-
karbantartó
-
Autófényező
-
Kőműves
-
Fogtechnikus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Miskolc
2025. 01. 28
-
Gépoperátor
2025. 01. 28
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Dunakeszi
2025. 01. 28
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Budakalász
2025. 01. 28
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Budaörs
2025. 01. 28
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A madárhimlőnek két formája van- a bőr szintjén megjelenő himlő, és a nedves azaz, diftériás himlő. Mindkét típusú himlő esetén a szárnyas legyengül és lesoványodik. A bőr szintjén megjelenő himlő a leggyakoribb szárnyas himlőfajta. Szemölcs alakú daganatok keletkeznek az olyan tollatlan részeken, mint a csőr, a szemek a comb alsó része, és a lábfej. A szemölcs színe lehet sárga, barna és rozsdabarna. A daganatok nehézséget okoznak a leülésben, evésben, látásban és lélegzésben.
Diftériás himlő esetén a szemölcsök a szájban, a légcsőben, torokban és a tüdőben alakulnak ki, melynek következményeképp a nyelés és a légzés megnehezül. A madárhimlő terjedhet a fertőzött állatokkal való közvetlen érintkezés útján, a fertőzött helyekkel, mint ülő rudak, madáretetőkkel való érintkezéssel, illetve madártetemek, beteg állatok által befertőzött víz, illetve étel lenyelésével.
A madárhimlőt szúnyogok is terjesztik. A szúnyogok vírushordozókként a fertőzött madárról az egészségesre terjesztik a betegséget. A szúnyog akkor veszi át a vírust, mikor a fertőzött madárból, melynek a vérében benne van a himlő vírus, illetve a himlős sebek váladékával táplálkozik, majd egy egészséges madárba oltja be a vírust. A szúnyogok, miután elkapták a vírust a madártól, több mint egy hónapig képesek megőrizni, majd továbbadni. A vírus nagyon ellenálló, képes hónapokat, sőt éveket túlélni a száraz sebeken. Fertőzött madárkorpa, toll törmelékek, és lebegő részecskék szintén terjeszthetik közvetetten a fertőzést. A himlő daganatok megfelelő gondozásával a madarak túlélhetik a himlőt. Figyelni kell ez újabb fertőzés elleni védelemre, az étel illetve víz tisztántartására!
Néhány esetben a himlős daganatok néhány hét alatt maguktól meggyógyulnak. A fertőzés továbbterjedésének megelőzése érdekében a madáretetőket, madárfürdetőket, szállító kalitkákat, és a gyűrűző felszerelést 10 %- os klóros vizes oldattal kell fertőtleníteni. A tetemek, illetve az állóvíz megfelelő eltávolítása, szintén szükséges, azért hogy a szúnyogok ne terjeszthessék tovább a vírust. A baromfik számára létezik baromfihimlő elleni védőoltás.
Megjegyzés: a madárhimlő a közegészségre nem veszélyes.