-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Fertőző betegségek okozói a mikroorganizmusok. Az utóbbiak nagy csoportjában mikroszkopikus kis teremtmények vannak, melyek között megkülönböztetünk: baktériumokat, spirocheta, richettsia, actinomycetes, vírusokat, gombákat és algákat.
A fertőző betegségek okozói - kórokozó mikrobák
Ezek a halak szervezetében élősködő és szaporodó tulajdonságokkal rendelkeznek. A halak ismert fertőző betegségei, amelyek okozói a baktériumok (Mikrobakterioz, lepidortoz, uszonyrothadás, fekélyek), vírusok (papilloma, lymphocystis) és gombák (ichthyophonus, Epidermomycosis, az ikra gombás betegsége és branchiomycosis - kopoltyúrothadás).
Ha a betegségnek egy okozója van, akkor a fertőzést úgynevezett egyszerűnek nevezik. Néha megfigyelhető egyszerre két betegség kialakulása, melyeknek kórokozói különbözőek. Az ilyen fertőzéseket vegyeseknek nevezik. A vegyes fertőzés jelentősen megnehezíti a diagnózis felállítását és a betegség kezelését. Az összes fertőző betegségek kezelésénél jelen van az úgynevezett inkubátoros idő - az az időszak, amely a kórokozó a szervezetbe való bejutásától és szaporodásától a betegség klinikai tüneteinek a megjelenéséig tart. Ennek az időszaknak a hossza különböző fertőzéseknél és különböző állatfajoknál változik, és függ a szervezetbe jutott mikrobák számától és helyétől, valamint a patogenpostól és a hal állapotától stb.
A lappangási idő tudatán alapulnak a megelőző beavatkozások - a halak karanténba való elhelyezésének az ideje. A betegség folyamatának jellegétől és időtartamától függően megkülönböztetnek akut és krónikus betegségben szenvedőket. A fertőzés lefolyásának jellegét nagymértékben befolyásolják azok a környezeti tényezők, amelyben a fertőzés okozója és a fogékony szervezet él. Akváriumi halaknál a betegségek kialakulásának hajlamosító tényezői az etetési és tartási feltételek. Ezért, amikor fertőző betegségekről beszélünk, nagy figyelmet kell szentelni ezeknek a kérdéseknek.
A fertőző betegségek kialakulásához jelen kell, hogy legyen a fertőzés forrása. Az akváriumi gyakorlatban egy ilyen forrás a beteg díszhal, valamint mikrobahordozók, amelyek a fertőzést létrehozzák a környezetben. Ennek eredményeként fertőzött lesz, az aljzat, a víz, a növények, halászati felszerelések és a halállomány. A talajban és a vízben, egyes kórokozók képesek nemcsak tartózkodni, hanem szaporodni is. Az utóbbi lehet mindenféle élő eledel, kagyló, ichtiofág, a vízi növényzet, stb. A betegségek elterjedésének módszereit és eszközeit nagyon fontos tanulmányozni, hogy megfelelően tudjunk küzdeni ellenük olyan környezet kialakításával, amelyben lehetetlenné válik a fertőzés kialakulása.
Baktériumok és vírusok által okozott betegségek
- Mikobakterioz (TB): a halak fertőző betegsége. Először erről 1897-ben írt Bataillon, Dubard, Terr.. Macropodus mikrobakteriozisa. A beteg halaknál bőrelváltozások, lepidortoz és pikkelysömör figyelhető meg, megsérül a bőr felső rétege és a kötőszövet is. A bőr azon részei, ahol elváltozás figyelhető meg gyulladt, vöröses színű.
- A sziámi harcos halak ascitise: a beteg halaknál megfigyelhető a has fokozatos növekedése, a bőr kitágul, és 1-2 hónap alatt teljesen áttetszővé válik, a pikkely teljesen elválasztódik egymástól. Ekkor a hal hasa egy kis mogyoró méretűvé válik). Exophthalmia a dánióknál (A betegség a halakat a párzási időszakban 2-3 éves korban támadja meg. Ilyenkor a hal hasa megnövekszik, és ez ebben az időszakban természetesnek tűnik.
- A pontyok belső szervi betegsége: csak az idősebb egyedeket érinti. A beteg hal nagyon sokáig elélhet, és nagyon gyakran tünetmentesek, az egyetlen jellemző tünet - a has növekedése dudor formájában.
- Pontylazacfélék kimerültsége: a beteg hal megtagadja a táplálékot, általában az akvárium sarkaiban tartózkodik és fokozatosan lesoványodik.
Mikobakterioz: a betegség diagnosztizálása és kezelési módszerei - a fent említett mikobakterioz öt formájának klinikai tünetei nem állandó jellegűek. A betegség néha olyan módon fordul elő, amely nem jellemző az adott halcsaládra.
- Fekélyes betegségek: a fekély - akváriumi és szabadon élő halak fertőző betegsége, jellemzője a bőrön kialakuló kis fekély.
- Lepidortoz, vagy fertőző pikkelybetegség: az akváriumi halak széles körében elterjedt betegség.
- Uszonyrothadás: az uszonyrothadás - akvárium és a szabad-lazacos halakra jellemző fertőző betegség, ami a sugár és a melluszony szöveti szétesésében nyilvánul meg.
- Lymphocystis vagy szivacsos hypertrophia: az akváriumi és más, édesvízi és tengeri és más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint a bőrén.
- Papillomas: a bőr szemölcsös növekedése, ami ahhoz vezet, hogy a bőr felületén, mint egy daganatocskák alakulnak ki. A kór az akváriumi és más édesvízi halakon figyelhető meg. Jellemzője a különböző testrészeken kialakuló daganatok.
- Ichthyophonus: az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb betegsége. Ez a betegség előfordul a tavakban és az ipari édesvizekben élő halaknál, mint a tengervízben élőknél is.
- Epidermomycosis: az akvárium és egyéb édesvízi hal gombás fertőzéseihez tartozik. Ez egy másodlagos betegség, amely olyan egyedeknél alakul ki, akik egy másik betegség által legyengültek, vagy rossz körülmények között éltek.
Az ikra gombás fertőzése (Byssus): az akváriumi gyakorlatban gyakran megfigyelhető a halikrák pusztulása, ha Saprolegnia és Achlya penész telepszik rájuk.
- Branchiomycosis (kopoltyúrothadás): sok akváriumi és egyéb édesvízi hal akut megbetegedése.