Vega piranha: a gyümölcsgyilkos
A fekete paku néven is ismert hal ijesztő külsejű, nagy termetű, villogó fogú piranha - csak éppen nem vért, hanem rostos baracklevet kíván. Amíg nem ismertük ki az ízlését, addig ne nyúlkáljunk az akváriumba!

A Dél-Amerikában őshonos gyümölcsevő piranha (pirája) vagy ismertebb nevén fekete paku (Colossoma macropomum) nagy termete, érdekes mintázata és könnyű tartása miatt egyre népszerűbb az akvaristák körében. Megjelenésében megtévesztésig hasonlít a ragadozó piranhára, azonban ha közelebbről is megnézzük, észrevehetjük, hogy a paku teste oldalról nyomottabb, szemei nagyobbak, állkapcsa magasabban helyezkedik el és a háta is ívesebb.

Ami még segíthet az elkülönítésben, az az hogy a paku növényevő, tehát ha az általunk pakunak vélt jószág felfalja haltársait, akkor őt bizonyára félrecímkézték a díszállat-kereskedésben, ezzel "boldog" piranhatulajdonossá téve minket.

Vega piranha: a gyümölcsgyilkos
Megjelenésében megtévesztésig hasonlít a ragadozó piranhára

Termetes jószág...

Mivel a paku akár 150 centiméteresre is megnőhet, így csak nagy akváriumban (300-1000 literes) vagy még inkább tavakban tartható. Szeret bujkálni, ezért mindig legyen dús növényzet az akváriumában.

Ha növelni szeretnénk halunk biztonságérzetét, akkor telepítsünk az akvárium vizébe úszónövényeket is. Vizének hőmérsékletét tartsuk 23-28 oC között, a pH-értékét pedig 6,5-7 között.

A változatosság gyönyörködtet...

Bár a paku eredetileg növényevő, azért sok mindent szívesen elfogyaszt,ami elősegíti az egyenletes táplálását és a folyamatos vitaminpótlását is. Természetesen vannak kedvencei, ilyenek a római saláta, a zsenge zöldborsó, az apróra vágott répa, a zeller és a cukkini. A gyümölcsök közül pedig a nektarin, a szőlő és az alma az, ami igazán lázba hozza jószágunkat.

Ne feledjük, azért a paku is az agresszívebb halfajok közül való, így csak hozzá hasonló felépítésű és karakterű halakkal rakjuk egy akváriumba. Ha minden igényét kielégítjük és szeretettel gondozzuk, akár 20 évig is szobatársunk lehet!

 

Édesvízi halak Fóruma a Háziállat.hu-n >>>

értékelés