-
Fogtechnikus
-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
takarító
-
Értékesítési vezető - Budapest
-
Területi értékesítési munkatárs - Budapest
-
karbantartó
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Csőszerelő
2025. 02. 08
-
Pénzforgalmi Munkatárs | 1066 Budapest, Oktogon Tér 3.
2025. 02. 08
-
Ügyfélszolgálati munkatárs
2025. 02. 08
-
Kijáró Szervizmérnök / Szerviztechnikus (Délkelet- És Délnyugat-Magyarország)
2025. 02. 09
-
Kijáró Szervizmérnök / Szerviztechnikus (Délkelet- És Délnyugat-Magyarország)
2025. 02. 09
-
Fodrász munkatárs
2025. 02. 09
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
![Mikiegér platti](https://www.haziallat.hu/edesvizi-fajok/2611/kiskep/mikieger-platti-xifo-xiphophorus-szifo.jpg)
Mikiegér platti (Xiphophorus maculatus)
A Mikiegér platti színárnyalatai a keresztezésnek és nemesítésnek köszönhetően igen változatosak. Egyetlen halacska testén a szivárvány minden színe megjelenhet a halványsárgától az aranyig, a vörösön át az élénk narancssárgán keresztül a világoskékig. Még hal uszonyainak színe is eltérő lehet. Általában színük átmenetet képez a halványsárga és a vörös között, de néha fekete színű uszonyokkal is találkozhatunk. A színárnyalatok sokasága ellenére ez ugyanaz a kis hal marad. Mint minden elevenszülő díszhal esetében, nőnemű és himnemű halaknál is megfigyelhető a nemi demorfizmus, vagyis külsőleg is jól láthatóak a nemek közötti különbségek. A nőnemü egyedek nagyobbak, színük halványabb, mint a hímnemű Mikiegér plattiké, ez utóbbiak könnyen felismerhetőek a gonopodiumról.
A Mikiegér platti tartása
A Mikiegér plattik igénytelen, jól tartható halak. Kisebb akváriumokba is betelepíthetők. A vízbe telepítsük sűrű növésű vízinövényeket, melyek az ivadékok ideális búvehelyéül szolgálnak. A víz lúgos, mérsékelt keménységű legyen, vagyis egyszerű csapvízben nem tarthatók. Az ideális vizhőmérséklet 23-25 C fok, állott vízzel kéthetente végezzünk vízcserét. A Mikegér platti olcsó, könnyen beszerezhető, békés hal, magasugró tálentuma miatt mindig fedett tetejű medencében tartsuk.
![]() |
A szivárvány midnen színében pompázik |
Etetés
A Mikiegér platti táplálására szinte bármilyen táplálék megfelel. Időnként egészítsük ki a haltápot növényi eredetű adalékokkal is. Naponta fagyasztott vörös szúnyoglárvával, kiegészítésként ritkábban lemezes táppal, plankton származékokkal és az alvárium faláról lekapart algával etessük.
Tenyésztés
A Mikiegér platti 4 hónapos korára ivaréretté válik. A nőstények hónapon át képesek testükben "konzerválni" a hímivarsejteket, a szaporodához még párzaniuk sem kell. A platti 4-5 hetente akár 100 ivadékot is világra hozhat! Az ivadékok a megtermékenyüléstől számított 30. napra születnek meg. A vízhőmérséklet nagy mértékben befolyásolja a folyamatot, mivel a meleg víz meggyorsítja az utódok világrajöttét. Szülés előtt a nőstény hasa óriásira gömbölyödik, és megfeszült bőrén át tisztán kivehetőek az ivadékok apró fekete szemei. A túlságosan kis méretű szaporítómedence a nőstényt idegessé teheti, ezért ha külön is helyezzük, ne egy befőttes üveget válasszunk szölőszobául. Az ivadékokat minél hamarabb válasszuk külön, máskülönben pár perc leforgása alatt a többi hal gyomrában végzik!
![]() |
Szülés előtt a nőstény platti óriásira gömbölyödik |