-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Recepciós, Irodai Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Minőségügyi technikus
2024. 11. 21
-
Betanított munkalehetőség! - 15. kerület
2024. 11. 21
-
Termelésvezető (3109)
2024. 11. 21
-
Recepciós
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mikor a cicád az öledbe ül, a mancsaid rád rakja, és elkezd dorombolni, akkor mindenki jól jár. Ez az egyik dolog, amit nagyon szeretünk a cicánkban: az elégedettség érzése, amelyet megosztanak velünk.
Amikor a cicák dorombolnak, nyugodtabbnak és békésebbnek érezzük magunkat. Nem feltétlenül halljuk mindig - egy finom vibráló moraj -, de mindig érezzük. De miért dorombolnak a macskák? És mi idézi elő ezt a jellegzetes hangot? "A macska elméje" szerzője, Bruce Fogle állatorvos szerint, a dorombolás eredetileg az anyamacska és a kölyke közötti kommunikációt szolgálja. Egy kiscica már születése utáni napon képes dorombolni, bár nem tud nyávogni és táplálkozni ugyanabban az időben, de tud dorombolni és táplálkozni. És az anyamacska is válaszként gyakran visszadorombol, hogy megnyugtassa a kiscicát.
Többféle teória létezik, ami a dorombolás kiváltását illeti.
Egyesek azon véleményen vannak, hogy ez a száj hátsó részén lévő lágy ínynek a vibrálása, ami a fokozott vérömlésnek köszönhető. Egy tanulmány szerint, a dorombolás a gégén belüli ideg aktiválásnak tudható be. Neil C. Pederson, a Macskatenyésztés szerzője szerint a dorombolás a központi idegrendszerből származik, ami önkéntes cselekvés. Más szóval, a macskák csak akkor dorombolnak, amikor akarnak.
A dorombolás szervesen hozzátartozik a cica-féle kommunikációs rendszeréhez, és többféle okból történik. Ezt a "dallamositott dörmögés" csoportjába sorolhatjuk, ami azokat a hangokat jelenti, amelyeket a macska csukott szájjal produkál. A dorombolás mellett ez a csoport tartalmazza még a morogást, hívást és visszaigazolási morgásokat. A házimacskák és egyes vadmacskák, mint például a puma (majdnem mindegyik nagy macska, amelyik nem tud üvölteni) képesek dorombolni.
Ahogy a ica növekszik, a dorombolás jelentése változik. Egyes macskák dorombolnak, hogy ezzel elégedettségüket és örömüket fejezzék ki, de nagyon megijedt cicák is dorombolnak, nagyon beteg cicák is, meg a nőstény macska is képes dorombolni szülési fájdalmai közepette. Nagyon gyakran dorombolnak a haláluk előtt is, bár ez nem mindig hallható. Ez a végső dorombolás jelezhet izgatottsági állapotot vagy esetleg eufóriát, amit a legvégső stádiumban lévő beteg embereknél is megfigyeltek.
Az állatok viselkedésével foglalkozó szakemberek azt tartják, hogy amikor a cicák stresszes körülmények közt dorombolnak, azt azért csinálják, hogy nyugtassák magukat, mint ahogy az emberek énekelnek. A megijedt cicák dorombolhatnak, hogy ezáltal engedelmességüket és nem agresszív szándékaikat közöljék. Egy vadmacska dorombolhat, ezzel jelezve, hogy nem áll szándékában támadni, tehát a többi macskának nem kell fenyegetve éreznie magát. Az idősebb macskák dorombolhatnak, amikor játszanak vagy más macskákhoz közelednek, ezzel azt jelezve, hogy barátkozni és közeledni szeretnének.