-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A darakór kezelése
Most, hogy megértettük a darakór életciklusát, sok kezelési javaslatunk értelmet kap. Mivel az életciklus hőmérsékletfüggő, és a darakórt csak a tomit szakaszban lehet megölni, az akvárium hőmérsékletét fel kell vinni 26 -28°C-ra 48 órán belül, hogy meggyorsítsuk a tomit ciklus kialakulását. Elméletben, ha ilyen hőmérsékleten a ciklusnak 4 napra van szüksége, hogy befejeződjön, akkor a kezelés is 4 napot vesz igénybe. Másfelől pedig, ha a hőmérséklet hidegebb, akkor a kezelés beletelik több hétbe vagy még többe.
A darakórt lehet kezelni |
Megértettük, hogy úgy nem lehet megküzdeni a darakórral, ha már kialakult a halon, és azt is tudjuk, hogy ha az érintett halat karanténba tesszük - egy másik akváriumba -, ez nem oldja meg a problémát a fő akváriumban. A karantén akváriumot inkább egy új halnak a fő akváriumba való bevezetése előtt használjuk. Ha az akváriumban egy halnak darakórja van, akkor lehet tudni, hogy az egész akvárium megfertőződött, és kezelni kell.
Egy másik mód a darakórnak az akváriumból való kiűzésére az, ha eltávolítunk minden halat az akváriumból. Mivel tudjuk, hogy a tomitok csak 48 órát élhetnek a halhoz való tapadás nélkül, akkor ha az összes halat eltávolítjuk az akváriumból, és a hőmérsékletet felemeljük 28°C-ra, akkor a paraziták elpusztulnak 2 napon belül. A biztonság kedvéért 4 napon belül tedd vissza a halakat az akváriumba. De ne felejtsd el, hogy ki kell kezelned az akváriumot, amelybe a halakat átteszed, mert ha nem, a halak megfertőződhetnek.
Ne felejtsd el, hogy az akváriumot kezeljük, nem a halat, tehát az összes hatékony kezelés arra irányul, hogy a betegséget az akváriumban győzzük le. Az érett paraziták, amelyek problémát okoznak a halaknak, nem pusztulnak el a kezelés által, de leesnek egy pár napon belül a normális életciklusuk alatt, és aztán az utódok elpusztulnak a kezeléstől.
Az akváriumot kell kezelni, nem a halat |
A legjobb, régóta használt és bevált ellenszerek a formalin vagy malachitzöld, vagy ennek a két ellenszernek a kombinációja. A rezet, metilinkéket és sós fürdőket is használják, de nem előnyösebb ezeket használni, mint a formalint vagy malachitzöld termékeket.
Ha formalint használsz, mindenképp újonnan vásároltat használj. A túl sokáig tárolt formalin paraformaldehiddé alakul át, mely mérgező a halak számára. Az üvegben létrejött fehér üledék mutatja, ha bekövetkezett ez az átalakulás. A malachitzöld helyes alkalmazásánál a víz zöldes színűvé válik, a dekorációk is úgymond bemocskolódnak zöld színnel, ez mérgező lehet a piranja-, neon-, nap-, és egyes pikkely nélküli halak számára. Ezeknek a halaknak - vagy más érzékeny halaknak az esetében a malachitzöld dózist le kell csökkenteni a felére, és figyelni kell őket.
Ritkán javasoljuk az egész akvárium kezelését, de a darakórral fertőzött akvárium kivételt jelent. Kövesd a kezelési útmutatásokat, és távolítsd el a szenet a szűrődből, és kapcsolj ki minden UV sterilizálót vagy fehérje fölözőgépet a kezelés során, mert ezek hatástalanítják vagy eltávolítják a gyógyszereket.
A formalinkezelés hatásos |
A darakór megelőzése
A darakór nagyon gyakori betegség, és ha a halaid elkapják, szükség lesz az egész akvárium kikezelésére. Ezért sokkal könnyebb megelőzni, mint kikezelni, és a következőkben néhány megelőzési javaslatot ismertetünk:
- Csak egészséges halat vásárolj, melyen nem látszik semmiféle betegség jele! Sose vásárolj halat olyan akváriumból, melyben van halott vagy beteg hal!
- Mindig tedd az újonnan vásárolt halat legalább két hétre karanténba, mielőtt beletennéd az akváriumba!
- Sose vásárolj olyan növényt, amely halat tartalmazó akváriumból való. Ha mégis ilyet vásárolsz, tedd karanténba a növényt legalább 4 napra!
- Minél megbízhatóbb és közelebbi forrástól vásárolj halat, ezáltal csökkentheted a szállítással járó stresszt a halak számára!
- Tégy karanténba és kezelj minden halat, melyeknél darakórra utaló jeleket figyelsz meg!
- Kerüld a hőmérsékleti-, pH érték-, vagy ammóniaszint-ingadozásokat, mert ezek mind stresszt okozhatnak a halaknak, és ez a darakór kitöréséhez vezethet!
- Mindig változatos és helyesen tárolt eledelt adj a halaidnak, mint például száraz vagy fagyasztott eledelt!
- Soha ne zsúfold túl az akváriumot! A legtöbb akváriumban túl sok hal található, ez stresszhez, betegséghez és fokozott elhalálozáshoz vezethet.
- Mindig kiváló minőségű víz legyen az akváriumban, és rendszeresen cseréld le a vizet!
Az akvárium ne legyen túlzsúfolt! |
Habár a darakór az akváriumban élő halak leggyakoribb betegsége, azért még nem jelenti azt, hogy mindenképpen megfertőzi az akváriumodat. Ha követed a fentebb említett megelőzési útmutatásokat és gyorsan kikezeled az érintett halakat, akkor nagymértékben csökkentheted a veszteséget, melyet ez a halálos betegség okozhat.