Nem csak szépnek, de biztonságosnak is kell lennie a terráriumnak, ezért nem árt óvatosan válogatni a felhasználni kívánt dekorációk között...

A szép terrárium jó terrárium

A hüllők terráriumának berendezésekor mindig törekedjünk a legtermészetesebb, legélethűbb dekorációs tárgyak használatára. Ennek két funkciója van: elsősorban a betelepíteni kívánt állatok jobban érzik magukat egy, az eredeti élőhelyükhöz nagyon hasonló környezetben, másodsorban egy szépen berendezett terrárium díszíti a lakást.

 

terrárium, növény, dekoráci
Az állatok is jobban érzik magukat a díszes terráriumban


Milyen a jó terráriumi dekoráció?

 

A természethez leginkább idomuló tárgyakat, honnan máshonnan szerezhetnénk be, mint a természetből. A hazavitt köveken és faágakon azonban mikroorganizmusok, gombák és különböző élősködők lehetnek, ezért alapos tisztítás nélkül a terráriumba helyezve, az állatok halálát is okozhatják.

A tavasz mindig kiváló idő a faágak, gyökerek begyűjtésére. A lelkes terrarista számára ilyenkor kincseket dobálnak a kertészek és a szőlősgazdák ebben az évszakban a szemétre. A kivágott fák gyökerei, levágott ágai csodálatosan mutatnak egy esőerdei terráriumban. A legértékesebbek azonban a szőlőtőkék, amik vastagok, csomósak, így érdekes látványt nyújt mind az esőerdei, mind a sivatagi terráriumban. Az akvaterrárium vizes részének díszítésére is alkalmasak a szőlőtőkék, mert könnyedén ültethetőek rá a vízinövények, például kisméretű vízikelyhek.

 

Tisztítsuk meg!

 

A faágak és gyökerek repedései kiváló búvóhelyet nyújtanak a különböző élősködők számára, ezért használat előtt alaposan meg kell tisztítani, majd fertőtleníteni kell őket. Egy vizes kefe segítségével jól sikáljuk át az ágat, hogy minden szennyeződést és mozgó kéregdarabot eltávolítsunk, majd tegyük be az előmelegített 200 ºC-os sütőbe legalább 10 percre. A "sterilizálás" után a faágat hagyjuk kihűlni, ha ez megtörtént, már készen áll a használtra.

 

terrárium, dísz, dekoráció
A piszkos díszek veszélyesek az állatokra


Jöhetnek a kövek is!

 

Ha tóparton sétálgatunk, akkor csupa érdekes formájú, a víz által megmunkált követ fogunk találhatunk. Ezek az akvaterráriumok dekorálására alkalmasak. A különböző méretű, sima felületű lapos kövek, a víz és a száraz rész közötti átmenetet takarhatják, ezzel természetesebb látványt kölcsönözve a berendezésnek.

Erdei sétáink során is rábukkanhatunk rengeteg olyan dologra, amit fel tudunk
használni az otthoni terráriumunkban. Gyűjthetünk érdekes sziklákat, köveket, amiket mind az előbb leírt módon, alapos tisztítás után a sütőbe helyezve tegyünk alkalmassá a terráriumi használtra.

Ha trópusi esőerdei terráriumot szeretnénk berendezni, igazán jól mutat benne egy kis avar, vagy egy kevés feldarabolt, vagy összetört nád. Mivel ezek elégnek a sütőben, ezért alapos áztatás után ezeket 24 órára tegyük a fagyasztóba. A kórokozók legtöbbje nehezen viseli a szélsőséges hőmérsékletet, ezért mind a +200 ºC-al, mind a -20 ºC-al megfelelő eredményt érhetünk el.
Fontos tehát, hogy semmi se kerüljön a terráriumba, amit nem tiszítottunk és nem fertőtlenítettünk le előzőleg!

 

További információ:
Jancsó István: Gyíkok és kígyók a terráriumban
(A könyvet megvásárolhatod a www.gazdafutar.hu portálon)

értékelés