Borzasztó körülmények a halas pultoknál
A fogyasztásra szánt állatok kímélete kötelező – az élő halakat sem lehet hosszú ideig szárazon tartani, és az sem fogadható el, hogy a halat leölés nélkül, élve tegyék zacskóba és adják át a vevőnek. Mire a vásárló hazaér, a hal kínlódva megfullad.

Talán sokaknak eszébe sem jut, de állatkínzás az is, ahogy karácsony előtt és egész évben az áruházakban az eladásra szánt élő halakat tartják - hívja fel a figyelmet a szegény sorsú halakra a Fehérkereszt Állatvédő Liga.

Arra szeretnénk felhívni fel a figyelmet -írják- , hogy az élőhalak áruházi tartása sajátos hungarikummá vált. Nem tudunk olyan Európai Uniós országról, ahol ez a közszemlére bocsátás ismert lenne.

Sok bejelentés érkezik az állatvédőkhöz

Karácsony közeledtével sok bejelentést kapunk az áruházi halakkal kapcsolatban. Az állatvédelmi törvény rájuk is vonatkozik, de nincs semmiféle kitétel arról, hogy mekkora férőhely kell ezeknek az áldozati állatoknak a szeretet ünnepe közeledtén az áruházi akváriumokban.
Sajnálatosan régi ügy ez, szomorú, hogy egy áruházlánc sem tartja kivetnivalónak, pedig a vásárlók sokszor megdöbbennek a zsúfolt akváriumokat nézve.

A fogyasztásra szánt állatok kímélete kötelező – az élő halakat sem lehet hosszú ideig szárazon tartani, és az sem fogadható el, hogy a halat leölés nélkül, élve tegyék zacskóba és adják át a vevőnek.

Mire a vásárló hazaér, a hal kínlódva megfullad.

ponty-3
Képünk illusztráció

 

A Fehérkereszt Állatvédő Liga 2008 utolsó és 2009 első hónapjában vásárlásokkal és az alkalmazottak megkérdezésével a budapesti bevásárló központokban tájékozódott a nagy tételben kapható élő halak értékesítés előtti tartásáról, és ezzel kapcsolatban az alábbiakat állapította meg:

1. Nincs a bevásárlóközpontban üzletpolitika arra vonatkozóan, hogy mekkora méretű akváriumban, maximálisan mennyi élő hal tartható. A gazdasági haszonállatokra vonatkozó jogszabályok szerint áruhalaknál az alábbi jogszabályok élnek:
1.4. Tárolni csak az egészséges halakat szabad. A sérült halakat haladéktalanul le kell ölni.
1.5. Étkezési célra szánt halakat levágásuk előtt minden esetben kábítani kell.
1.6. Halak kábítására, illetve levágására alkalmazható módszerek:
a) fejtetőre mért ütés,
b) elektromos vízfürdő

2.4. A medencék betelepítésének és kiürítésének dátumáról, a betelepített halak fajáról és számáról, valamint az elpusztult vagy levágott halak számáról naprakész nyilvántartást kell vezetni.
2.5. A medencében 1000 literenként mérsékelten érzékeny halfajok esetén legfeljebb 200 kg élő hal, érzékeny halfajok esetén legfeljebb 100 kg élő hal tartható.

2.6. Az oxigénhiány tüneteit mutató halakat a medencéből el kell távolítani és másik, megfelelő oxigén-ellátású medencébe kell helyezni vagy haladéktalanul le kell ölni. A medencében maradt halak megfelelő oxigénellátásához szükséges intézkedéseket haladéktalanul végre kell hajtani.

Az alkalmazottak sem ismerik a szabályokat?

2. Az alkalmazottak egyike sem tudta, van-e az üzletüknek belső szabályzata arra, hogy a halat milyen állapotában (élve vagy leölve) lehet-e a vásárló szatyrába tenni.

Próbavásárlásainkon tapasztaltuk, hogy minden esetben átadták a halat élve – és kérdésünkre azt mondták, hogy szokták így kérni a vevők.

3. Átrakodásnál is alapvető állatjóléti hiányosságokat tapasztaltunk. Volt, ahol 25 percet töltöttek, a halak szárazon.

ponty-2

 

Sajnos a tavalyi évben, halak (pesti piacon) élve pucolásáról is kaptunk bejelentéseket.

Az a baj, hogy az óriási akváriumok csak látszatfrissességet kínálnak, hiszen a halak oxigénhiányos vízben, egymáshoz zsúfolva töltenek el napokat, mielőtt megennénk őket. Elborzasztó látni, ahogy az állatok a friss, oxigén dús víz felé próbálnak helyezkedni, lökdösve, taszigálva egymást. Reklám szempontjából is negatív hatást vált ki ez a tartási mód, ezért felhívjuk az áruházláncok figyelmét, hogy legalább az állatok megölése ne a gyermekek szeme előtt történjen. Nem a hal leölése és fogyasztása ellen tiltakozunk, hanem annak módja ellen.
Nos, ez volt a múlt a 2010- es esztendő ünnepi készülődése.

Jogszabályok ide vagy oda betarthatóságuk, értelmezhetőségük, a halak esetében ismét napirenden van.
Reméljük, mindenki csak pozitív példákkal találkozik a nagyobb halas pultoknál!!

Az Európai Unióban sehol sincs ilyen szokás.

Ne hagyjuk fuldokolni a halakat!

Kérje az eladót, hogy ölje le az általunk vásárolt halat, ne hagyjuk azt órákig fuldokolni! Merjünk élni vásárlói jogainkkal! Legyünk etikus húsfogyasztók!

A kulturált halfogyasztást tehát támogatjuk, már csak azért is, mert a hazai halak egészségesek, tudjuk, hogy miként (az állatvédelmi előírásokat betartva!) nevelik őket.

Kulináris élvezetekben gazdag, "lelki béke" szempontjából is nyugodt karácsonyt kívánunk!

értékelés