-
karbantartó
-
Autófényező
-
Óvodapedagógus
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
óvodapedagógus
-
Fogtechnikus
-
takarító
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
szerviz technikus
2025. 02. 01
-
Pénzügyi Gyakornoki diákmunka - Br. 2005 Ft / óra
2025. 02. 02
-
Facility manager
2025. 02. 02
-
Futár - Csömör Auchan Autós Étterem Állás adatai | AmRest Holdings SE
2025. 02. 02
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ma Magyarországon több tízezer árva állat, leginkább kutya és macska él gazdátlanul az utcákon. Közülük sokan a gyepmesteri telepeken végzik - ahol évente tízezres nagyságrendben történnek végleges elaltatások -, a szerencsésebbek menhelyekre kerülnek. A hazai, engedéllyel rendelkező menhelyek férőhelye mindösszesen 6-7000, de természetesen nem is az a cél, hogy a férőhelyek számát növeljük, hanem az, hogy a kóbor állatok számát csökkentsük. Hogyan érhetjük ezt el? - teszi fel a kérdést Dr. Temesváry Kriszta, a Felelős Állatbarátok Egyesületének elnöke. Szerinte több úton kell elindulni. Elengedhetetlen a társadalmi szemléletformálás, a felelős állattartási kultúra népszerűsítése, amit már kisgyermekkorban el kell kezdeni, továbbá el kellene oszlatni az örökbefogadás körüli sztereotípiákat is. Példaként említi azt a nyugati tendenciát, hogy ott kifejezetten keresik azokat a handycap-es kutyákat, amelyeket nálunk már senki nem fogadna örökbe. Nagyon fontos továbbá a gazdák felvilágosítása az ivartalanítással kapcsolatban, amely körül még mindig sok tévhit kering.
Dr. Király Péter állatorvos elmondta, hogy számos lehetősége van a menhelyeknek, hogy hatékonyabb legyen az örökbeadásuk. Egyrészt a gazdára váró állatokat kell megfelelően felkészíteni, másrészt pedig a leendő gazdákat kell megtalálni. Az Állatsziget megálmodója hisz abban, hogy a menhelyi állatok alapvető állategészségügyi-, állatjólléti-, fegyelmezési-, és kényelmi feltételeinek biztosításával "kívánatosabbá" tehetők a gazdijelöltek számára.
Rács mögött |
Nemes Imre, a Mentsvár az Állatokért Alapítvány munkatársa pozitív példaként említi alapítványuk eredményeit. 2009-ben több mint ezer állatot adtak örökbe, ami a menhelyre bekerült állatok 70 %-át jelenti (az országos átlag 50% körüli). Igaz, rendszeresen ivartalanítási akciókat hirdetnek, az országban egyedülálló állatvédelmi őrszolgálatot hoztak létre, gazditalálkozókat szerveznek, és oktató programjukkal járják az iskolákat.
A magyarországi kutyapopuláció körülbelül 2 millióra tehető. A kutyák közel ötöde él gazdátlanul, amiről elsősorban a felelőtlen szaporítók tehetnek, bár hozzá kell tenni, hogy amíg igény van az ilyen típusú tevékenységre, addig nehéz lesz visszaszorítani ezt az „iparágat". A menhelyek többsége szerény körülmények között működik, állami támogatás híján, csak a jóérzésű emberek segítségével tudják egyáltalán fenntartani magukat. Ha belegondolunk, hogy 1 kóbor eb elhelyezésének, ivartalanításának, állatorvosi ellátásának és etetésének költsége 1 év alatt elérheti a 100000 Ft-ot, akkor érzékelhetjük a probléma gazdasági vonatkozását is.
A kialakult helyzet hátterében elsősorban az emberi felelőtlenség áll. Amíg a társadalom szemléletváltozása nem történik meg teljes mértékben, a törvényi szabályozás önmagában nem lesz elegendő, az állatokkal való bánásmód alapvető keretrendszerének meghatározásához azonban mindenképpen szükséges - vallja Dr. Pallós László országos állatvédelmi főfelügyelő. A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló, közelmúltban megjelent kormányrendelet a kutyatartás vonatkozásában többek között olyan területeket szabályoz, mint az egyedi jelölés, a tartás alapvető feltételrendszere vagy a közterületen való kutyasétáltatás.
Valaki vigyen haza! |
Mayer Zsolt, a Mars Magyarország vállalati kapcsolatok igazgatója szerint, ha minden vállalat a működési területéhez legközelebb álló társadalmi problémát meglátná, és az abban érintetteket összehozná, nagy lépést tenne az adott téma megoldásának irányába. A Mars, mint a világ egyik meghatározó állateledelgyártója ezért tartja fontosnak a felelős állattartás megteremtésének magyarországi segítését is, melynek egyik eleme az ilyen és ehhez hasonló tudományos konferenciák társszervezése, támogatása.
A szervezők bíznak abban, hogy hosszú távon konkrét eredményekben fog megnyilvánulni a civil szervezek azon munkája, amelyek az állatvédelmi oktatásra, a felelős állattartással kapcsolatos ismeretek bővítésére és az örökbefogadási kedv fokozására irányulnak. A konferencia ehhez próbált nagymértékben hozzájárulni.