-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A sztyeppi varánusz (Varanus exanthematicus) egyike a négy afrikai varánuszfajnak. Közülük azonban - nyugodt természete és kis mérete miatt - ez a faj a legkedveltebb, így tömegesen hozzák be Európába és Amerikába hobbiállatnak.
Neve görögül vulkánkitörést jelent, amelyet a nyakán és hátán található durva pikkelyek kitörő vulkánhoz való hasonlatossága miatt kapott. Az állatkereskedésekben kapható példányok többnyire Kenyából, Togóból és Tanzániából származnak, ahol jobbára a füves szavannákon tartózkodnak, kerülik az esőerdőket és a sivatagokat.
A varánuszok bulldogja
A sztyeppi varánusz felépítése kissé eltér egy a többi fajra jellemzőktől - nem olyan karcsú és elegáns, mint néhány ázsiai faj - de pont ettől olyan mutatós. Olyan, mint a kutyák között a bulldog: feje kicsit tompa és a többi varánuszénál kevésbé hosszúkás. Orra pontosan a pofa közepén található, nyaka rövid, teste robusztus. Farka nagyon vastag, ovális, alapi részén pedig zsírt képes raktározni az ínséges időkre. Érdekessége még ennek a fajnak, hogy a test ugyan olyan hosszú, mint a farok. Ügyeljünk otthon tartott varánuszunk táplálkozására, mert a fogságban tartott egyedek hízásra hajlamosak, így az amúgy is erős testfelépítésű állat könnyen elterebélyesedhet. Ha kell, fogjuk diétára.
Nem olyan karcsú, mint a többi varánusz faj |
Hidegben sötét színű ruhát ölt
Színe nagyon változatos, világos barna, bézs, sötétbarna vagy szürke. Azonban a legtöbb példánynál megfigyelhető a szürke valamely árnyalata. A varánusz kiváltsága még a színváltoztatás - így könnyen beleolvad környezetébe - és a hő hatására változó színtónus is. Hideg időjárás esetén sötétebb árnyalatúvá válik, ezzel is segítve a napsugarak hatását, azaz a hőfelvételt. Hűvösben nem szeret mozogni, de amint elérte az optimális testhőmérsékletet, aktivizálódik, színe pedig kivilágosodik.
Ha akar, elbújhat
A terrárium méretét mindig a varánusz méretéhez igazítsuk. Általánosságban elmondható, hogy a terrárium nagysága legalább kétszer olyan hosszú és másfélszer olyan széles legyen mint maga az állat. De ha figyelembe vesszük, hogy ez a varánuszfaj ritkán nő 80 centiméternél nagyobbra, akkor a kényelmes lakhely érdekében rögtön érdemes 200x100 cm alapterületű terráriumot beszereznünk. A talaj vastag rétegben elhelyezett folyami sóder, vagy sóder és föld keveréke legyen. Ha elég nagy a terráriumunk ahhoz, hogy 30-60 cm vastag talajt helyezzünk bele, még ásni is fog kedvencünk. De ha erre nincs módunk, akkor más rejtekhelyet kell kitalálnunk számára - ezzel csökkenthetjük a varánuszt érő stresszhatásokat. Fürdőzőre is szüksége van, kívánja ugyanis a vizet.
A sztyeppi varánusz nem éppen ínyenc
A varánusz heti menüjének összeállítása nem igényel nagy fantáziát: szinte bármit megeszik, amit kínálnak neki. A szabadban is mindent elfogyaszt a rovaroktól és csigáktól kezdve, a rágcsálókon keresztül a dögökig. Azért jobb, ha nem "teszteljük" a gyomrát, és legfőbb kedvenceit, a rovarokat szolgáljuk fel számára. Kerüljük viszont az egyhangúságot - rovarból is sokféle van - variáljuk az étlapon a tücsköt, csontit, csótányt, sőt az újszülött egereket, patkányokat. De az egerekkel bánjunk óvatosan, magas zsírtartalmuk miatt. A varánusz táplálékának megválogatása azért is fontos, mert csak így érhetjük el a megfelelő vitamin-, és ásványi anyag bevitelt. Néha szervírozzunk rákot (garnéla is megteszi), darabolt pontyot, főtt tojást és pulykadarabokat. A tojást mindig főzzük meg, mert a varánusz különösen érzékeny a szalmonellára. A fertőzést néha tünetmentesen hordozza és ezzel a gazdájára is veszélyt jelenthet. Ne felejtsünk el, hogy folyamatosan legyen előtte friss ivóvíz.
A sztyeppi varánusz a legkedveltebb varánusz-faj |
A köpcös varánusz az összkomfortot szereti
Származása miatt nagyon melegkedvelő. A hőmérséklet nappal 28-33 °C között legyen, a melegítőlámpa alatt pedig 40 fok. Éjszaka a hőmérséklet 23-28 fokra csökkenhet. Ideális esetben a terráriuma olyan, hogy kedvencünk választhat hideg és meleg sarkok között. A fűtőtest elhelyezésére nagyon ügyeljünk, ugyanis súlyos égési sérülést okozhat. A sztyeppi varánusz nappali életmódot folytat, ezért igényli a 12 óra megvilágítást és a 12 óra sötétséget.Ha mindenképpen valami különlegességet szeretnénk otthonra, jobb ha mérges kígyó helyett inkább a - a kevésbé életveszélyes - sztyeppi varánuszt választjuk. Legtöbbször gyorsan megszokja a terráriumi körülményeket, és viszonylag gyorsan megszelídül - persze a szelídséget is varánusza válogatja.