Gabonasikló
A kígyók között talán a legkönnyebben tartható fajok között is az élen áll a gabona-sikló. Egyre népszerűbbek a különféle színváltozatok: az albínók, illetve az anerithrisztikus vagy amelanisztikus példányok, melyeknek bőréből hiányzik a vörös vagy a fekete színanyag.

Milyen hüllő a gabonasikló?

Átlagos hossza 46-112 cm között változhat. Két jól elkülöníthető alfaja közül a törzsalak (Elaphe guttata guttata) élénk színezetű, narancssárgától szürkésbarnáig terjedő alapszínen vörös vagy bordó színű, feketével szegélyezett foltokkal, míg a másik alfaj, az Elaphe guttata emoryi alapszíne világosszürke, s rajta a foltok színe az olajbarnától a sötétszürkéig változhat. A pikkelyek simák vagy csak egészen kevéssé ormósak, a has-oldal nagy pajzsai alkalmasak a kapaszkodásra.

Gabonasikló
Sárga színváltozat


Hol vegyél gabonasiklót?

A kereskedőknél vagy tenyésztőknél megvásárolható gabonasiklók nem mindig képviselnek tisztavérű, vadon élő alfajt. Egyre népszerűbbek a különféle színváltozatok: az albínók, illetve az anerithrisztikus vagy amelanisztikus példányok, melyeknek bőréből hiányzik a vörös vagy a fekete színanyag. Előfordulnak az észak-amerikai patkánysiklóval (Elaphe obsoleta) keresztezett, szaporodóképes hibridek is. Ezek a vadon nem létező, mesterségesen tenyésztett, nemesített formák bizonyítják, hogy a gabonasikló elindult a háziállattá válás útján...

 

A gabonasikló terráriumának kialakítása

Ha ennek a fajnak vásárolunk terráriumot (egyébként ez bármely más fajta esetében is ajánlatos), a test hosszával minimum megegyező hosszúságú terráriumot, üveg-dobozt kell választanunk, melynek az alapterülete minimum 70x40 cm, figyelembe véve a gabonasikló méreteit. A magasság és a mélység közel azonos kell, hogy legyen. Egy ilyen terráriumban akár 2-3 állat is tartható, hiszen ez a fajta megtűri maga mellett társait, a hely pedig mindegyikük számára elég búvóhelyet biztosíthat.

 

Etetés-itatás

Gabonasikló
Zöld gabonasikló - Elaphe triaspis
A gabonasikló fő táplálékát kisebb rágcsálók alkotják, de madarakra és denevérekre is vadászik, s fiatal korban nyilvánvalóan rovarokat (pl. tücsköket) fogyaszt. Elsősorban éjszaka aktív, de sokszor már kora este zsákmány után néz.

 

Gondozás

20-32 C-ot biztosítsunk fajtól függően. A vörös gabonasikló 28-32 C-on érzi jól ma-gát, míg a sivatagi 20-25 C-on. Kiskorában könnyen kézhez lehet szoktatni. Vedlési időszakban itatóra van szükség. Ha mindent jól csinálunk, úgy kígyóink 10-15 évet is élhetnek, és ez alatt színesebbé tehetik életünket!

 

Szaporítás

12-32 tojást rak, amit 29-30 C-on keltessünk a keltetőben. Élőhelyén március és május között párzik, s a tojásokat, melyeknek száma egy fészekaljban 3-21 között van, május végétől júliusig rakja le. A 25-38 cm közötti fiatalok kikelése a július és szeptember közötti időszakra esik. Ivarérettségüket másfél és hároméves koruk között érik el.

Gabonasikló topikja a Háziállat.hu Fórumon

értékelés