Mit eszik a gyík?
A növényevő fajokat szinte mindenféle gyümölccsel és zöldséggel etethetjük, míg a rovarevőket tücsökkel és lárvákkal kínálhatjuk.

Növényevő, ragadozó és vegyes táplálkozású gyíkok

A gyíkok táplálkozásuk szerint lehetnek növényevők (leguán, tüskésfarkú gyík) és ragadozók (gekkók, kaméleonok), vagy vegyes táplálkozásúak (szakállas agáma, hardun agáma). A növényevő és a vegyes táplálkozású fajokat, szinte mindenféle gyümölccsel (alma, banán, körte, szőlő, dinnye, narancs, szilva stb.) és zöldséggel (paradicsom, sárgarépa, saláta, uborka stb.) ezen kívül nem permetezett helyről szedett tyúkhúrral, útilapuval és gyermekláncfű levelével etethetjük, azonban a változatosságra nagyon ügyeljünk.

kaméleon, párduckaméleon, terrárium
Párduckaméleon (rovarevő: tücsök, sáska és rovarlárvák)


Olyat adjunk, amilyet mi is megennénk...

Az állatainkat minden nap kell etetnünk, de csak olyan táplálékkal, amit mi magunk is megennénk. A téli időszakban különösen figyeljünk az etetésre, mert az üvegházban termesztett salátát vegyszerrel permetezik. Ha lehetőségünk van rá, kerüljük az ilyen zöldségeket, még nyáron is óvakodjunk a túl szép, és túlságosan egészséges levelű zöldektől, mert azok szinte biztosan vegyszerrel kezeltek. A biztonság kedvéért télen áztassuk a salátát akár egy naphosszat is vízben, hogy kiázhassanak a kemikáliák.

 

Etessünk a gyíkot védett rovarral, vagy sem?

A ragadozó és a vegyes táplálkozású gyíkok állati fehérje takarmánya legtöbbször a kereskedelemben folyamatosan beszerezhető, az állat nagyságának megfelelő méretű és fajú tücskökből kerüljön ki. Az étrendjüket változatosabbá tehetjük nyáron, a mezőn fűhálózással befogott rovarokkal, és most jönne a klasszikus mondat: "a védett rovarokat engedjük szabadon!". De honnan tudjuk, hogy melyik rovar védett, és melyik nem? Megoszlanak a vélemények erről a terraristák között, mert valaki azt mondja, hogy védjük a hazai faunát, ezért tényleg ne etessük fel a védett fajokat.

 

Sisakos baziliszkusz, gyík, terrárium
Sisakos baziliszkusz (rovarevő, néha adhatunk neki naposegeret)

 

A másik oldal azt mondja, hogy például rigó sem válogat védett és nem védett rovarok között, csak megeszi azt, amelyik az útjába kerül. Sokan gondolják, hogy mivel nem otthoni tartásra vagy szórakozásból fogdossa össze a terrarista a rovarokat, hanem tápláléknak viszi, nyugodtan összeszedhet minden ízeltlábút, amit talál. Olyanok is akadnak, akik "természetes szelekciónak" fogják fel a dolgot, hiszen amit egy ügyetlen ember el tud kapni, az biztosan gyengébb a többinél, és akkor meg nincs szükség arra, hogy tovább gyengítse az állományt.

Szerintem minden gondolatban találunk valami igazságot, én sem kisállat határozóval a kezemben szedem a rovarokat, de pl. imádkozó sáskát, szép lepkéket, ritka ismeretlen fajokat semmi esetre sem viszek haza, mert ezekről könyv nélkül is tudom, hogy védettek.

Hardun agáma, agáma, terrárium
Hardun agáma (vegyes táplálkozású: tücsök, lárva, naposegér, főtt tojás, zöldség, gyümölcs)


Tücsök és bogár, meg vitamin

A rovarokon kívül különböző rovarlárvákat (lisztkukac, gyászbogárlárva, viaszmolyhernyó) is fogyasztanak gyíkjaink, amit szintén megvásárolhatunk a kereskedelemben. Persze egész évben nem szabad elfeledkeznünk a vitamin- és kalciumpótlásról sem, amire az állatoknak az életben maradáshoz nagy szükségük van. Mindig kövessük a csomagoláson leírt adagolási útmutatót, és ügyeljünk a lejárati időre is. A vitaminokat folyadék formájában lehet megvásárolni, és a megfelelő mennyiséget esetleg az ivóvízbe keverve vagy a tücsökre/zöldségre cseppentve tudjuk feletetni, míg a por alakban kapható kalciumot elegendő rászórni az eleségre, és az ilyen vitaminozott falatokat csipeszről kínálni az állatnak. Ugyancsak jó módszer, ha a lisztkukacot vagy a gyászbogárlárvát néhány napig egy kis edényben, az ásványianyag-porban hagyjuk, és utána etetjük fel.

További információ:
Jancsó István: Gyíkok és kígyók a terráriumban
(A könyvet megvásárolhatod a www.gazdafutar.hu portálon)

értékelés