-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az otthon tartott gyíkok elhelyezésre különösen nagy gondot kell fordítani, hiszen nem domesztikált állatokról van szó: gyakran vad befogásból származó gyíkot vásárolunk az állatkereskedésben. Ezért a terrárium berendezésekor a lehető legélethűbben kell utánozni az eredeti élőhelyüket.
Gyíkok a terráriumban
Az otthon, lakásban tartott gyíkok lakóhelyének berendezésekor figyelembe kell vennünk többek közt az állat eredeti élőhelyén uralkodó klimatikus viszonyokat, az állat felnőttkori méretét és a vízhozzáférés lehetőségét is. Egyszóval a terráriumnak utánoznia kell a gyík természetes élőhelyének kulcsfontosságú elemeit.
A terrárium kialakításakor ne csak arra gondoljunk, hogy hol található az állat élőhelye, hanem arra is, hogy mik a fajtájára jellemző viselkedések, és mikor aktív.
A terrárium készülhet fából és üvegből is - a fa terrárium természetesen csak sivatagi fajoknál jöhet számításba. Én személy szerint az üveg terráriumra esküszöm. Jól fertőtleníthető, és sokkal esztétikusabb, mint a fa terrárium, és ez sem utolsó szempont!
Zöld gyík pár a terráriumban |
A terrárium típusai
A gyíkoknál két alapvető terrárium típust különböztetünk meg az állatok életmódja alapján: a talajon, illetve a fán élőkét.
A talajon élő gyíkok terráriumánál azt kell figyelembe vennünk, hogy ezek az állatok az életük nagy részét a talajon töltik. Ezért esetükben nagyobb alapterületű terrárium berendezésére van szükség, sok búvóhellyel, amik lehetnek ágak, cserepek, ketté vágott kókuszdió héj, kövek stb.
A fán élő gyíkok terráriumának berendezésekor inkább a hátfal mérete a mérvadó. Elég egy keskenyebb, de magas építésű terrárium, sok mászóággal, amit megfelelően rögzítünk.
Mindkét típust a gyík származási helyének éghajlatától függően rendezzük be növényekkel. A sivatagi viszonyoknak megfelelő növények: pozsgások, agavék. A trópusi klímának megfelelő növények: páfrányok, broméliák, filodendronok stb.
A terráriumokat nem csak a benne élő állatok szerint lehet típusokba sorolni, hanem éghajlati típus alapján is. Ez utóbbi besorolás szerint a terrárium lehet trópusi őserdő éghajlatú, szavanna éghajlatú, forró sivatagi és mediterrán típusú.
Trópusi terrárium - a trópusi esőerdőben a hőmérséklet állandó, a páratartalom magas, ezek általában a zöld leguán és nappali gekkók terráriumai.
Szavanna terrárium - a szavanna éghajlaton sovány a talaj és szárazság van, ilyen pl. a szavanna varánusz (Varanus exanthematicus) terráriuma.
Sivatagi terrárium - a forró sivatagi élőhelyen alig találunk növényzetet, ezért ez a legnehezebb kialakítható biotóp.
Mediterrán terrárium - a mediterrán élőhely nagyobb füves, sziklás hely az állatok számára, ilyen pl. a görögteknős (Testudo hermanni) élőhelye.
Sivatagi terrárium |
Mekkora terrárium kell a gyíkoknak?
A gyíkok számára megfelelő terrárium méretét így számítsuk ki:
- hosszúság: 2,5 x az állat teljes testhossz
- szélesség: 1,5 x a teljes testhossz
- magasság: 1 x a teljes testhossz.
További egyedeknél a terrárium méretét 20 %-kal növelni kell!
A terrárium aljzata
A terrárium aljzata lehet: homok, erdei föld, tőzeg, kókuszrost, kavics, illetve ezek különböző arányú keveréke, de ezt később, a fajok bemutatásánál részletesen leírom.
A terrárium technikai berendezései
A terráriumban tartott állatoknak biztosítanunk kell az eredeti élőhelyükön meglévő viszonyokat. Ezt a következő módon tehetjük : a világítás, a hőmérséklet és páratartalom megfelelő beállítása, de a vízben élő állatok esetében a víz tisztán tartása is nagyon fontos! A megfelelő körülményeket jó minőségű technikai eszközökkel tudjuk biztosítani.
