CÍMKÉK harkály
Veszélyben a
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) folyamatosan érkeznek bejelentések „harkály-falrombolásokról”.

Magukra maradhatnak a károsultak az egyre szaporodó „harkály-falrombolási” ügyekben

 

A korábban elvétve előforduló - és első hallásra jelentéktelennek tűnő természetvédelmi probléma – milliós kárt okozhat az új építésű, vagy újonnan szigetelt családi házak és társasházi lakások tulajdonosainak, a madarak ugyanis nem ritkán méteres lyukakat vájnak a burkolatba. A civil szervezet 2009 októberében beadvánnyal fordult a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosához (JNO) egy szakértői bizottság felállításának ötletével. A hivatal idén júliusban érkezett és a hatályos jogszabályokat ismertető válaszából kiderül, hogy a károsultak felelőssége a harkályálló technológiák alkalmazása és a madarak riasztása.

harkaly
Harkály

Az MME szerint ugyanakkor a problémát megoldó építészeti megoldás hivatalosan nem létezik. Azok a burkolatok, amelyek elég kemények ahhoz, hogy a harkályok – amelyek csőr és koponyaszerkezete a „kopogtató" életmódhoz specializálódott – ne tudják átütni, vagy elég simák hogy ne tudjanak megkapaszkodni, nagyon drágák. Üveggel, kőlapokkal, betonnal vagy márvánnyal burkolni minden épületet nyilvánvalóan nem járható út. A biológiai védekezés (riasztás) alkalmazott módszereinek hatékonysága ugyancsak megkérdőjelezhető, ráadásul ehhez zöldhatósági engedély is szükséges. A levél kézhezvételét követően az egyesület újabb bejelentést kapott a fővárosból, a Petőfi híd budai hídfője mellől. Ezzel egyre inkább megdőlni látszik az a teória, hogy a harkályok csak a zöldövezeti ingatlanokban tesznek kárt. Ezek a városiasodott madarak bárhol megélnek, ahol néhány fa van, így 15-20 fából álló belvárosi „közparkokban", vagy a panelépületek között létesített zöld felületeken. Ez utóbbiakban, ahogy a panelszigetelési programok előrehaladnak csak idő kérdése, hogy mikor jelennek meg a harkályok.

A Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának tájékoztatása alapján a károsultaknak a harkályokkal kapcsolatos problémáikkal - beleértve a riasztási engedély kérelmet is - a területileg illetékes zöldhatósághoz kell fordulniuk. A JNO nyitva hagyja és gyakorlat hiányában nem részletezi (részletezheti) a kártérítésről szóló törvényi szabályozást, és a tulajdonos károkozás megelőzésével kapcsolatos felelősségét hangsúlyozza. Az MME szeretne ebben a tulajdonosoknak és az érintett szereplőknek segítségére lenni, ezért az egyesület továbbra is fenntartja azt a javaslatát, hogy szükség lenne egy madártani, természetvédelmi, biztosítási, jogi, építéstechnológiai, szabványügyi szakemberekből álló munkacsoport létrehozására, amely megvizsgálná  egyrészt a probléma biztosítási kezelésének lehetőségét, másrészt a káresetek megelőzése érdekében segítene kidolgozni garantált és elfogadható árú „harkálybiztos" falburkolási technológiákat. Az egyesület bízik abban, hogy a problémát hamarabb orvosolják, mint hogy országos méreteket öltene.

Kapcsolódó oldalak

Harkály falrongálások honlap oldal:

http://www.mme.hu/napi-madarvedelem/problemak-madarakkal/harkalyok-rombolasa.html


Hír az irodaház megrongálásáról

http://www.mme.hu/component/content/article/15-legfrissebb-hirek/1532-egy-ujabb-falrongalasi-esettel-egyidoben-megerkezett-a-harkalykarosultakat-tajekoztato-jogertelmezes.html


Videó a megrongált irodaházról:

http://www.youtube.com/user/MMEBirdLifeHungary#p/u/0/9-CJ0sTnuus


A JNO levele:

http://www.mme.hu/binary_uploads/4_napi_madarvedelem/harkaly_karokozas_beadvanyra_orszaggyulesi_biztos_valasza_20110726.pdf

értékelés