Milyen háziállatot válasszunk, ha nem opció a sok séta?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Lehet, hogy életmódunk, lehet, hogy fizikai állapotunk miatt nem opció a sok séta, egy kisállat jelenléte azonban akár egy terápiával is felérhet. Nem kell tehát feltétlenül lemondanunk róla, hogy házi kedvencünk legyen. A kiválasztása azonban kicsit nagyobb körültekintést igényelhet, különösen, ha például térdprotézis vagy egyéb ízületi problémák miatt korlátozott a mozgékonyságunk. Cikkünkben ezért ahhoz nyújtunk segítséget, milyen szempontokat mérlegeljünk a választáskor, illetve hogyan gondoskodhatunk kedvencünk jóllétéről otthon is.

Háziállatok kis mozgásigénnyel

Halak

Az akvarisztika nemcsak esztétikus, hanem izgalmas hobbi is. Akik halakat tartanak ugyanis tudják, hogy csak a fantáziájuk (vagy a pénztárcájuk) szabhat határt annak, amit megvalósíthatnak. Habár vonzó lehet egy apró akvárium egy szem aranyhallal, itt különösen igaz, hogy érdemes nagyban gondolkodni. Minél nagyobb az akváriumunk ugyanis annál jobban működik az öntisztító funkciója, amit megfelelő szűrők és ökoszisztéma kialakításával hozhatunk létre. Ne csak megjelenés, hanem természet és felnőttkori méret alapján is érdemes szelektálni a lakók között. Az aranyhalak például hiába népszerűek a kezdők körében, gyorsan elvehetik a kedvünket a haltartástól. Azonkívül, hogy igen nagyra nőhetnek, a vízi világ kisdisznóiként is emlegetik őket, vagyis gyorsan bepiszkítják élőhelyüket. Hűsevőként ráadásul kisebb társaikkal sem jönnek ki mindig jól. Olvassunk utána, vagy érdeklődjünk akvarisztikai üzletben a kis igényű, jófej halakról, hogy valóban könnyű legyen a haltartás!

Macskák

Természetesen nem hagyhatjuk ki a felsorolásból a macskákat sem. A bársonytalpú dorombológépek egészen önállóak, így akkor is jól elvannak, ha nap közben nem vagyunk otthon. Mivel természetes életmódjuknak köszönhetően pedig inkább rövid ideig nagyon aktívak, a rendszeres játék elég a lefárasztásukhoz, nincs szükség nagy sétákra. Ha biztosak akarunk lenni benne, hogy megkapják a kellő fizikai aktivitást, automata játékokkal vagy egy macska méretű mókuskerékkel is gondoskodhatunk róluk.

Érdekesség:

A cica gazdik hisznek benne, hogy a dorombolás gyógyító hatású. Ez a 15 és 140 Hz közötti rezgő frekvencia bizonyítottan csökkenti a stresszt, a Minnesota Stroke Institute kutatói szerint pedig akár 30%-kal is csökkentheti a szívinfarktus kockázatát. Nyugtató hatása mellett egyesek szerint hozzájárul a csontok, ínak és ízületek regenerációjához is. Habár erre nem vennénk mérget, annyi biztos, hogy egy térdprotézis műtét után lábadozva nincs is jobb érzés annál, ha egy doromboló cica telepszik az ölünkbe.

Rágcsálók

A hörcsögök és tengerimalacok mellett a patkányok is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a háziállatok között. Ennek oka, hogy rendkívül intelligensek, könnyen megtaníthatjuk őket például különböző trükkökre is, ráadásul az alomhasználattal sincs bajuk. Ezen kívül híresen ügyelnek a higiéniájukra és rendszeresen mosakodnak, de a fürdést is meg lehet szerettetni velük. Ha kisállatbolt helyett ráadásul tenyésztőtől vásárolunk rágcsálót, az egészségi állapotáról és a természetéről is jobban megbizonyosodhatunk. Így elkerülhetőek az esetleges harapások, amikre különösen a hörcsögök hajlamosak.

Madarak

Sokan választják a madarakat is háziállatként. Ezek a színes, csicsergő kis lények képesek életet vinni még a legszürkébb hétköznapokba is. Amikor kiválasztjuk őket, vegyük figyelembe, hogy társas lények, ezért érdemes legalább párban venni őket. Még így is rendszeres figyelmet és törődést igényelnek a gazdiktól, ha pedig aktívan kommunikálunk velük, egyes fajtákat a beszédre is megtaníthatunk. A legnépszerűbb beszélőpapagájok között van például a hullámos papagáj, a nimfa papagáj, a Jákó-, vagy a barátpapagáj is. Ha szeretnénk igazán közel kerülni tollas barátainkhoz, kiengedhetjük őket kalitkájukból is. Ilyenkor azonban vigyázzunk, hogy ne maradjon nyitva ajtó vagy ablak, amin kirepülhetnek! Ezen kívül érdemes akkora kalitkát választani nekik, amiben szabadon röpködhetnek és a víz és élelem mellett gondoskodni a számukra megfelelő vitaminpótlásról és játékról is.

+1 Kistestű kutyák

A kutyusok ugyan igénylik a rendszeres sétát, az apróbbak azonban gyorsan elfáradnak, így még a térdprotézissel rendelkezőket sem terhelik meg nagyon. A kis mozgásigényű fajták közé tartozik például a máltai selyemkutya, az angol és a francia bulldog, valamint a csivava. A nagyobb testűek közül pedig az afgán agár, amit termete ellenére főként lakásban tartanak és könnyen lefárasztható egy kis labdadobálással. Érdemes észben tartani, hogy a nagyobb testű kutyák meglökhetik gazdájukat, aki eleshet és megsérülhet, ezért érdemes kerülni őket, ha gyenge csontokkal vagy ízületekkel rendelkezünk. Az állatok rengeteg szeretetet tudnak hozni életünkbe, cserébe pedig ők sem várnak mást, csak törődést. Ha pedig a mozgásigényüket is figyelembe vesszük a választáskor akkor igazán harmonikus és hosszú kapcsolatot alakíthatunk ki kedvenceinkkel.