Terrárium lakberendezési tippek - KÉPGALÉRIA |
A terrárium megvilágítása
Sok gyártó termékeit fellelhetjük a boltokban és állatkereskedésekben. Ezekről elmondható, hogy spektrumuk a napfényhez hasonlít, és kiváló színvisszaadási indexszel rendelkeznek. Különböző teljesítményű terrárium lámpák közül válogathatunk, melyeket többségében a világítás mellet lokálisan fűtésre is használhatjuk. Az éjszakai állatok számára kifejlesztett kék fényű, úgynevezett night-glo égők spektruma a holdfényhez hasonlít. Az UV lámpa nagyon fontos a gyíkjaink megfelelő tartásához, ennek is több fajtája létezik: sivatagi, trópusi stb. Az UV tartomány a fény spektrum 380 nm-es része alatt található, és hullámhossz szerint három részre szokták felosztani:
- UV-A (315-380 nm),
- UV-B (280-315 nm),
- UV-C (100-280 nm) sugárzásra.
A három tartomány eltérő biológia hatással rendelkezik, mindhárom szükséges a normális biológiai fejlődéshez, ám túlzott adagban nagyon súlyos hatásuk lehet! Az UV-A sugárzás a pigment képződésben játsza a legnagyobb szerepet, ezért a terráriumban UV fénnyel is megvilágított állatok sokkal színesebbek, mint ha egy sima lámpával világítanánk meg. Az UV-B sugárzás a D-vitamint szintetizálja. A D-vitamin a csontképzésben játszik szerepet, segíti a kalcium és a foszfor csontokba történő beépülését. A túlzott UV-B sugárzás ugyanakkor bőrdaganatot és szemkárosodást okozhat, gyengülhet az állat immunrendszere, és még a DNS-állománya is károsodhat. Az UV-C sugárzás a legkárosabb, de a légkör felső rétege ezt kiszűri. Az üveg is megszűri az UV-sugárzást, ezért ha a terráriumot az ablak mellé tesszük, kevesebb káros napsugárzás éri az állatokat.
Sok felszerelést gyártó cég kínál különböző teljesítményű és méretű UV csöveket. Ezeket mindig szakboltokban vásároljuk, és mindig az állatnak megfelelőt - vigyázat, sivatagi csövet ne vegyük meg a kaméleonnak!
Az UV csöveket az állattól 30-40 cm-re helyezzük el (ne üvegen keresztül!), és legalább napi 6-8 órán keresztül hagyjuk bekapcsolva.
Az állatok élete is múlhat a terrárium helyes megvilágításán |
A terrárium fűtése
A terráriumok fűtését megoldhatjuk izzók és fénycsövek alkalmazásával, vagy talajfűtőkkel is. Ha fénycsővel világítunk, akkor kiegészítésképpen helyezzünk el a terráriumban egy fehér, vagy vörös fényű infra izzót is. De vigyázzunk, mindig biztonságosan, megfelelő távolságra, hogy az állat ne tudja magát megégetni!
A talajfűtőket teljesítményüktől függően a terrárium méretéhez igazítva kell kiválasztani. A talajfűtőt mindig kívülről helyezzük el! Vágjunk ki a terrárium alapterületének megfelelő nagyságú polikarbonát-, vagy hungarocell darabot, és vezessük bele úgy, hogy csak a terrárium felét melegítse, mert így kialakul egy hőlépcső, az állat pedig mindig megtallhatja azt a helyet és hőfokot, ahol jól érzi magát.
A fűtőszálat a polikarbonát üreges "csatornáiba" tudjuk bevezetni, a hungarocellbe forrasztó pákával "marjunk" járatokat, és abba helyezzük el a fűtőkábelt.
A talajfűtő erősen szárítja a terrárium levegőjét, ami egy sivatagi fajnál kimondottan hasznos, de egy trópusi terráriumban oda kell figyelni a megfelelő páratartalom biztosítására, kézi permetezéssel, vagy ultrahangos párásító készülék alkalmazásával.
Demeter Attila
Forrás: Dr. Gál János, Dr. Molnár Tamás, Dr. Molnár Marcell: Terrarisztika, Egyetemi jegyzet, Kaposvári Egyetem, 2004 Brehm: Az állatok világa Benton, M. J.: Vertebrate Paleontology, 3rd ed. Blackwell Science Lt., 2004 Pianka, Eric; Vitt, Laurie: Lizards - Windows to the Evolution of Diversity. University of California Press, 2003, p. 116-118, Günter Diesener, Josef Reichholf: Kétéltűek és hüllők - Budapest: Magyar Könyvklub, 1997 Laurin, Michel and Gauthier, Jacques A.: Diapsida - Lizards, Sphenodon, crocodylians, birds, and their extinct relatives http://www.khvsz.mme.hu/ http://www.chameleonnursery.gportal.hu/ http://animalmania.hu/