-
Kőműves
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Fogtechnikus
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
takarító
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Raktáros | Tihany
2025. 01. 24
-
Gépszerelő
2025. 01. 27
-
Lakatos
2025. 01. 28
-
Projekt Mérnök
2025. 01. 28
-
Értékesítési vezető
2025. 01. 28
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Manapság egyre többen tartanak vörösfülű ékszerteknőst (Trachemys scripta) házi kedvencként és sajnos, egyre többen betegszenek meg közülük a helytelen táplálás következtében.
Teknős etetése: fontos a változatos étrend
Az ékszerteknős helyes táplálásának főbb alapszabályai közül az egyik legfontosabb, hogy ne legyen egyoldalú az etetése. Nagyon fontos tápanyagot tartalmaz a hal, a csiga (házzal vagy ház nélkül), a giliszta, a szúnyoglárva, a vízibolha és a tubifex egyaránt. Ezen fehérjeforrások közül úgy válogassunk, hogy figyelembe vesszük az állat méretét, ugyanis egy kifejlett ékszerteknőst vízibolhával jóllakatni képtelenség. Szívesen fogyasztják még a kagylókat, garnélarákot, tengeri halat, pulyka-, és marhahúst is.
Vigyázat! A kereskedelemben kapható teknőstakarmány kizárólag táplálék-kiegészítőként adható!
Ne legyen egyoldalú az ékszerteknős étrendje |
A teknős vitaminigénye
A következő alapszabály a megfelelő mennyiségű kalcium és vitamin bevitele. Egyes élelemfajták ezek kiegészítésére szorulnak, de valamikor ez sem elég, ugyanis egyes vitaminok felszívódásához ultraibolya fényre (napfény), vagy ilyen fényt sugárzó lámpákra van szükség.
Növényi eredetű táplálék
Harmadik alapszabály az, hogy a kifejlett állat élelmének nagy részét növényi táplálék tegye ki. Itt is az első szempont a változatosság! Szívesen fogyasztja az átokhínárt, a pongyolapitypangot, a parajt - ebből keveset -, banánt, káposztalevelet. Joggal teszi fel a gazdi a kérdést, hogy mennyit kell ennie egy teknősnek. Erre egyszerű a válasz. Egyszerre mindig csak annyit adjunk, amennyit pár percen belül elfogyaszt, ezért inkább naponta kétszer kis adagokat adjunk, mint egyszer egy nagyot. Tévhit, hogy a teknősnek elég egyszer vagy kétszer ennie egy héten. Az így táplált állatoknál igen hamar jelentkezik a vitaminhiányos állapot, illetve az alultápláltság tünetegyüttese. Helyesen úgy etetjük a teknőst, ha hetente körülbelül 2 böjti napot tanunk.
A teknős túletetése és hiánybetegségei
A túletetésnek is megvannak a veszélyei. Az ételmaradékok hamar megromlanak, ez pedig a mikroorganizmusok elszaporodásához vezethet, amely megbetegítheti állatunkat. Továbbá az elhízott ékszerteknős ivarszervét vastag zsírpárna veszi körül, melynek következtében elveszíti szaporodóképességét. A huzamosabb ideig rosszul táplált teknősnél előbb vagy utóbb jelentkeznek a különböző hiánytünetek. Hogy mik ezek? Bőrén felfedezhetünk fehér foltokat, vagy folyadékkal telt hólyagokat, esetleg bőrmegvastagodást. Ezen tünetek mind alultápláltságra, illetve vitaminhiányra utalnak. Az A-vitamin hiányának vezető tünete a látászavar, mely könnyen észrevehető, hiszen ilyenkor az ékszerteknős nehezen tájékozódik. Kalcium-hiányában a páncél felpuhul, illetve völgyek és kidomborodások ún. tevepúpszerű kiemelkedések keletkeznek a páncélon. Emésztési zavart okozhat a B-vitamin hiánya, székrekedés oka lehet felfúvódást okozó táp etetése, és a mérgezés tüneteként hányást, hasmenést, étvágytalanságot észlelünk. Ha túl lágyeleséget adunk az ékszerteknősnek, kialakul a papagájcsőr, amelyet csak állatorvos tud szakszerűen korrigálni.
Sorolhatnánk tovább a különböző tünetegyütteseket, de most nem ez a cél. Az a legfontosabb, hogy az etetéssel kapcsolatos alapszabályokat betartsuk, és ha elváltozást észlelünk kis kedvencünkön, vigyük el állatorvoshoz még időben. Amennyiben további kérdéseik lennének hívjanak bennünket. A Család utcai rendelő szeretettel várja a kis pácienseket, illetve a gazdikat, akkor is, ha „csak” felvilágosítást szeretnének.
További információ: www.allatpatika.hu