
A halszakértők szerint az óriás mérges rája a legnagyobb édesvízi halfaj a Földön, hossza akár a 4 métert is elérheti.
Az óriás mérges rája a világ egyik legnagyobb édesvízi halfaja, de sok rejtély van körülötte. Senki sem tudja pontosan, hogy hány mérges rája van a Földön, milyen környezetet kedvelnek, de még csak azt sem, hogy elvándorolnak-e az óceánba, ahol ismertebb rokonaik tartózkodnak. Ezek a halak keveset változtak a sok millió év alatt. Elérhetik az 5 méter hosszúságot és a 600 kg-ot. Színük barnásszürke, alakjuk széles és lapos, farkuk ostor alakú.
Az óriás mérges rája élőhelye
![]() |
Az óriás mérges ráják a thaiföldi, a borneói, az új-guineai és az észak-ausztráliai folyókban vadásznak prédájukra. Általában beássák magukat a homokos vagy iszapos folyó fenekébe, és a testük felső részén található lyukakon vagy légzőnyílásokon keresztül lélegeznek. A mérges ráják megérzik áldozatuk - általában kagylók és rákok - elektromos rezgését.
Az édesvízi ráják száma az utóbbi időben drasztikusan lecsökkent, mivel partmenti környezetük lepusztult, így egyre kevésbé találhatók meg ősi élőhelyeik egyes részein. A nagy mérges ráják arról híresek, hogy az ár ellen húzták a hajókat vagy elsüllyesztették őket.
![]() |
Csápja halálos fegyver
Habár a mérges rája valóban nem támad az emberre, mégis azok közé a nagyhalak közé tartozik, amelyek valós veszélyt jelentenek arra aki hozzájuk ér. Minden mérges rájának van egy halálos tapintócsápja, a farka végén, amely könnyen átszúrja az emberi bőrt, még a csontot is, olyan mint egy nyílvessző. Ez a csáp akár 38 cm hosszú is lehet, és mérgeket juttat az ember testébe.