5
A szumátrai díszmárna (Barbus tetrazona) tartása
Az aranysárga hal testén végighúzódó négy függőleges tigrisszerű fekete csíknak köszönhető, hogy ezt a halfajt tigrismárnának nevezik.

Tudományos neve: Barbus tetrazona

Család: Pontyfélék

Származás: Borneó, Indonézia, Szumátra

Felnőtt egyed mérete: 7 cm

Viselkedés: mozgékony, csoportos hal, csipkedi a többi hal uszonyait

Élettartam: 6 év

Vízszint: akvárium középső szintjén él

Akvárium méret: minimum 75 liter

Táplálkozás: mindenevő, bármit megeszik

Szaporodás: ikrázó

Gondozás: egyszerű, közepesen nehéz

Víz pH érték: 6.5

Víz keménység: nem nagyobb mint 10 dGH

Hőmérséklet: 20-26 ˚C

 

szumatriai-diszmarna


Megjelenése:

A vörös uszonyok és orr mégtöbb színt kölcsönöz ennek a népszerű díszmárnának. Az elmúlt években különféle variációit tenyésztették ki ennek a fajnak, mégpedig zöldet, feketét, vöröset és albínót. Felnőtt korukra elérik a 6 - 7 cm.-t, elég nagyok ahhoz, hogy a nagyobb halak ne egyék meg őket, mégis elég kicsik ahhoz, hogy egész rajt tartsunk belőlük egy szerény méretű akváriumban.

Nagyon gyakran választják ezt a színes díszmárnát társas akváriumba, de sajnos nem akármilyen akváriumba való. Ha egyetlen egyet, vagy hármas csoportot tartunk belőlük, rettegésben tartanak majdnem minden olyan halat, amelyik van annyira szerencsétlen, hogy egy akváriumban él velük. Viszont ha legalább egy tucat van belőlük, vagy még több, akkor általában csak maguk között csipkelődnek.

 

szumatriai-diszmarnak

Függetlenül attól, hogy mennyit tartunk belőlük, nem ajánlatos a szumátrai díszmárnát egy akváriumban tartani jámbor, lassan mozgó, vagy hosszú úszójú halakkal, mint a vitorláshal vagy a betta fajok. Egy lenyűgöző látvány elérése érdekében, alakítsuk úgy az akváriumot, hogy egy faj minden kitenyésztett fajtájából, minden színből tartsunk legalább fél tucatot, és egészítsük ki vizinövényekkel! Ha rendesen gondoskodunk róluk, a szumátrai díszmárnák 5 - 7 évig is elélnek.

 

 

Élő környeze és gondozás

A díszmárnák sokféle vízi környezetet tolerálnak, de az a legjobb, ha a víz lágy, és enyhén savas. Az ideális akváriumban elég sok hely van az úszkálásra, és sok mű, vagy élő növény van az akvárium oldalainál. A hőmérsékletre nem igényesek, nem feltétlenül szükséges melegíteni a vizüket. Gondoskodjunk megfelelő világításról és finom aljzatról az akváriumban!

 

tiger-barb

Táplálkozás

Jóformán bármilyen ételt elfogadnak, változatos táplálékra van szükségük, hogy egészséges maradjon az immunrendszerük. Adjunk nekik jó minőségű lemezes haltápot és élő vagy fagyasztott tápot, például apró sósvizi rákocskát, és vörösszúnyog lárvát! Azonnal felfalják az apró vízi gerincteleneket, sőt még a főtt zöldségeket is.

 

Szaporodás

A szumátrai díszmárna ikrarakó hal, nem gondoskodik az ivadékokról, és ha van lehetősége felfalja az ikrákat. Éppen ezért külön ikráztató medencére van szükség, amelynek kettős szerepe lesz, abban fognak felnőni az ivadékok. A nőstényeknek szélesebb, kerekebb hasuk van, és nagyobbak is, mint az élénkebb színű hímek. Ahhoz hogy szaporítsuk a díszmárnát, tartsunk legaláb fél tucatot, és hagyjuk őket párosodni. Biztosítsunk nekik élő tápot, és ha két hal párosodik, akkor tegyük őket külön a szaporító akváriumba.

A szaporító akváriumban lágy, enyhén savas víz legyen, tegyünk bele vékonyszálú növényt és hagyjuk csupaszon az alját! Egyes tenyésztők márványkavicsot tesznek az akvárium aljára, így az ikrák a kavicsok közé hullanak. Ne feledjük, hogy ha az akvárium alja csupasz, fontos hogy azonnal észrevegyük ha lerakták az ikrát, mert külömben a szülők megeszik őket.

Az ívás általában a hajnali órákban zajlik le. Ha az összepárosított halak nem ikráznak le egy-két nap alatt, akkor probáljuk részlgesen kicserélni a vizet, egy-két fokkal melegebbre, az majd megindítja az ikrázást.

 

diszmarnak

A nőstény körülbelül 200 átlátszó, sárgás színű ikrát rak le, amelyeket a hím azonnal megtermékenyít. Az összepárosított egyedeket rögtön a megtermékenyítés után el kell távolítani az akváriumból! Az ikrák körülbelül 36 óra alatt fejlődnek ki, és 5 nap után az ivadékok már úszkálnak. A frissen kifejlődött ivadékokat tápláljuk sósvízi rákocskákkal, egészen addig, amíg képesek megenni a finomra tördelt lemezes tápot.

értékelés