1
Diszkoszhal az édesvízi akváriumban
A színes diszkoszhalak nagyon népszerűek az édesvízi akváriumokban, de tudnod kell, hogy rengeteg törődést és speciális gondozást igényelnek. Nem könnyű szaporítani őket, de megfelelő körülmények között sikerülhet. 

Népszerűségét elsősorban színezetének köszönheti, mivel inkább trópusi halfajnak néz ki, mint édesvízinek. Azok számára, akik nem vállalják az igényesebb sós vizű akvárium fenntartását, az édesvízi diszkoszhal kitűnő választásnak bizonyul.


A diszkoszhal megjelenése


A diszkoszhal lapos, diszkosz alakú hal, innen kapta nevét. Teste függőlegesen csíkozott, kék, piros, zöld vagy barna színváltozatban léteznek. Felnőtt korában a hal hossza és magassága megegyezik, egyaránt 20 centiméter körül mozog.

 

diszkoszhalak
A diszkoszhal alakjáról kapta nevét

 


A diszkoszhal gondozása


Ha megfelelően gondozzuk, és szerencsések vagyunk, akár tíz évig is együtt élhetünk velük.  Amennyiben megengedheted magadnak, a diszkoszhal tartása 6-8 fős csoportban ajánlott. Egy ilyen csoportban egy-két tenyészpárra is szert tehetsz.

Az akvárium legyen minimum 200 literes, víze 5-6 nk °-os. A víz hőmérséklete 24-26 °C között legyen, ezt ívatáskor emeljük fel 28 °C körülre, a víz keménységét csökkentsük! A többi halat helyezzük át másik medencébe, a megszokott minőségű és hőmérsékletű vízbe! Ha nagyobb tenyészetet tartasz, a víz hőmérséklete alapállapotban 28-30 °C körül legyen.

A diszkoszhalak 18 hónapos korukra válnak ivaréretté, megfelelő körülmények között megoldható az ívatás. A diszkoszhalak törődnek ivadékaikkal, olyannyira hogy a nőstények hámváladékot termelnek, és ezzel táplálják az ivadékokat. Enélkül azok elpusztulnának, mesterségesen nem nevelhetők fel! 150-200 ikrát tesznek le, melyek 52 nap alatt kelnek ki. Szüleik kiszedik őket a burokból, és egy előzetesen kiválasztott helyre szállítják. Az első időszakban kizárólag hámváladékkal táplálkoznak. A második héten kaphatnak Cyclops naupliust, esetleg frissen kelt sórákot.


Az akvárium kialakítása


Bár tíz évig is elélhetnek, nem igazán szívósak. Érzékenyek a stresszre, a gondozás hiányára és fogékonyak különböző betegségekre. Éppen ezért csak vékony rétegben használjunk talajt, és ügyeljünk, hogy ne legyenek a vízben bomlástermékek! Vizüket legalább kéthetente cserélni kell! Az akvárium legyen sötét hátterű, úszó növényekkel sűrűn beültetett, amelyek szétszórják a fényt, mert nem kedvelik a nagyon világos helyeket! Biztosítsunk elegendő rejtekhelyet, és szabad úszófelületet!

 

Nem annyira szívós

 


A diszkoszhal etetése


A diszkoszhal nagyon óvatos az új ételekkel. A kishalat naponta 5-6-szor kell etetni. Kaphatnak granulátumot, de csak megbízható, jó minőségű tápot adjunk nekik!  Vízi rovarokkal, garnélarákokkal szintén etethető. Szeretik a gilisztákat, szúnyoglárvákat és a marhaszívet, de ezeket csak ritkán adjuk nekik!


Milyen halakkal tarthatók együtt?

Ha más halfajtákkal szeretnénk egy helyen tartani, hasonló méretű halkat válasszunk. Szóba jöhetnek például a neonhalak, de vitorláshalakkal szintén együtt tarthatók.

értékelés