-
karbantartó
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
sofőr
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Éttermi Munkatárs | Mosonmagyaróvár
2024. 12. 24
-
SAP adminisztrátor
2024. 12. 23
-
Szakmai oktató - Kelet- magyarországi régió
2024. 12. 26
-
Szakmai oktató - Kelet- magyarországi régió
2024. 12. 26
-
W Budapest Hotel - Barista (Diákmunka)
2024. 12. 26
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Azon tűnődsz, vajon melyik a legnagyobb, Földön kószáló krokodil? Úgy tűnik, hogy ezek a hatalmas, vízi szörnyek, túlélték a dinoszauruszokat. A következő cikk némi tájékoztatást nyújt róluk.
A krokodilok azok közé a hüllők közé tartoznak, melyektől megborzong az ember egész teste. Ezek az őskori lények, valójában hatalmas vízi hüllők, melyek Afrika, Ázsia, Ausztrália és Amerika vizeiben élnek. A krokodilok ragadozók és ennek következtében imádnak halakat, emlősöket, hüllőket, rákokat, és fajtól függően, minden élőlényt felfalni. Olyanok, mint a mai modern Tyrannosaurus rex, mely rettegést vált ki az emberekből.
A krokodilok a Crocodylidae családjába tartoznak, amelyeket olyan vízközeli területeken lehet fellelni, mint például folyók, tavak, lápok környékén. Az embereket mindig is lenyűgözték ezek a lények, és azon tűnődnek, melyik közülük a legnagyobb a világon? Sokan azt állítják, hogy megtalálták, esetleg megfogták. Talán te is hallottál már olyan történeteket, melyekben hajóhossznyi, esetleg még nagyobb óriás krokodilokat találtak. Hadd merengjünk el mi is ezen!
A világ legnagyobb krokodilja
Utazzunk el kicsit a múltba, hogy megtudjuk, akkoriban melyik volt a legnagyobb krokodil. Az őskori leletek szerint, ezek a kimúlt, megkövesedett krokodilok kétszer akkorák, mint a napjainkban élő leszármazottjaik. Testhosszuk 38 és 128 centiméter között változik, ezért szeretem őket „a múlt sárkányai"-nak nevezni. Melyik hát a napjainkban élő legnagyobb krokodil ?
Bordás krokodil
A Crocodylus porosus, magyarul bordás krokodil. Méreteivel játszva elnyerte a világ legnagyobb élő hüllője „címet". Talán most a kígyó rajongók azt ordítozzák, hogy a kígyók között található a legnagyobb hüllő, ám, ami testhosszukat és testtömegüket illeti, egyik sem közelíti meg a krokodilok méreteit. Valamikor azt gondolták, hogy a krokodilok soha nem állnak meg a növekedésben, így a legidősebb krokodil a legnagyobb hüllő is egyben. Viszont idős korukban igenis megállnak a növekedésben, hisz a növekedési folyamat ilyenkor már túl lassú. A bordás krokodil elérheti akár a 7 méter hosszúságot is, ezáltal ő a legnagyobb krokodil a világon.
Nílusi krokodil
Napjainkban a nílusi krokodil egy veszélyeztetett faj. Hossza elérheti az 5 métert, ideális körülmények között pedig, akár a 6 métert is. Tehát a nílusi krokodilt, a világ második legnagyobb krokodiljaként könyvelheted el. Őt követi az orinokói krokodil, amelyik szintén a veszélyeztetett fajok listáját bővíti. Dél-Amerikában, az Orinoco folyóban él. Általában 7 méter hosszúra nő, de mostanában csupán mintegy 5 méter az átlagos hossza. Így, az orinokói krokodil a világ harmadik legnagyobb krokodilja.
Egy újabb veszélyeztetett faj, az amerikai krokodil hossza szintén elérheti az 5 métert. Tehát nagyon kevés az amerikai és az orinokói krokodil közötti különbség. Következik a mocsári krokodil, mely az indiai szubkontinens és a környező országok vizeiben él. A mocsári krokodil hossza általában 4,5 méter, és ez a világ egyik legnagyobb krokodiljai közé sorolható. Talán hallottál már a Közép-és Nyugat-Afrikában élő páncélos krokodilról. Hossza mintegy 4,3 méter. Az indiai gaviál, vagyis a csőrös krokodilus hossza pedig nagyjából 5 méter.
Orinokói krokodil
Az indonéz, vagy az új-guineai krokodil elérheti akár a 3 méter hosszúságot is. A Belize, Guatemala és Mexikó környékén lelhető fel, ahol púpos krokodilnak is nevezik őt és elérheti a 3 méter hosszúságot. Az Indonéziában, Borneón, Laoszban, Malajziában, Thaiföldön és Vietnámban élő, kritikusan veszélyeztetett, sziámi krokodil, ugyancsak 3 méter hosszúra is megnőhet. A fülöp-szigeteki krokodil hossza pedig úgyszintén.
