
Az alpesi szalamandra teste teljesen fekete, néha sötétbarna. Nem magányosan, hanem általában csapatban él, bokrok, kövek vagy moha alatt. Az alpesi szalamandra a szaporodás tekintetében is különbözik más szalamandráktól.
Az alpesi szalamandra az Alpok kőzépső és keleti felén honos, illetve más hegyes vidékeken, amelyek legalább 800-3000 méterre vannak a tengerszint felett. A hideg és nedves helyeket szereti, de nem függ a víztől.
Az alpesi szalamandra megjelenése és életmódja
A bőre nedves és jellegzetesen fekete. Felülről lefelé haladó rovátkák találhatók a testén. Néha sötétbarna színben is előfordul. Fején kiemelkednek fültőmirigyei. A hossza akár 15 cm is lehet, a súlya pedig 15 gramm körül mozog. Az alpesi szalamandra éjszakai kétéltű, és a nap nagy részét árnyékban tölti. Bogarakkal, férgekkel és meztelen csigákkal táplálkozik. Csapatban él, kb egy tucat szalamandra alkot egy csoportot.
![]() |
Az alpesi szalamandra |
Az alpesi szalamandra szaporodása
Kétéves korában éri el az ivarérettséget. A szalamandra nőstény elevenszülő: teljesen mozgásképes lárvákat hoz a világra. Ezek szinte végig anyjuk testében fejlődnek, aki tavasszal vagy nyáron rakja le őket. 4-5 hónaposan alakulnak át kifejlett szalamandrává. Az alpesi szalamandra általában két kicsinynek ad életet, jóllehet sokkal több petéje van. A magyarázat nagyon egyszerű: a petevezetékekbe csak egy-egy pete jut be, ezek fejlődnek ki. A többi szikanyaggá folyik össze. A kis embriók ezzel (vagyis a többi petével) táplálkoznak.. Születésük után az étrendjük bogarakból, földigilisztákból és pókokból áll.