-
Asszisztens
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A Plos One tudományos folyóiratban írták le a kutatók a Nephila komaci-t, mely az eddig ismert legnagyobb testű hálószövő pók.
A fajnak csak nőstényei óriások, lábuk fesztávja eléri a 12 centimétert. A hímek hozzájuk képest apróak. A kutatók szerint a nőstények akár egy méteres átmérőjű háló készítésére is képesek. A keresztes pók széles körben elterjedt csoport, mely nevét az általa készített hálókról kapta.
Azt hitték ez a pók már kihalt
Az új fajt Matjaz Kuntner biológus és kollégája, Jonathan Coddington azonosította. Kuntner szerint a felfedezés „nagyon szokatlan" volt, mivel a Nephila pókokat nagyon jól ismerik, egy 2000-ben vizsgált leletből azonosították. A hatalmas nőstény a dél-afrikai Pretoria Növényvédelmi Intézetének kollekciójába tartozott. A kutató szerint egyetlen leírt fajjal sem állt összhangban. Kutatása során, harminchét múzeum több mint kétezer ötszáz leletét vizsgálta meg, ám nem került elő több példány, és azt feltételezte, hogy a pók már kihalt.
Ám amikor kollégája Dél-Afrikában három további egyedet fedezett fel, nyilvánvalóvá vált, hogy azok ugyanazon új fajhoz tartoznak. A felfedezés lehetővé tette, hogy a kutatók tanulmányozzák a hatalmas méretkülönbségek evolúcióját a hím és nőstény Nephila pókok között.
Miért a nőstény pókok óriások?
A kutatók magyarázata szerint, a széles körben elfogadott elmélet azt állítja, hogy az evolúciós nyomás miatt lettek a nőstények „gigantikusak", testméretük ugyanis azért növekedett ennyit, hogy minél több utódnak adhassanak életet. A kutató és kollégája, attól félnek, hogy a ritka pókfaj veszélyeztetett. „Élőhelye korlátozott, és mindkét ismert közösség két veszélyeztetett biodiverzitási ponton él, Maputalandon és Madagaszkáron" - mondja Coddington. Kuntner a pókot legjobb barátja és kutatótársa, Andrej Komac tiszteletére nevezte el.
www.thewere42.files.wordpress.com