Az ausztrál édesvízi, más néven a Johnstoni krokodil mérete a legátlagosabb. Ausztráliában él és hossza nem haladja meg a 2,3-3 métert 30 év alatt! A kubai rombusz krokodil (Crocodylus rhombifer), egy újabb veszélyeztetett faj, mely Zapata mocsaraiban él és hossza mindössze 2,5 méter.
Rombuszkrokodil
Felfigyeltél arra, hogy a krokodiloknak több, mint a fele a veszélyeztetett állatok listáján szerepel? Vajon zsugorodik a világunk és nincs helyük benne az ilyen hatalmas méretű krokodiloknak? Esetleg annyira önzőek lennénk, hogy nem kívánjuk megosztani bolygónkat azzal a fajjal, amely már az ember megjelenése előtt itt élt?
A világ valaha feljegyzett legnagyobb krokodiljai
A fent említett krokodilok a Földön élő fajok közé sorolhatók. De vannak kivételek, és sok elfogott, vagy fogságban élő krokodil mérete meghaladta az átlagost. Például, a világ legnagyobb, fogságban tartott krokodiljára, az ausztráliai Darwinban bukkantak rá. Több, mint 5 méter hosszúra megnőtt, így megközelítette a sósvízi krokodil méretét. A guiness rekordok könyvében egy „Yai" nevű krokodilt jegyeztek be, melyet a világon, a legnagyobb, fogságban tartott krokodiljának tekintenek. Mérete gigantikusnak számított, hiszen 2000-ben, az orrától a farkáig, megközelítette a 6 métert. Ma már átlépte azt. A legnagyobb, fogságban élő, sósvízi krokodil, „Oscar" volt, aki az ausztráliai Queenslandben meghaladta az 5,5 métert.
A valaha feljegyzett legnagyobb krokodilra a Bengáli-öbölben találtak rá. Hossza meghaladta a 10,1 métert. Már szinte teljesen halott volt, amikor rábukkantak, és csak a fejét tudták megmenteni. Ugyancsak egy sósvízi krokodil koponyájára bukkantak az indiai Orissa államban, amelyről azt tartották, hogy mintegy 7 méter hosszú volt. Ám nem lehet biztosan megállapítani, hogy ők voltak a világ legnagyobb krokodiljai, hiszen a teljes hosszt mindig a koponya mérete alapján próbálják felbecsülni.
Csupán két versenyképes és megbízható bejegyzést találtak, melyekről biztosan állítják, hogy a valaha élő legnagyobb krokodilról szólnak. Az egyik, egy hálóba gabalyodott példány volt, melyet 1974-ben jegyeztek fel az Észak-Ausztráliában található Mary folyóban, és, amely körülbelül 6,2 méter hosszú volt. A halászok egy fejsze segítségével végeztek vele, és csak a fejét vitték haza. A vadőrök hamar észrevették a tetemet és feljegyezték a teljes hosszát. A feje még most is megtekinthető a Darwin Krokodil Farmon.
A második említett rekord, Pápua Új Guineából, 1983-ból származik. A falubeliek egy 6,2 méter hosszú krokodilt öltek meg. Jerome Montague és Rom Whitaker zoológusok megmérték az állat bőrét és arra a következtetésre jutottak, hogy ez volt a legnagyobb krokodil a világon. Azt mondták, hogy még 10 centimétert rá lehet számítani a hosszára, hiszen a bőre nem az eredeti méretét adja vissza.
Nehéz lenne meghatározni, melyik is a világ legnagyobb krokodilja, hiszen rengeteg állítás és feljegyzés létezik szerte a világon. A krokodilok esetében sok évig eltarthat, hogy elérjék a teljes méretüket, és mivel nagyon sok krokodil található a veszélyeztetett fajok listáján, azt hiszem, sokan elpusztulnak, még mielőtt elérnék teljes hosszukat. A krokodilok ijesztő élőlények, de mégiscsak Isten teremtményei és fontos szerepet játszanak ökoszisztémánkban. Ügyelnünk kell, hogy élőhelyük fennmaradjon, és a fajok még legalább 50 millió évig éljenek. Ők már az első dinoszauruszok megjelenése előtt a bolygónkat tarkították, és ugyanolyan joguk van továbbra is itt élni, mint nekünk. Nem kellene annyira elmélyednünk saját kis önző indokainkban, hisz gyakran megfeledkezzünk arról, hogy más állatokkal is osztozunk a bolygón.
Elmélkedj el ezen és ne vásárolj állatbőrből készült termékeket, mint mondjuk krokodilbőrből készült pénztárcát, táskát, cipőt, stb! Remélem, hogy a gyerekeink nem csupán képeket nézhetnek a világ legnagyobb krokodiljairól.