Állatok Világnapja: hamarosan súlyos árat fizet, aki kutyául bánik ebével

Állatok Világnapja: hamarosan súlyos árat fizet,  aki kutyául bánik ebével
Az Állatok Világnapja közeledtével – amelyet 1931. óta a mai napon, október 4-én ünnepelünk – egyre többet hallani a felelős állattartás fontosságáról.

Az Állatok Világnapja – amelyet 1931. óta a mai napon, október 4-én ünnepelünk – egyre többet hallani a felelős állattartás fontosságáról. Ennek dacára a hazánkban élő több százezer állattartó jelentős része még mindig nincs tisztában kötelezettségeivel, és nem törekszik arra, hogy házi kedvenceinek „emberhez méltó” körülményeket biztosítson. Éppen ezért döntött az Országgyűlés úgy, hogy 2012. augusztus 1-jétől – elsősorban a kutyák védelmében – jelentősen szigorítja az állatvédelmi törvényt. Az állatvédelmi szakemberek tapasztalatai szerint azonban a gazdák – bár hallottak a közelmúltban életbe lépett változásokról – eddig nem sokat tettek a kutyák életkörülményeinek javítása érdekében. Pedig a jogszabály értelmében január 1-jétől súlyos bírságot fizet az, aki kutyául bánik állataival. A várakozások szerint a jogszabályi változáson kívül a házi kedvencek egészségi állapotának javulását eredményezheti, hogy egyre több gazda köt biztosítást rájuk, ami komoly segítséget jelent a fertőzések, balesetek vagy szervi megbetegedések kezelése után kiállított állatorvosi számlák kifizetéséhez.

 

beteg_kutya02
Október 4. az állatok világnapja



Nem sok minden változott augusztus 1-je óta, pedig januártól jön a bírság!

Augusztus elsejétől tilos a kistestű kutyát négy, a közepes testűt hat, míg a nagytestű kutyát nyolc méternél rövidebb eszközzel tartósan kikötni. „Az országban manapság sajnos százezres nagyságrendben találunk olyan kutyákat, amelyeket egész életükben rövid pórázon tartanak, és attól félek, hogy a jogszabály szigorodása ellenére sem lesz elterjedt gyakorlat a jövőben a láncok hosszabbra cserélése” - mondja a Magyar Állatorvosi Kamara nevében Dr. Lorászkó Gábor, az Állatorvosok az Állatvédelemért Alapítvány kuratóriumának elnöke.

A jogszabályváltozás legfontosabb része, hogy – köz- és állategészségügyi, valamint állatvédelmi és közbiztonsági szempontok miatt – 2013. január elsejétől kötelező a négy hónaposnál idősebb kutyák mikrochippel történő megjelölése. Több százezer, Magyarországon élő kutya tulajdonosának tehát már csak kevesebb, mint három hónapja van hátra a szükséges állatorvosi beavatkozás elvégeztetésére. „Bár mi is folyamatosan végezzük a felvilágosító munkát a témában, sajnálatos módon azt látjuk, hogy az állattartók nincsenek felkészülve az új szabályokra, s idén sem nőtt meg jelentősen az egyedi azonosítóval ellátott kutyák száma a korábbi évekhez képest. Statisztikáink szerint a talált kutyák legfeljebb 20 százalékában van mikrochip” - jegyzi meg Schneider Kinga, a NOÉ Állatotthon Alapítvány szóvivője. Hozzáteszi: „Január elsejét követően azok, akiknek négy hónaposnál idősebb kutyája nem rendelkezik mikrochippel, 45 ezer forintos bírságra is számíthatnak.”

A mikrochip kötelezővé tételének jótékony hatása lehet a négylábúak egészségjavulása is: „Mintegy hetven éve kötelező hazánkban a kutyák veszettség elleni évenkénti védőoltása, ezt mégis több tízezer kutyatulajdonos hagyja figyelmen kívül. A jövőben – a mikrochiphez tartozó vakcinázási nyilvántartásnak köszönhetően – javulhat az oltási fegyelem is” - figyelmeztet Dr. Lorászkó Gábor.  
A gazdasági válság még a kutyákat, macskákat is sújtja

Az ebtulajdonosok gondatlansága mellett sok esetben azonban a gazdasági helyzet is közrejátszik abban, ha a négylábúak nem kapják meg a kellő gondoskodást. „Egyre kevesebben engedhetik meg maguknak még az alapvető állatorvosi kiadásokat is, egyesek még a veszettség elleni kötelező védőoltás beadatását is kénytelenek megtagadni. Különösen a sok esetben hirtelen felmerülő és nagyon drága, szinte luxusnak számító diagnosztikai eljárások és beavatkozások (például a csontműtétek) száma csökkent jelentősen az utóbbi időben”- mondja Marosvölgyi Péter, a kisállat-biztosításokkal is foglalkozó AEGONdirekt.hu szakmai igazgatója. „Egyre többen éppen ezért kedvenc kutyájukra vagy macskájukra biztosítást kötnek, amely akár már napi 10 forintért több tízezer forintot fizet a kisállat balesete vagy betegsége kapcsán felmerülő állatorvosi kezelések esetén” - mutat rá Marosvölgyi Péter.


Információ az AEGONdirekt.hu-ról

értékelés