-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
karbantartó
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
Óvodapedagógus
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Karbantartó | Budapest, Dunaföldvár
2024. 12. 20
-
RTR Trainee - Supply Chain team
2024. 12. 21
-
Industrial Engineer für die Prozessoptimierung in der Produktion (w / m / x)
2024. 12. 21
-
RTR Trainee - Assets team
2024. 12. 21
-
Trading Settlements Intern
2024. 12. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Amennyiben állatbarátként kisállat-allergiától szenvedünk, nem kell azonnal kétségbeesnünk, hiszen több lehetőség közül választhatunk. Találhatunk például magunknak olyan kiskedvencet, amelyik hipoallergén – vagy éppen a típusa miatt nem vált ki belőlünk allergiás reakciót. De próbálkozhatunk kifejezetten ilyen problémára kifejlesztett antihisztaminokkal is, ha pedig tartunk ezek mellékhatásaitól, akkor kísérletezhetünk egyes természetes megoldásokkal is.
Árulkodó tünetek
A következőkben kifejtjük, hogy mikor, milyen tüneteket tapasztalva gyanakodhatunk kisállat-allergiára. Ezután pedig olyan természetes módszereket sorolunk fel, amelyek egyszerűek, mégis segítenek abban, hogy ne tüsszögve töltsük a mindennapjainkat a kedvenceink társaságában.
A háziállatokkal szembeni allergia sokféle lehet és számos dolog kiválthatja, úgy mint az állat vizelete, nyála, annak elhalt hámsejtjei vagy a szőre. Így gyakorlatilag bármilyen kis kedvenc kiválthatja, de a leggyakoribb a macskára, illetve a kutyára való érzékenység. Ennek jelei közé sorolhatjuk a már említett tüsszögést, az orrfolyást, az orrdugulást, valamint a köhögést. Sokan tapasztalják, hogy az állat jelenlétében, vagy a nyálával értinkezve viszketni kezd a szemük, ami vörössé is válik. Másoknál az orr, a szájpadlás, valamint a torok viszketése jelentkezik. Szélsőségesebb esetekben mindez egyenesen fájdalommal, az arc tájékán érzett nyomással társul.
Ennek, mint minden más allergiának, megvannak a maga fokozatai. Így, míg valaki képes minden gond nélkül együtt élni például egy kutyával – fokozottan figyelve a higiéniára –, mások már attól is szenvednek, ha egy pillanatra egy helyiségben tartózkodnak egy négylábúval. Ha ez utóbbi csoportba tartozunk, és a tüneteink kifejezetten súlyosak, illetve nem múlnak el két héten belül, érdemes felkeresni egy orvost. Azonban ha csak kis mértékben tapasztaljuk a bosszantó jelzéseket, akkor a következő stratégiák is segíthetnek.
8 természetes módszer a kezelésre
Ha az alábbi tippeket bevetjük, akkor egykettőre könnyebbek lehetnek a mindennapjaink – akkor is, haallergiásak vagyunk a kedvencünkre.
Limitált hozzáférés
A legtöbb kutyatréner is egyetért abban, hogy nincs azzal semmi gond, ha a kutyánknak határokat szabunk az otthonunkban. (Ez persze a macskákra is igaz, ám ők nagyobb eséllyel hányhatnak fittyet a szabályainkra.)
Az oktatási célzat mellett az allergiánknak is jót tesz, ha a kisállat nem érintkezhet a kanapén hagyott plédekkel és párnákkal, nem is beszélve az hálószoba textiljeiről! Ezzel ráadásul a nyugodt álmunkat is biztosíthatjuk, hiszen ha a kedvencünk ki van zárva a helyiségből, ahol alszunk, kisebb eséllyel kapunk éjjelente allergiás rohamokat.
Fokozott higiénia
Azt talán lehetetlen betartani, hogy minden simogatás után kezet mossunk, de azért igyekezzünk ezt minél gyakrabban megtenni – különösen étkezés és hasonló tevékenységek előtt. Ha pedig érezzük, hogy a bőrünk elkezd kipirosodni, illetve viszketni, mindenképpen használjunk szappant és meleg vizet!
Vitaminok
Az erős immunrendszernek köszönhetően a szervezet kevésbé érzékeny az allergiákra is, így érdemes azt megacélozni – például multivitaminok segítségével. Emellett jó tudni, hogy a C-vitamint a szervezet természetes antihitsztaminjaként is emlegetik, így fogyasszunk minél több olyan élelmiszert, amiben nagymennyiségben megtalálható ez a tápanyag! Ilyenek például a különböző citrusfélék, az eper, a kaliforniai paprika és számos friss zöldség, illetve gyümölcs. Természetesen ezt a vitamint is bevihetjük étrend-kiegészítő formájában, de ha több legyet ütnénk egy csapásra, akkor a multivitaminok számítanak a legjobb választásnak.
Levegőtisztító
Nemcsak a bőrünk, a ruháink és otthonunk textiljei lehetnek tele állati allergénekkel, hanem maga a beltéri levegő is. Éppen ezért a tüsszögés és köhögés elkerülése érdekében jó ötlet beszerezni egy légtisztítókészüléket. Ezek megszűrik a levegőt, így minimalizálva az allergének, penészgombák és pollenek jelenlétét abban. Helyezzük olyan helyiségbe, ahol sok időt töltünk!
Takarítás
Magától értetődő, hogy minél gyakrabban takarítunk, annál kevesebb allergiát kiváltó tárggyal, eszközzel érintkezhetünk nap mint nap. Éppen ezért érdemes az általánosnál gyakrabban portalanítani – lehetőleg nedves ruhával letörölni a felületeket –, porszívózni és felmosni! Ne feledjük a kisállatunk alvóhelyét és játékait sem, ezek is rendszeres tisztítást igényelnek!
Kültéri ápolás
Lehet, hogy bent kényelmesebb, de kisállat-allergiával küzdve sokkal jobban járunk, ha a kisállatunk fésülését, illetve lehetőség szerint fürdetését is a szabad levegőn végezzük, nem pedig bent. Egy ilyen eljárás során ugyanis az allergéneknek sokkal több lehetőségük van szétterjedni az otthonunkban. Természetesen ideális megoldás az is, ha egy profira bízzuk a dolgot.
Szőnyegek helyett…
Bármennyire is jól mutatnak a hosszú szálú shaggy szőnyegek, nem bizonyulnak a legjobb választásnak, ha allergiás tünetektől szenvedünk. A szőnyeg hosszú szálai között ugyanis könnyebben megbújnak az allergének, így az állapotunk rosszabb lehet ezek közelében. A legjobb választás a keményfa-padló, inkább döntsünk emellett!
Koffeinmentesen
A kávéban, a kólában, a csokoládéban és sok más élelmiszerben fellelhető koffein nincs éppen jó hatással az allergiás szervezetre. Ez az anyag ugyanis alapvetően képes fokozni a gyulladásokat, így az kisállat-allergia tüneteit is súlyosbíthatja. Így, ha éppen erősebben érezzük magunkon a jeleket, inkább kerüljük a reggeli kávét, igyunk helyette egy frissítő teát!