem törődünk azzal, hogy az állat éppen aggódik valami miatt, hanem kényszerítjük, hogy megbirkózzon vele.
Az aggodalom jelei:
- feszült test
- fülek hegyezése
- a fej felszegése
- koncentrációhiány
- a lélegzet visszatartása
Összefoglalás
Amikor azt gondolod, hogy lovad esetében edzési vagy magatartási problémákkal kell megküzdened, lépj egyet vissza, és bárhol keresd a problémát, csak az edzéseknél A baj okát először is a nyeregnél, a fogászati problémáknál, a zablánál (amelyik nem illik a ló szájának formájához), a patáknál vagy a patkolásnál, a hát- vagy nyakfájdalmaknál stb. keresd. Legtöbbször az derül ki, hogy az edzésnél jelentkező problémák más gondok miatt jelentkeztek, és amikor kiderül az igazság, az edzési gondok eltűnnek.